چرا عده ای فکر می کنند کرونا تمام شده است؟
تقریبا نزدیک 3 سال است که ویروس کرونا به کشور ایران وارد شده و تا کنون نیز بسیاری از عزیزمان ما به علت ابتلا به این ویروس جان باخته اند. متاسفانه، سویه ها و جهش های مختلف کرونا باعث شد که شرایط کشور در برخی از بازه های زمانی بسیار وخیم شود. متاسفانه، در همان ابتدای کار نیز بسیاری از مردم تصور می کردند که کرونا یک بیماری ساده است که با چند روز استراحت درمان می شود.
ولی متاسفانه، پس از گذشت چند ماه مشخص شد که این کرونا نه از بین رفتنی است، نه تمام شدنی! امروز که 3 سال از شیوع ویروس کرونا در کشور ایران می گذرد و اوضاع کرونا در کشور ایران به علت تزریق واکسن بهبود پیدا کرده است، بسیاری از مردم تصور می کنند که کرونا تمام شده است.
دلیل این افکار مردم، برداشتن محدودیت های مختلف مربوط به کرونا و عدم تاکید رسانه ها بر روی رعایت پروتکل های بهداشتی می باشد. بدیهی است که با عدم تاکید رسانه های داخلی کشور بر روی این موضوع، نگرانی های مردم نیز در رابطه با بیماری کرونا و احساس نیاز به زدن ماسک به شدت کاهش پیدا کرده است.
حالا آیا واقعا کرونا تمام شده است؟
حال که رسانه ها تاکیدی بر روی آمار کرونا در کشور ایران ندارند، برخی از مردم تصور می کنند که کرونا تمام شده است. ولی آیا واقعا کرونا تمام شده است؟ متاسفانه در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم، خیر! بیماری کرونا هنوز در بین مردم کشور ایران وجود دارد و تمام نشده است.
اگرچه بسیاری از آمارهای گفته و نگفته نشان می دهند که بیماری کرونا در کشور ایران فروکش پیدا کرده است. احتمال ورود پیک های بعدی کرونا نیز کاهش پیدا کرده است. ولی باز هم این بیماری مانند هر بیماری ویروسی دیگر، می تواند مردم را درگیر کند. به همین خاطر، مردم هنوز هم باید مراقب خودشان باشند.

تاثیر واکسن های تزریقی در بهبود شرایط کرونایی کشور
از شهریورماه سال 1400 بود که تزریق واکسن در کشور ایران رواج پیدا کرد و افراد بسیار زیادی به دنبال تزریق واکسن بودند. تزریق واکسن بعد از بحران و پیک کرونای دلتا بود و شاید بهترین زمان برای ایمن شدن دسته جمعی محسوب می شد.
پس از گذشت چند ماه، مجددا از مردم درخواست شد که دز یادآور واکسن خود (دز دوم) را بزنند تا ایمنی جمعی بیشتر اتفاق بیفتد. همه این موضوعات سبب شد که شرایط کشور از لحاظ کرونا به شدت آرام شود. تا به امروز، حتی برخی از افراد دز 4 واکسن کرونای خودشان را دریافت کرده اند.
البته به غیر از اینکه واکسن کرونا باعث کاهش ابتلای مردم به بیماری کرونا شد، خود سویه جدید این بیماری نیز، برای کاهش شرایط بد کرونایی مفید بود. سویه جدید کرونا به نام امیکرون، با درصد ابتلای بالا، بسیاری از مردم را درگیر کرد. ولی خوشبختانه، علائم این بیماری شدت کمی داشت و نگرانی برای خانواده ها ایجاد نمی کرد.
نحوه رعایت کردن پروتکل های بهداشتی در شرایط کنونی
پس متوجه شدیم که کرونا در کشور ایران و حتی هیچ یک از کشورهای دیگر تمام نشده است. فقط این محدودیت های کرونایی هستند که باعث کاهش استرس مردم برای ابتلا به بیماری کرونا شده اند. در شرایطی که مدرسه ها، دانشگاه ها، اداره ها و تمامی مراکز آموزشی، اداری و تجاری در کشور ایران بازگشایی شده اند، لازم است که افراد به دنبال راه و روش های مناسب برای رعایت پروتکل های بهداشتی خودشان باشند.
زدن ماسک و شستن مداوم دست ها، یکی از بهترین پروتکل های بهداشتی است که می تواند برای شرایط کنونی تعریف گردد.

آیا باز هم باید نگران بیماری کرونا بود؟
در حال حاضر آمار کرونا در کشور ایران بسیار کم شده است و این موضوع برای مردم بسیار خوشحال کننده بوده است. ولی همانطور که گفتیم، کرونا هنوز تمام نشده است و لازم است که افراد پروتکل های بهداشتی مانند زدن ماسک و شستن دست ها را رعایت کنند.
با این حال شاید این سوال برای افراد مطرح شود که آیا واقعا باز هم باید نگران کرونا بود؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که کرونا، تقریبا تمام نشدنی است. زیرا یک ویروس پایدار است که جهش های مختلفی در آن رخ می دهد.
ولی با این حال لازم است که مردم برای حضور در مکان های عمومی، ماسک بزنند و پروتکل های بهداشتی را تا حد زیادی رعایت کنند. بسیاری از مردم در مکان های عمومی که جمعیت زیادی وجود دارد، ماسک نمی زنند و تصور می کنند که دیگر هیچ گاه به بیماری کرونا مبتلا نمی گردند.
جمع بندی
در این مقاله سعی کردیم توضیحاتی در رابطه با این سوال که آیا واقعا کرونا تمام شده است؟ ارائه کنیم. افرادی که در مکان های عمومی مانند اتوبوس و مترو ماسک نمی زنند، می بایست به سلامت خودشان توجه بیشتری داشته باشند. اگرچه نزدن ماسک در هوای آزاد مشکلی ایجاد نمی کند. ولی باز هم تاکید می شود که افراد برای حضور در مکان های عمومی، از ماسک استفاده کنند.
بنابراین، هنوز کرونا تمام نشده است و فقط در حال حاضر تاثیر واکسن کرونا را بر روی کاهش آمارهای کرونایی می بینیم. پس سعی کنید که لجبازی را کنار بگذارید و هنوز هم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید تا شاهد بد شدن اوضاع کرونایی کشور نباشیم.
منبع: ژارکا