واکر چیست و رعایت نکات ایمنی جهت استفاده از آن کدام است؟

تعریف واکر
واکر چیست؟ در ابتدا تعریف جامعی از واکر خواهیم داشت. واکر، یک وسیله ی حرکتی است که، به فرد آسیب دیده این امکان را می دهد که بتواند به طور تدریجی راه برود. این وسیله ی حرکتی برای بیمارانی که اندام تحتانی و مچ پای آن ها طی عمل، قدرت حرکت ندارند، کاربرد دارد. افراد سالخورده ای که اندام تحتانی آنان دچار آسیب شده است، با کمک این وسیله می توانند راه رفتن خود را بهبود دهند. این وسیله ی حرکتی، از عصا پایدارتر است، زیرا از چهار عدد پایه تشکیل شده است و بیمار می تواند در حالت ایستاده پایدار بماند.

واکر چیست؟ نکات ایمنی جهت استفاده از واکر چیست؟

قبل از استفاده از واکر، باید به نکات مهمی توجه کنید. رعایت این نکات می تواند سلامت کاربر را تضمین کند و از وقوع حوادث که سلامتی کاربر را به خطر می اندازد، جلوگیری کند.

  • اگر بخواهید در محیط خانه از واکر استفاده کنید، باید تمامی سیم های برق که ممکن است در طول مسیر باشد، جمع کنید.
  • حتما قبل از حرکت، از خشک بودن زمین مطمئن شوید. زیرا اگر زمین خیس باشد، امکان سقوط و یا لیز خوردن فرد وجود دارد.
  • حتما به بچها گوشزد کنید که در مسیر حرکتی شما قرار نگیرند.
  • از کفش هایی استفاده کنید که کف آن پلاستیکی باشد. بهتر است از کفش هایی که کف آن به زمین اصطکاک داشته باشد، استفاده کنید. به هیچ وجه از کفش و دمپایی هایی که ممکن است در طی مسیر از پای شما خارج شود، استفاده نکنید.
  • به هیچ وجه پاهای خود را به پایه های واکر نزدیک نکنید. زیرا این کار باعث می شود که تعادل تان به هم بخورد و  زمین بخورید.
  • بهتر است از قدم های بسیار کوچک استفاده کنید. زیرا اگر قدمهای بزرگ بردارید، ممکن است خسته شوید و یا تعادل تان را از دست بدهید.
  • قبل از استفاده از این وسیله ی حرکتی، آن را از همه نظر بررسی کنید. احیانا اگر لاستیک های آن آسیب دیده اند، مشکل آن را رفع کنید.

بررسی کاربرد آن
در این قسمت می خواهیم در خصوص کاربرد این وسیله ی حرکتی صحبت کنیم. از مهم ترین کاربردهای این وسیله ی حرکتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد واکر چیست؟

افراد مسن: بسیاری از سالخوردگان توانایی حرکت ندارند. بهتر است برای ترغیب آنان به راه رفتن، از واکر استفاده شود.
افرادی که دچار سکته مغزی شده اند: بسیاری از افراد ممکن است بر اثر سانحه ای، دچار سکته مغزی شوند، بهترین روش برای این که این افراد قدرت حرکتی خود را باز یابند، استفاده از واکر است. زیرا این وسیله ی حرکتی با داشتن چهار پایه، به عنوان یک تکیه گاه عمل می کند و فرد می تواند به طور تدریجی قدرت حرکتی خود را بدست آورد.
افرادی که عمل های متعدد داشته اند: این افراد به دلیل آن که عمل های زیادی داشته اند، راه رفتن برایشان سخت است. پس بهتر است تا وقتی که وضعیت جسمانی مریض بهتر نشده از واکر استفاده کنند.
کودکان نوپا: امروزه، از این وسیله با عنوان روروک، جهت تقویت ماهیچه های پای کودک استفاده می شود.  

بررسی انواع آن
در قدیم واکرها وزنی سبک داشتند و ارتفاع آن تا 30 سانتی متر بود. اما با پیشرفت فناوری این وسیله نیز در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شود و در بازار به فروش می رسد. خرید هریک از این مدل های جدید، بسته به سلیقه ی مشتری، نوع کاربری و نیز تجویز دکتر متفاوت است. واکرهای مدرن طوری طراحی شده اند که، با توجه به نوع کاربری، امکان تغییر ارتفاع وجود دارد.
مدل های واکر چیست
1- واکر ساده: این مدل از نوع بدون چرخ است. در وزن های سبک و سنگین در بازار وجود دارد. این مدل، برای محیط های داخلی کاربرد زیاد دارد. استفاده از این مدل، برای افراد چاق مناسب تر است. زیرا از پایه های محکمی تشکیل شده است. این مدل قابلیت تنظیم شدن با قد کاربر را دارد. از دیگر ویژگی های آن تنظیم به دو صورت دستی و مکانیکی است.
2- واکر تاشو: این مدل قابلیت تا شدن را دارد و همین ویژگی باعث شده است که در همه جا از آن استفاده شود. این مدل ها قاب آلومینیومی دارند. وزنی تا حدود 100 کیلوگرم را تحمل می کنند. قابلیت دیگر این مدل، تنظیم ارتفاع و دستگیره ی ضد لغزش است.

3- واکر چرخ دار: این مدل واکر باعث می شود که، کاربر به راحتی بتواند تا محیطی خارج از خانه را طی کند. از این مدل می توان در فضاهای ناهموار استفاده کرد. معمولا این مدل دارای بدنه ای استیل و چهار پایه است. فقط دو پایه ی جلویی، قابلیت چرخش را دارند. این مدل نیز همانند دیگر مدل ها، قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. لازم به ذکر است که، این مدل برای مناطق کوهستانی و مناطق خاکی کاربرد ندارد.
4- رولیتر ها: این مدل قابلیت ترمز دستی، قفل دستگاه و صندلی جهت نشستن دارد. رولیتر هایی که چرخ های بزرگتری دارند می توانند امکانات بیشتری به کاربر بدهند. چرخ های این مدل دارای استاندارد های اروپا است. رولیتر ها دارای سبد هستند و کاربر می تواند وسایل مورد نیاز خود را در سبد قرار دهد و با خود حمل کند. صندلی های این مدل واکر اغلب از روکش یو پی وی سی است.

برای خرید انواع واکر در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا