شاید از خود بپرسید که ترازو آشپزخانه چیست؟ تفاوت آن با ترازو معمولی که وزن خود را با آن می‌سنجید در چه چیزی خواهد بود. در انتخاب ترازو به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ تمامی این سوالات بخشی از مواردی است که در هنگام خرید ترازو آشپزخانه با آن روبرو خواهید شد.
درست است که ترازو آشپزخانه همان مکانیزم ترازو معمولی را دارد. با این حال، استفاده از ترازو معمولی به دلیل مشکلات دقت اندازه گیری توصیه نمی‌شود. با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر صحبت کنیم.
ترازو آشپزخانه چیست؟
ترازو آشپزخانه به طور خاص برای اندازه گیری مواد مختلفی طراحی شده است. این مواد می‌تواند شامل اقسام مواد مایع، خشک، خرد شده یا مخلوط باشد که آن را اندازه گیری خواهد کرد. نکته مهم در اندازه گیری است که به صورت کاملاً دقیق صورت می‌پذیرد. به این ترتیب، مجبور نیستید فقط به کیلوگرم متکی باشید.
این موضوع اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت، زیرا برای برخی از مواد آشپزخانه این واحد کار نمی‌کند، علت هم در وزن بسیار سبک‌تر آنها است. با استفاده از این نوع ترازو حتی می‌توانید اندازه گیری دقیق را بر حسب گرم مشاهده کنید. البته ناگفته نماند که بسته به مدل تا دهم یا صدم اعشار را نیز نشان خواهد داد.

البته این نکته را بدانید که ترازو آشپزخانه الزاماً به معنای اندازه گیری واحدهای کم نخواهد بود، بلکه در آشپزخانه‌های صنعتی نیز کاربرد دارد. در این مکان‌ها ظرفیت اندازه گیری بالا و دقت آن بالاتر خواهد بود.
چرا داشتن ترازو آشپزخانه ضروری است
قبل از اینکه به این سوال که در انتخاب ترازو به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ پاسخ دهیم، باید بدانید که چرا وجود چنین وسیله ای در خانه ضروری است. در حالی که برخی از سرآشپزها و آشپزها چندان به اندازه گیری‌های دقیق اعتماد ندارند، برخی از دستورالعمل ها برای غذاهای مختلف وجود دارند که بدون استفاده از ترازو امکان پذیر نخواهد بود.
به عنوان مثال، هنگام پخت کیک یا کلوچه، مقدار شکر، آرد و سایر مواد خشک باید بسیار دقیق اندازه گیری شود. در غیر این صورت، محصول نهایی آنطور که باید ظاهر و مزه ندارد. علاوه بر اطمینان از اینکه دستور پخت به دقت رعایت می‌شود، این یک روش عملی برای بررسی موادی است که در بازار یا خواربارفروشی خریداری کرده اید.
به عنوان مثال، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تکه گوشتی که برای آن هزینه پرداخت کرده اید واقعاً 1 کیلوگرم وزن دارد یا چیزی کمتر از آن است. در مورد حبوبات همچون نخود و عدس نیز این موضوع کاملاً صادق است.
برای افرادی که دوست دارند رژیم غذایی خود را تنظیم کنند، داشتن ترازو آشپزخانه نیز یک وسیله هوشمندانه است. برخی از ترازوهای آشپزخانه برای نشان دادن اندازه‌های دقیق طراحی شده اند. به عنوان مثال، اگر فقط مجاز به خوردن یک تکه استیک برای شام هستید، بهتر است ابتدا اندازه گیری را با استفاده از ترازو انجام دهید تا در نهایت بیشتر غذا نخورید. ترازوی دیجیتالی نیز وجود دارد که می‌تواند برای اندازه گیری ارزش غذایی برنامه ریزی شود. به عنوان مثال، هنگامی که عملکرد مورد نیاز خود را مشخص کردید، میزان کالری یک غذای خاص را به شما می‌گوید.

در انتخاب ترازو به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
در ادامه برخی از موارد مهم را برایتان بیان خواهیم کرد تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.
وزن ترازو
برای ترازو، هر چقدر وزن قابل اندازه گیری بیشتر باشد، اهمیت بیشتری خواهد داشت. در حقیقت باید بتواند که حداقل وزن 1 کیلوگرم را اندازه گیری کند. بهتر است که اگر کار خاص انجام نمی‌دهید یا کیک پزی ندارید، ب سراغ موارد زیر 1 کیلو نروید.
میزان خطا
مورد مهم بعدی که بسیار اثر گذار است، میزان خطا خواهد بود. در حقیقت نباید دستگاه تلرانس بالایی داشته باشد تا بتوانید با قطعیت بیشتری نسبت به وزن کالا سخن بگویید. هر چقدر این خطا بیشتر باشد، ارزش خرید کالا کاهش پیدا خواهد کرد.
ظاهر
یکی از نکاتی که بسیاری از افراد نسبت به آن فکر می‌کنند، این است که ترازو مدل زیبایی داشته باشد، در حالی که اصلاً نباید این موضوع را در اولویت قرار دهید. بله درست است که ظاهر اهمیت خواهد داشت، اما شما از ترازو در وهله اول کارایی می‌خواهید تا زیبایی. این نکته را حتماً اهمیت دهید. حال اگر کارایی تامین شد، می‌توانید به مسائلی نظیر رنگ و شکل نیز فکر کنید.

دقت اندازه گیری
در بین موارد مختلف، نگاه کنی که تا چه رقمی این کار را برایتان انجام خواهد داد و نیاز شما چیست. چون این موضوع تاثیر مستقیم در هزینه پرداختی خواهد داشت. برخی از این موارد وزنی معادل صدم و برخی در حد کیلو نمایش خواهند داد.

نوع ترازو
این روزها ترازو آشپزخانه انواع مختلفی در بازار وجود دارد. ترازوهایی که فنری هستند. در بسیاری از خانه‌ها رایج‌تر است. این نوع ترازو آشپزخانه به راحتی قابل تشخیص است، زیرا دارای یک پلت فرم در قسمت بالایی و صفحه اریب است که اندازه گیری وزن را نشان می‌دهد. ترازوهایی که از فنر برای اندازه‌گیری مواد استفاده می‌کنند، کنترل وزن نیز دارند. به این ترتیب، می‌توان عقربه صفحه اندازه گیری را به صفر برگرداند تا ظرف مواد در اندازه گیری نهایی لحاظ نشود.
ترازوهای مدرن‌تر آشپزخانه این روزها، ترازوهای دیجیتالی هستند. به طور معمول، این نوع ترازو از یک سطح مسطح استفاده می‌کند که در آن موادی را که باید اندازه گیری کنید، قرار می‌دهید. از آن جایی که اندازه گیری به صورت دیجیتالی است، اندازه گیری دقیق را تا آخرین افزایش وزن نشان می‌دهد. این بیشتر برای استفاده تجاری توصیه می‌شود.
جمع بندی
در این مقاله تلاش کردیم که در در انتخاب ترازو به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ صحبتی را با شما انجام دهیم و بایدها و نبایدها را خدمتتان گوشزد کنیم. حواستان باشد که همه چیز به اینجا ختم نخواهد شد. چیزی که بازار نشان داده این است که علاقه و همچنین دیزاین خیلی در این انتخاب اثر گذار است،
لطفاً قبل از این کار، موارد بالا را بخوانید و سپس دست به خرید بزنید. حواستان باشد که ترازو قرار است کمک حال شما باشد و موارد مختلفی که با بقیه ترازوها قابل اندازه گیری نیست را برایتان اندازه گیری کند.

برای خرید انواع ترازو در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا