کفی طبی چیست؟ و کاربرد کفی طبی چه می باشد؟

کفی طبی یک ابزار پزشکی در رده ارتوپدی می باشد. این کفی با توجه به نوع کفش و مشکلات کف پای افراد طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد. اگر از کاربرد کفی طبی به درستی استفاده شود این وسیله ساده بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.
انواع کفی طبی و کاربرد کفی طبی بر اساس انواع آن
کاربرد کفی طبی بر اساس کارکردی که برای درمان دارد تعیین می شود. مهمترین مدل های این کفی عبارت است از:
کفی طبی فانکشنال:
کاربرد کفی طبی از این نوع همانطور که از نامشان پیداست برای اصلاح عملکرد کفش و پا مورد استفاده قرار میگیرد. جنس این نوع از کفی ها عموما از پلیمر می باشد. برای اصلاح عملکردی کف پای صاف و پرونیشن یا شیفت مچ پا به سمت خارج از این نوع کفی استفاده می شود. این کفی ها معمولا در قسمت های عقب و وسط پا عملکرد ارگونومیکی خود را نشان می دهند.

کفی های طبی عمومی یا سازگار کننده:

کاربرد کفی طبی از این نوع کف همانطور که از نامش نیز  پیداست استفاده برای همه افراد است. یعنی مختص بیماری و شخص خاصی نمی باشد. این نوع کفی بخاطر منعطف بودن و ساپورت کردن تمام قسمت های کف پا بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. تسکین درد های خفیف کمر، درد پا، مشکل در کفش، فشار به قسمت های پنجه پا همگی در صورت خفیف بودن قابلیت درمان با این نوع کفی را دارد.
کفی های طبی  لوکال:
نام این نوع کفی ها براساس کاربرد کفی طبی و محل آناتومیکی مورد استفاده تعیین می شود. عمده محل مورد استفاده از این نوع ابزارهای درمانی کف و مچ پا می باشد. با توجه به محل استفاده این کفی ها با نام های کفی مخصوص کف پا و کفی خاص قوزک و مچ پا در بازار وجود دارند. سایز و مدل این نوع از کفی ها متفاوت است. و تا قوزک پا معمولا کشیده می شود.
کاربرد کفی طبی برای قوزک و مچ پا معمولا برای افرادی است که مشکل در این ناحیه ها دارند. افرادی که که دچار رماتیسم مزمن هستند برای جلوگیری از شکستگی و فشار به این ناحیه معمولا از این نوع کفی استفاده می کنند

کفی های طبی مخصوص ورزش های مختلف:
کاربرد کفی طبی ضخامت و نوع طراحی ارگونومیکی این نوع از کفی های بر اساس ورزش مورد استفاده متفاوت است. معمولا ورزشکاران از این نوع کفی ها برای کفش های خود استفاده می کنند.
یکی از ورزشهایی که این ابزار بسیار برای آن مورد استفاده قرار میگیرد فوتبال می باشد. حتی نوع کفی برای فوتبال چمنی و فوتبال سالنی متفاوت می باشد.
کاربرد کفی طبی و ضخامت این کفی ها در ورزشهایی مانند بسکتبال، والیبال و غیره متفاوت می باشد. این کفی ها بر اساس ماهیت ورزش از فشار بر قسمت ها مختلف پا ممانعت به عمل می آورد.

چه کسانی باید از کاربرد کفی طبی استفاده کنند؟

کاربرد کفی طبی عمدتا برای افرادی می باشد که در اندام حرکتی پا و سایر اندام های تاثیر گذار بر پا مشکل دارند. این معضل عمدتا حرکتی بوده و کفی طبی نقش محافظتی خواهد داشت. این افراد عبارتند از:

 • افراد مبتلا به روماتیسم مزمن: در این افراد امکان و درصد شکستگی در قسمت مچ پا و ضمائم آن وجود دارد. به همین دلیل بهتر است از این  ابزار ارتوپدی استفاده نمایند.
 • کاربرد کفی طبی برای افراد بدون مشکلی که دچار ساییدگی غیر طبیعی کف کفش خود می باشند. این ساییدگی ممکن است در اثر مشکل در اندام حرکتی باشد. با استفاده از این کفی تا حدود زیادی از حاد شدن مشکل جلوگیری خواهد شد.

 • افرادی که دچار درد مزمن کمر و پاشنه می باشند. البته تفکیکی که در این نوع درد کمر وجود دارد انتقال این درد از کمر به سمت پاها می باشد.
 • افرادی که دچار صافی کفی پا می باشند. در این افراد انحنای جانبی کف پا وجود ندارد. این افراد عمدتا دچار کمر درد و مشکلات حرکتی هستند. این مشکلات توسط این کفی تا حدود زیادی قابل حل شدن می باشد.
 • یکی دیگر از کاربرد کفی طبی مرتفع کردن درد جلوی ساق پا می باشد. این بازار ارگونومی تا حد قابل توجهی از ایجاد این درد می کاهد.
 • ورزشکاران حرفه ای که در ناحیه پا و مچ پا دچار مصدومیت شده اند. این افراد در دوران نقاهت و همچنین دوران بازگشت به میادین بایستی از این ابزار درمانی استفاده نمایند.
 • افراد دچار نقص مادرزادی در حرکت، کف پا و خود پا.

مزایای کاربرد کفی طبی و استفاده از آن

استفاده از این ابزار درمانی باعث بهبود موارد زیر خواهد شد:

 • جلوگیری از آسیب کف و مچ پا
 • تسریع در روند بهبودی مشکلات کف و مچ پا
 • پیشگیری از آسیب به کف و مچ پا
 • کاربرد کفی طبی در اصلاح ناهنجاری ها و بد شکلی های ناحیه کف پا و مچ پا بسیار موثر می باشد.
 • جلوگیری از ناهنجاری های مادرزادی در سنین پایین و اصلاح اندام های حرکتی
 • جلوگیری از ناهنجاری و بدشکلی انگشتان پا

کفی های طبی از چه جنسی ساخته می شوند؟
این مورد هم بسته به کاربرد کفی طبی می باشد. که به شرح ذیل می باشد:
کفی فیبر کربین: این ماده سبک و مقاوم می باشد. این جنس از کفی های برای اهداف درمانی و اصلاح حرکتی مناسب هستند. این مدل ها برای کفی های ورزشی توصیه نمی شوند.
کفی های فایبرگلاس: کاربرد کفی طبی فایبرگلاس برای کاربرد عمومی می باشد. برای کفش های مخصوص پیاده روی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. سبک و منعطف و برای مصارف عمومی مناسب می باشد. برای استفاده در کفش های ورزشی مناسب نمی باشد.
کفی های ترموپلاستیک: این کفی ها بهترین گزینه برای کفش ها مخصوص ورزش می باشند. خاصیت این ماده سبکی و جذب شوک بالا می باشد. در ورزش های مختلف با توجه به فشار منطقه ای که به کف پا وارد می شود طراحی صورت می پذیرد.

برای خرید انواع کفی های طبی در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا