اهمیت استفاده از تست های سریع کرونا برای تشخیص بیماران
بیماری کرونا یکی از بیماری های ویروسی است که قابلیت انتقال بسیار بالایی دارد. به همین خاطر، اولین گام برای کنترل کردن این بیماری، تشخیص بیماران است. امروزه، هر فردی که دارای علائم بیماری کرونا و سرماخوردگی باشد، می بایست خودش را قرنطینه کند تا به افراد جامعه آسیبی نرسد.
ولی به هر حال با وجود اینکه بسیاری از محدودیت های کرونایی کاهش پیدا کرده اند، لازم است که افراد از بیماری خودشان مطمئن شوند تا بتوانند از محل کار، دانشگاه، مدرسه و ... مرخصی بگیرند. به همین خاطر، تست های سریع کرونا می توانند برای این زمان ها بسیار مناسب باشند.
در زمانی که برای گرفتن مرخصی از کار و محل تحصیل، نیاز به پاسخ مثبت کرونا است، نمی توان مدت زمان زیادی را برای پاسخ تست های PCR منتظر ماند. این در حالی است که می توان با تست های سریع کرونا، هم خیلی زود بیماری را تشخیص داد و هم شروع به درمان بیماری کرد.

مزیت های رپید تست کرونا چیستند؟
تست های سریع کرونا، چند ماهی است که وارد کشور ایران شدند و قبلا در سطح وسیع قابل استفاده نبودند. ولی امروزه، بسیاری از افراد علاقه مند به استفاده از رپید تست کرونا می باشند. به هر حال مزیت های بسیار زیادی برای رپید تست کرونا وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.
امکان پاسخ دهی سریع
یکی از مهم ترین مزیت های تست های سریع کرونا این است که خیلی زود به پاسخ می رسند. افرادی که می خواهند خیلی زود متوجه شوند که دارای بیماری کرونا می باشند یا خیر، می توانند از این تست استفاده کنند.
معمولا حداقل 1 روز برای پاسخ دهی آزمایش PCR مورد نیاز می باشد. ولی تست های سریع کرونا در کمتر از چند ساعت، پاسخ مثبت و یا منفی را به شما ارائه می کنند.
امکان نمونه گیری در منازل
برای اینکه تست PCR انجام گیرد، بهتر است که افراد به مراکز درمانی و آزمایش ها مراجعه کنند. ولی نمونه گیری منزل برای رپید تست های کرونا خیلی سریع و ساده انجام می شود. افراد می توانند خیلی سریع در منازل خودشان آزمایش بدهند و هزینه زیادی هم برای آزمایش سریع کرونا پرداخت نکنند.
دارای قیمت مناسب نسبت به PCR
با توجه به ارزان بودن کیت های آزمایشگاهی رپید تست های کرونا، معمولا می توان با قیمت مناسب ترین اقدام به دادن تست های سریع کرونا کرد. به همین خاطر، افرادی که با هزینه آزمایش های PCR مشکل دارند، می توانند از این نوع تست استفاده کنند.

آشنایی با معایب تست سریع کرونا
تست سریع کرونا در ابتدای ورود به کشور ایران، دارای معایب زیادی بود. به هر حال کیت های تشخیصی که برای این نوع آزمایش مورد استفاده قرار می گرفتند، به اندازه آزمایش PCR دقیق نبودند. ولی رفته رفته با پیشرفت کیت های تشخیصی تست های سریع کرونا، راحت تر می توان به این نوع تست ها اعتماد کرد.
به غیر از تمامی مزیت های ذکر شده برای تست های سریع کرونا، می توان یک عیب برای این نوع تست ذکر کرد. تست های سریع کرونا درصد خطای بیشتری نسبت به PCR دارند. به همین خاطر، شمار افرادی که پس از استفاده از این تست ها شاهد مثبت بودن کاذب و یا منفی بودن کاذب آزمایش خود بوده اند، کم نیست!
البته معمولا تست های کاذب سریع کرونا، مربوط به تست های منفی می شوند. یعنی فرد دارای علائم بیماری کرونا هست و دارای این بیماری می باشد، ولی نتیجه آزمایش وی منفی است! به این نوع آزمایش، منفی کاذب گفته می شود. در صورتی که فرد دارای بیماری کرونا نباشد و آزمایش وی مثبت باشد، می گوییم نتیجه آزمایش مثبت کاذب شده است.
به همین خاطر، در کنار دادن تست های سریع کرونا، می بایست به علائم بالینی فرد بیمار هم توجه شود. در صورتی که بیمار دارای علائم بیماری کرونا می باشد، می بایست روش های درمانی مناسب انجام شود تا حال فرد به وخامت نرود!
مدت زمان پاسخ دهی تست های سریع کرونا چقدر است؟
یکی از دلایل مهمی که کشورهای مختلف به تست های سریع کرونا روی آورده اند، مدت زمان پاسخ دهی سریع این تست ها است. بهترین رپید تست کرونا می تواند در عرض 165 دقیقه پاسخ منفی و یا مثبت تست را به افراد ارائه کند.
بنابراین، می توان در کمتر از 3 ساعت، شاهد پاسخ مثبت و یا منفی تست کرونا بود. این در حالی است که حداقل یک روز برای دریافت پاسخ آزمایش PCR باید صبر کرد. حالا که اهمیت تشخیص سریع بیماری کرونا مشخص شده است، این تست ها بیشتر برای تشخیص کرونا مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا می توان در منازل هم از این نوع تست استفاده کرد؟
بسیاری از افراد سالمند و ناتوان، قادر به خروج از منزل برای دادن تست های PCR و یا آنتی بادی کرونا نمی باشند. اگرچه امروزه، امکان گرفتن آزمایش PCR در خانه ها فراهم شده است. ولی باز هم کمتر آزمایشگاهی زیر بار ارائه خدمات آزمایش پی سی آر در منازل می رود.
یکی از مزیت های بزرگ رپید تست کرونا این است که می توان آن ها را به راحتی در منازل نیز مورد استفاده قرار داد. این نوع تست هم از طریق مخاط بینی گرفته می شود. سپس، مخاط بینی گرفته شده بر روی کیت قرار داده می شود. در صورتی که دو خط بر روی کیت قابل مشاهده باشد، تست کرونای فرد مثبت است. در صورتی که یک خط بر روی کیت نشان داده شود، تست کرونای فرد منفی است.

برای خرید تست سریع کرونا در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا