مبارزه با آلودگی هوا امکان پذیر است؟
تقریبا در همه سال ها ایران با مشکل آلودگی هوا مواجه بوده است. به همین خاطر و به دلیل اینکه در بسیاری از موارد نمی توان آلودگی هوا را در سطح وسیع کنترل کرد، می بایست مردم به فکر سلامتی خودشان باشند. مبارزه با آلودگی هوا، اتفاقی دور از باور نیست.
ولی به هر حال، لازم است که تمامی افراد از روش های مبارزه با آلودگی هوا مطلع باشند و در صورت نیاز این روش ها را در زمان آلوده شدن شهر خودشان مورد استفاده قرار دهند. رعایت توصیه های بهداشتی و مصرف یک سری از مواد مغذی، برای کاهش عوارض آلودگی هوا توصیه می شود.
روش های موثر برای کاهش عوارض آلودگی هوا
آلودگی هوا یکی از معضلات کشور ما ایران است که هر ساله برای بسیاری از کلان شهرها اتفاق می افتد. برای کاهش عوارض آلودگی هوا، لازم است که افراد ابتدا به یک سری نکات بهداشتی توجه داشته باشند. پس از آن نیز می توانند با رعایت رژیم غذایی مناسب، عوارض آلودگی هوا را تا حد زیادی کاهش دهند. در ادامه مقاله چندین توصیه بهداشتی و همچنین، روش های موثر برای کاهش عوارض آلودگی هوا را ذکر می کنیم.

از خانه بیرون نروید؛ مگر اینکه مجبور باشید ...  
اولین توصیه ای که می توان به افراد در هنگام آلودگی هوا کرد، ماندن در خانه است. سالمندان و کودکان بیشتر در معرض عوارض آلودگی هوا قرار دارند و نباید از منزل بیرون بروند. همچنین، افرادی که دارای بیماری های زمینه ای تنفسی مانند آسم می باشند، بهتر است تا حد ممکن از منزل خارج نشوند. ولی اگر به دلیل شرایط کاری و گرفتاری هایی که دارید، نیاز به خروج از منزل دارید، بهتر است به یک سری نکات بهداشتی و تغذیه ای توجه کنید.
استفاده از ماسک مناسب فراموش نشود!
بهترین روش برای مبارزه با آلودگی هوا به خصوص برای افرادی که نیاز به خروج از منزل دارند، استفاده از ماسک است. بهتر است که ماسک های سه لایه دارای لایه ملت بلون مورد استفاده قرار گیرد. در صورت نیاز هم می توان ماسک های ساده تر را مورد استفاده قرار داد. ولی بر اساس میزان آلودگی، ماسک خوب را انتخاب کنید و حتما استفاده کنید تا عوارض آلودگی هوا را کمتر مشاهده نمایید.

مصرف آنتی اکسیدان ها، از مهم ترین نکات برای پیشگیری از عوارض آلودگی
هوای آلوده باعث انتقال رادیکال های آزاد مختلف به بدن شما می شود. این رادیکال های آزاد می توانند باعث ایجاد بیماری های مختلف در بدن گردند. به همین خاطر، می بایست اثرات رادیکال های آزاد را تا حد زیادی خنثی نمود.
آنتی اکسیدان ها به عنوان ترکیباتی هستند که برای پیشگیری از بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. آنتی اکسیدان ها با خنثی کردن رادیکال های آزاد، از عوارض آلودگی هوا جلوگیری می کنند. به همین خاطر، توصیه می شود که افراد از ویتامین ای، ویتامین سی، چای سبز و ترکیبات مختلف دیگر که دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشند، استفاده کنند.
مصرف سیب درختی برای کاهش سرب جذب شده در بدن
بسیاری از پژوهش های علمی مختلف نشان می دهند که مصرف سیب درختی برای کاهش سرب آلودگی هوا، بسیار مناسب می باشد. به همین خاطر، در زمان آلودگی هوا هر شب 1 عدد سیب درختی سبز و یا زرد را مصرف کنید. در صورتی که کودک و یا سالمند در منزل دارید، می توانید سیب درختی را رنده کنید و به همراه مقداری گلاب یا عسل به کودک بدهید تا میل نماید.
مصرف مایعات زیاد؛ یکی دیگر از روش های موثر برای کاهش عوارض آلودگی هوا
همیشه در هنگام ابتلا به بیماری های مختلف، مایعات بدن نقش موثری در دفع مواد مضر را ایفا می کنند. در زمان آلودگی هوا نیز مایعات بدن می بایست باعث دفع بیشتر مواد مضر از بدن شوند. مصرف مایعات زیاد به افرادی که در شهرهای پر جمعیت و آلوده زندگی می کنند، به شدت توصیه می شود. لازم است که افراد حتما روزانه 8 لیوان آب مصرف نمایند.
نوشیدنی های آنتی اکسیدان مانند چای سبز و جوشانده های گیاهی می توانند نقش موثری در کاهش شدت بیماری های مختلف داشته باشند.

مصرف ماهی بخار پز را فراموش نکنید ...
اگر می خواهید با آلودگی هوا مبارزه کنید و همچنین، عوارض آلودگی هوا را کاهش دهید، می بایست از ماهی استفاده کنید. ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 می باشد. این اسیدهای چرب منجر به کاهش التهاب در بدن می شوند و عوارض مربوط به آلودگی هوا را رفع می کنند. با مصرف ماهی بخار پز، رفته رفته تنفس شما راحت تر می شود و می تواند تنگی نفس خود را درمان کنید.
اگر قادر به مصرف ماهی بخار پز شده نمی باشید، می توانید از مکمل های تغذیه ای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 استفاده نمایید. این مکمل ها از روغن ماهی تولید می شوند و می توانند دارای خواص گوشت ماهی باشند.  
جمع بندی
در این مقاله قصد داشتیم به افرادی که در کلان شهرها زندگی می کنند و با مشکل آلودگی مواجه هستند، راز و رمزهای مبارزه با آلودگی هوا را توضیح دهیم. این روش ها می توانند تا حد زیادی بدن شما را در مقابل آلودگی هوا ایمن نگه دارند و عوارض آلودگی هوا را تا حد زیادی کاهش دهند.