بررسی کوتاه امیکرون و انواع آن
امیکرون یک سویه از ویروس SARS-CoV-2 است. این ویروس برای اولین بار در 11 نوامبر 2021 در بوتسوانا شناسایی شد. و در 26 نوامبر، سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان یک سویه نگران‌کننده معرفی کرد. از آن زمان، ویروس در سراسر جهان گسترش یافته و جایگزین دلتا و گونه غالب شده است.
امیکرون از آن زمان به بعد تکامل یافته است تا بسیاری از گونه های فرعی مرتبط ژنتیکی داشته باشد. این شامل Omicron BA.1 اصلی (B.1.1.529) و BA.2 و BA.3 می شود.
BA.2 مسری تر از BA.1 است و اکنون از BA.1 عبور کرده یا از آن فراتر رفته و به ویروس غالب جدید SARS-CoV-2 تبدیل شده است. این به طور رسمی توسط سازمان بهداشت جهانی در 22 مارس 2022 اعلام شد.
تفاوت هایی که در امیکرون نسبت به گونه های قبلی مشاهده می کنیم به دلیل تعداد نسبتا زیاد جهش هایی است که آن به دست آورده است. در حقیقت، 60 جهش دارد که در ویروس اصلی ایجاد شده توسط شهر ووهان چین چنین جهشی مشاهده نشده است.
32 مورد از این جهش های پروتئینی سنبله تغییرات ژنتیکی هستند. پروتئین اسپایک بخشی از ویروس است که از واکسن‌ ها و عفونت‌ های قبلی برای اتصال به سلول‌ های انسانی و همچنین هدف قرار دادن پاسخ ایمنی به ویروس استفاده می‌کند.
BA.2 در اکثر این جهش ها مشابه نوع امیکرون اصلی است. اما 28 تغییر ژنتیکی منحصر به فرد نیز دارد. چهار مورد از این تغییرات ژنتیکی در پروتئین سنبله است. این توضیح می دهد که چرا برخی از ویژگی های آن با Omicron اصلی (BA.1) متفاوت است. همچنین دیده می شود که تقریبا 30-50٪ مسری تر از BA.1 است.

«نوترکیب» چیست؟
همانطور که ما شاهد ظهور انواع جدید کرونا و به دنبال آن تکامل انواع فرعی یا نسل های مختلف بودیم. ویروس SARS-CoV-2 به طرق دیگر نیز تغییر کرده است. در زمان‌ های اخیر ما نه تنها تغییرات خود به خودی در کد ژنتیکی را دیده‌ایم، بلکه به اصطلاح نوترکیب‌ ها را نیز مشاهده کرده ایم.
در کرونا یک نوترکیب جایی است که ویروس ‌های مرتبط، مواد ژنتیکی را برای ایجاد نو جدید با مواد ژنتیکی از هر دو ویروس والد مبادله می‌کنند. این می تواند زمانی ایجاد شود که ویروس های دو سویه مختلف (یا انواع یا زیر متغیرها) هم زمان یک سلول را آلوده کنند.
در بیماری امیکرون مواد ژنتیکی ویروس‌ ها با هم مخلوط و بسته ‌بندی می شوند. بدین ترتیب یک ویروس نوترکیب جدید با ویژگی ‌های هر یک یا هر دو ویروس والد می سازند. بنابراین، ویژگی ‌های ویروس نوترکیب به این بستگی دارد که کدام بخش از ماده ژنتیکی ویروس‌ های مادر وارد نسخه جدید می ‌شود.
در این رابطه باید بدانید که یک فرد ممکن است به دو سویه ویروس آلوده شود. سپس در این فرد آن ها با هم ترکیب شوند و یک سویه جدید ایجاد کنند. هنگامی که دلتا و امیکرون دوباره ترکیب می شوند، نتاج حاصل به عنوان «دلتاکرون» نامیده می شود (اگرچه به طور رسمی تر به آن ها XD و XF می گویند). این نوع نوترکیب برای اولین بار در اواسط فوریه در فرانسه شناسایی شد. به نظر می‌رسد که یک توالی ژنتیکی عمدتا مشابه دلتا دارد، اما دارای جنبه‌هایی از پروتئین اسپایک از Omicron BA.1 است.

بنابراین امیکرون XE چیست و کجا منتشر می شود؟
XE ترکیبی از BA.1 و BA.2 است. بسیاری دیگر از نوترکیب های BA.1 و BA.2 از جمله XQ در بریتانیا، XG از دانمارک، XJ از فنلاند و XK از بلژیک وجود دارد.
در این رابطه باید بدانید که XE هنوز بخش کوچکی از کل موارد توالی ‌شده را شامل می‌ شود. با این حال شواهدی از انتقال جامعه نشان داده شده است؛ حداقل در انگلستان جایی که برای اولین بار در اواسط ژانویه شناسایی شد. اکنون بیش از 1100 مورد ثبت شده است.
در هند، چین و تایلند نیز شناسایی شده است. در ابتدا به نظر می رسید که نرخ رشد XE تفاوت قابل توجهی با BA.2 نداشته باشد، اما داده های جدیدتر از انگلستان نشان می دهد که نرخ رشد آن حدود 10 تا 20 درصد بالاتر از BA.2 است. این داده ‌ها این بدان معناست که XE احتمالا کمی مسری تر از BA.2 است.

آیا باید نگران امیکرون XE باشیم؟
پاسخ ایمنی ما که به محافظت در برابر COVID-19 کمک می کند با واکسیناسیون یا عفونت قبلی ایجاد می شود. و بیشتر پروتئین اسپایک را هدف قرار می دهد. با توجه به اینکه XE اساسا همان پروتئین اسپایکی BA.2 را دارد، به نظر نمی رسد که حفاظت ما در برابر XE به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
اگر چه این موضوعی است که آژانس ‌های بهداشت عمومی و گروه‌ های متخصص باید بر آن نظارت داشته باشند. اما با توجه به تعداد مواردی که در سراسر جهان همچنان شاهد آن هستیم، واقعا چیزی غیرمنتظره نیست. بنابراین نباید باعث نگرانی بیشتر برای عموم مردم شود.
بهترین راه برای کاهش سرعت ظهور گونه های جدید و همچنین نوترکیب ها، حفظ تعداد زیادی از افراد در جهان با واکسیناسیون برای کاهش تعداد میزبان های حساسی است که ممکن است این رویدادها در آن ها رخ دهد.
سویه جدید امیکرون XE در بریتانیا در حال گسترش است و موارد کمی در سایر نقاط جهان شناسایی شده است.
این فقط آخرین مورد از یک سری طولانی از انواع کرونا است که دانشمندان اکنون به دنبال آن هستند. و جهان همچنان به مبارزه با شیوع ویروس کرونا ادامه می دهد.
منبع: ژارکا