دستگاه بخور سرد چیست؟

بخور سرد (رطوبت ساز) دستگاهی است که با پودر کردن و پرتاب کردن بخار سرد در محیط باعث رطوبت سازی و بالا رفتن رطوبت در محیط خشک میشود. بخور سرد دارای انواع مدلها و برندهای مختلف می باشد و همچنین دارای لیتراژ های مختلف می باشد که از حداقل ۳ لیتر تا حداکثر ۸ لیتر در بازار موجود می باشد.
چه زمانی باید از بخور سرد استفاده کرد
بخور سرد در مکان های کوهستانی و فصل زمستان که دارای رطوبت پایینی میباشند توصیه می شود که استفاده شود. بدلیل رطوبت پایین در فصل زمستان و مناطق کوهستانی دم و باز دم کردن اکسیژن کمی برای ریه سخت میشود و گاهی اوقات ماندن در این شرایط کم رطوبت باعث ایجاد زخم در ریه میشود، به همین دلیل برای بالا بردن رطوبت محیط و آسان نموندن دم و باز دم اکسیژن برای ریه از دستگاه بخور سرد استفاده میشود که با رطوبت سازی و بالا بردن رطوبت محیط کمک به تنفس راحت تر می کند.

فواید بخور سرد

همانطور که گفته شد بخور سرد (رطوبت ساز) برای مناطق خشک و فصل زمستان استفاده میشود تا با رطوبت سازی به تنفس راحت تر ریه کمک کند. از دیگر فواید این محصول در فصل زمستان که آلودگی هوا زیاد است میتوان به کم کردن آلودگی محیط اشاره کرد. بخور سردهای امروزه با تولید یون منفی کمک به یونیزه کردن هوا میکنند. یونیزه کردن یعنی تولید یون منفی که با ذرات گرد و غبار و آلودگی هوا ترکیب شده و با باردار کردن این ذرات باعث سنگین شدن آنها شده و باعث نشست آلودگی شده که این امر از تنفس و ورود گرد و غبار به ریه جلوگیری میکند. اگر در منزل بخور سرد داشته باشید و از آن چند وقت استفاده کرده باشید متوجه شده اید که گرد و غبار زیادی روی وسایل منزلتان میشینه و دلیل این امر یونیزه کردن گرد و غبار به وسیله بخور سرد است. بخور گرم برای فصل زمستان نیز استفاده میشود ولی بخور گرم بستر تولید و رشد باکتری را در محیط فراهم میکند و این باعث افزایش مریضی می شود. ولی بخور سرد با جلوگیری از شرایط رشد باکتری و ویروس کمک به از بین بردن باکتری های محیط میکند و این یک موضوع بسیار مهم مخصوصا در این شرایط کرونایی می باشد.

از دیگر فواید بخور سرد میتوان به کمک برای بهبود هر چی سریعتر سرما خوردگی اشاره کرد. همانطور که در قبل توضیح دادیم و اشاره کردیم بخور سرد به از بین بردن انواع ویروس ها و باکتری ها کمک میکند، به همین دلیل در مواقع سرما خوردگی با استفاده از بخور سرد در محیط میتوانیم به درمان هر چی سریعتر سرما خوردگی خود بپردازید. خوب حالا میدونیم بخور سرد چیست، چگونه کار میکند و چه فوایدی دارد، در بخش بعدی به شما برای انتخاب یک بخور سرد مناسب کمک خواهیم کرد.

بخور سرد چی بخریم؟

بخور سرد دارای انواع شکل ها و برندهای محتلف میباشد ولی به طور کلی بخور سرد به دو بخش آنالوگ و دیجیتال تقسیم میشود که دارای لیتراژهای محتلف می باشند. همانطور که از اسم محصول معلوم است بخور سرد آنالوگ به صورت آنالوگ و دستی قابل تنطیم است و عمده این مدل با یک پیچ ولومی که برای روشن و خاموش کردن بخور سرد و کم و زیاد کردن قدرت پرتاب میباشد کار میکند. بخورهای دیجیتال نیز که دارای یک صفحه نمایش کوچک هستند که با ریموت کنترل از راه دور نیز کار میکند. بخورهای سرد دیجیتال به دلیل فناوری که در آن ها به کار رفته قیمت های بیشتری نسبت به بخور های آنالوگ دارند ولی در مجموع از نظر کارایی هیچ فرقی با هم ندارند. فقط آپشنهایی که در بخورهای دیجیتال به کار رفته بیشتره. آپشن های مانند روشن و خاموش کردن دستگاه از راه دور، کم و زیاد کردن پرتاب بخور از راه دور، تنظیم تایمر برای خاموش شدن دستگاه و تنظیم خاموش شدن دستگاه وقتی به میزان رطوبت مورد نظر شما رسید.

در گذشته میزان لیتراژ مخزن دستگاه بخور سرد مهم بود به دلیل اینکه بخورهای قدیمی دارای سیستم خاموشی خودکار به هنگام اتمام آب مخزن نبودند و بایستی به صورت دستی دستگاه بخور سرد را خاموش میکردید تا دستگاه دچار سوختگی نشود. ولی دستگاه های جدید با دارا بودن تکنولوژی خاموش شدن خودکار به هنگام اتمام آب مخزن دیگر اهمیت حجم مخزن را به طور گذشته ندارند چون دستگاه به هنگام اتمام آب مخزن خاموش شده و تا پر شدن مجدد کار نخواهد کرد. فقط اهمیت لیتراژ در حال حاضر به این دلیل میباشد که حجم مخزن اگر خیلی کم باشد و دستگاه بخور سرد به صورت مداوم روشن باشد نیاز است که تعداد دفعات زیادی مخزن را جدا کرده و مجددا پر کرده که اینکار دارای اندکی زحمت می باشد و در مواردی این جا به جایی زیاد باعث شکستن مخزن آب بخور سرد میشود. به همین دلیل توصیه میشود نه بخور سرد با حجم مخزن خیلی کم تهیه کنید نه با حجم مخزن خیلی بالا که دستگاه بیش از اندازه سنگین شود.

همانطور که در قبل نیز اشاره کردیم معمولا بخور سرد دارای حداقل ۳ لیتر حجم مخزن و حداکثر ۸ لیتر حجم مخزن میباشد که ما توصیه میکنیم یک بخور با حجم مخزن ۴ الی ۶ لیتری تهیه کنید تا هم نیاز نباشد زود به زود مجبور باشید مخزن را باز کنید و آب پر نمایید و هم برای پر کردن لیتراژ های بالا نیاز نباشد وزن سنگین مخزن را بعد از پر کردن تحمل کنید. از نظر شکل و مدل هم برای انتخاب بخور یک مورد سلیقه ای می باشد که دارای انواع زیادی در بازار میباشد و انتخاب آن بنا به سلیقه خودتان میباشد.

در این مقاله در ژارکا تلاش کردیم شما را کاملا با دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)، نحوه کار این دستگاه و فواید آن آشنا کنیم و در آخر سعی بر این داشتیم که کمک کوچکی برای انتخاب یک بخور سرد مناسب برای نیاز های شما کرده باشیم. در ادامه میتوانید انوع بخور سرد را در سایت ژارکا مشاهده و انتخاب نمایید.

برای مشاهده انواع بخورهای سرد کلیک بفرمایید.

منبع: ژارکا