با شروع پاندمی کرونا استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر بسیار افزایش پیدا کرد. کرونا به طور مستقیم بر روی سلول های ریه تاثیر می گذارد که در نتیجه باعث کاهش میزان اکسیژن محلول در خون می شود، این امر باعث پیش اومدن خطرات بسیار جدی برای سلامتی میشود چونکه اکسیژن خون یکی از پارامترهای حیاتی برای بسیاری از اندام های بدن می باشد. برای سنجش اکسیژن خون از پالس اکسیمتر استفاده می شود که در صورت پایین اومدن اکسیژن خون سریع به بدن اکسیژن رسانی شود تا میزان کمبود اکسیژن جبران شود. در نگاه اول استفاده از پالس اکسیمتر راحت به نظر می آید ولی در کل نکاتی وجود دارد تا با رعایت آن بتوان سنجش اکسیژن خون به وسیله پالس اکسیمتر را دقیق تر انجام داد.

پالس اکسیمتر انگشتی چیست؟

پالس اکسیمتر انگشتی یک دستگاه کوچک برای سنجش میزان اکسیژن محلول در خون و ضربان قلب در دقیقه می باشد که از طریق انگشت دست و پا به صورت دیجیتال این سنجش را انجام میدهد و در کل همه پالس اکسیمترها یک شکل دارند که با یک دکمه روشن میشود و اکثر پالس اکسیمترها با 2 عدد باتری نیم قلم تغذیه میشود. این خلاصه ای از پالس اکسیمتر و نحوه عملکرد آن بود.

همانطور که گفتیم پالس اکسیمتر به سنجش اکسیژن محلول در خون و ضربان قلب میپردازد و همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید عدد زیر SPO2 که 98 است نشان دهنده میزان اکسیژن محلول در خون و عدد زیر PR bpm که 78 را نشان می دهد نشان دهنده تعداد ضربان قلب در دقیقه می باشد.

نحوه سنجش با پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر انگشتی با 2 عدد باتری نیم قلم تغذیه و فعالیت می کند و با یک دکمه دستگاه روشن می شود و شروع به سنجش می کند. محل قرار گیری انگشت در وسط پالس اکسیمتر می باشد که به وسیله یک گیره می توانید دهانه آن را باز و انگشت خود را داخل پالس اکسیمتر قرار دهید در وسط این دهانه دو عدد نور مادون قرمز در بالا و پایین آن قرار دارد برای ارزیابی دو پارامتر اکسیژن خون و ضربان قلب. همانطور که گفتیم استفاده از پالس اکسیمتر کار راحتیست و فقط نیاز است انگشت خود را در دهانه دستگاه قرار داده و با فشردن یک دکمه پالس اکسیمتر شروع به سنجش می کند. بعد از اتمام سنجش و برداشتن انگشت خود از پالس اکسیمتر دستگاه بعد از مدتی به صورت خودکار خاموش می شود. برای سنجش دقیق به وسیله پالس اکسیمتر نیاز است نکاتی رعایت شود.

نکاتی درباره سنجش دقیق با پالس اکسیمتر

  1. ابتدایی ترین نکته استفاده از باتری خوب است. سعی کنید از باتری آلکالاین استفاده نمایید.
  2. انگشت مورد نظر برای سنجش باید تمیز و خشک باشد.
  3. انگشت به صورت کامل روی نور مادون قرمز دستگاه قرار بگیرد و جا به جا نشود.
  4. سعی کنید انگشت خود را در هنگام سنجش بی تحرک یا کم تحرک نگه دارید.
  5. 30 ثانیه صبر کنید تا پالس اکسیمتر سنجش دقیقی به شما ارائه دهد.

این نکات در ابتدا شاید کم توجه به نظر بیاید ولی در دقیق تر شدن نتایج اندازه گیری به وسیله پالس اکسیمتر به شدت تاثیر گذار است.

ویدیو نحوه سنجش دقیق با پالس اکسیمتر انگشتی

امید به روزی که در ایران حداقل کسی به وسیله کرونا از دست نرود. ژارکا از صمیم قلب برای همه عزیزان این سرزمین آرزوی سلامتی و تندرستی دارد.

برای خرید پالس اکسیمتر بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

انواع پالس اکسیمتر انگشتی

منبع: ژارکا