اسپری گرم و سرد ورزشی چیست؟

در اینجا به چند قانون ساده اشاره میکنیم که باید رعایت شوند؛

• برای کاهش تورم و التهاب بلافاصله پس از آسیب از اسپری سرد استفاده کنید.

• از سرما درمانی برای سفت شدن ماهیچه ها یا مفاصل استفاده نکنید.

• از اسپری گرم برای شل کردن یا تسکین درد عضلات و افزایش دامنه حرکتی استفاده کنید.

• از اسپری گرم برای جراحتی که قبلاً گرم است استفاده نکنید.

این 4 دستورالعمل روشهای ساده ای برای تعیین استفاده از درمانگرم یا سرد است، با این حال، علم بیشتری در پشت این تصمیم وجود دارد. 

اسپری سرد

به عنوان یک راهنمای کلی، برای آسیب های حاد ناگهانی مانند پیچ خوردگی مچ پا، پارگی عضلات، کبودی یا التهاب باید در اسرع وقت با سرما درمانی درمان شود. چرا؟ در صورت آسیب ناگهانی، بافتهای نرم اطراف ناحیه اغلب کبود، متورم و التهاب ایجاد می شود. استفاده از اسپری سرد می تواند به کاهش این امر کمک کند.

سرما درمانی رگ های خونی را منقبض می کند و در صورت اعمال جریان خون را کاهش می دهد. این کاهش جریان خون، مقدار مایع اطراف آسیب را محدود می کند، که به نوبه خود تورم را به حداقل می رساند، همچنین می تواند اثر بی حسی داشته باشد که می تواند به کاهش درد کمک کند.

سرما درمانی باید 3-5 روز بعد از جراحت مورد استفاده قرار گیرد. بعد از فعالیت از اسپری سرد استفاده کنید تا التهاب ناشی از فعالیت را محدود کنید. قبل از ورزش نباید از آن استفاده کرد.

اسپری گرم

ماهیچه های سفت بدن بهتر است با گرم درمانی درمان شوند زیرا گرما به تسکین و آرامش ماهیچه های خسته کمک می کند. همچنین می توان قبل از ورزش از حرارت برای بهبود تحرک و افزایش کشش مفصل استفاده کرد و اساساً فرایند گرم کردن را قبل از شروع تمرین آغاز کرد. به یاد داشته باشید، قبل از ورزش می توان از گرما استفاده کرد اما نباید بلافاصله بعد از فعالیت بدنی استفاده شود.

انبساط (گرما درمانی) و انقباض (سرما درمانی) مانند یک پمپ عمل می کند. در طول درمان گرم درمانی، رگ های خونی گسترش یافته، گردش خون و جریان اکسیژن و مواد مغذی به محل آسیب افزایش می یابد. در طول درمان سرما درمانی، عروق خونی منقبض شده و گردش خون را کاهش می دهد و به منطقه آسیب دیده اجازه می دهد قبل از اینکه از ناحیه دور شود، خون غنی از مواد مغذی را جذب کند. به طور خلاصه، درمان سرد و گرم به طور منسجم به شما کمک می کند تا سریعتر بهبود یابید.

منبع: ژارکا