در این روزهای گسترش کرونا ماسک ها باید به عنوان بخشی از استراتژی جامع اقدامات برای سرکوب انتقال و نجات جان افراد استفاده شوند. استفاده از ماسک به تنهایی برای حفاظت کافی در برابر COVID-19 کافی نیست.

با رعایت برخی اقدامات احتیاطی مانند فاصله گذاری فیزیکی، پوشیدن ماسک، تهویه مطبوع اتاق ها، اجتناب از ازدحام، تمیز کردن دست ها و سرفه در آرنج یا دستمال در امان باشید. تا میتوانید توصیه های محلی محل زندگی و کار خود را بررسی کنید وهمه را انجام دهید!

پوشیدن ماسک امروزه دیگر بخشی عادی از زندگی روزه مره افراد در کنار یکدیگر شده است.

اصول استفاده از ماسک:

  1. هنگام پوشیدن و برداشتن ماسک فقط نوارها یا بند ماسک را لمس کنید.

   قبل از گذاشتن ماسک و همچنین بعد از برداشتن آن و لمس آن در هر زمان دستان خود را بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. هنگام برداشتن ماسک چشم ها، بینی و دهان خود را لمس نکنید.

2. مطمئن شوید که ماسک شما بینی، دهان و چانه تان را می پوشاند و کاملاً در کناره های صورت شما قرار بگیرد و فاصله ای نداشته باشد و محکم در طرفین صورت قرار بگیرد.

3. هنگام برداشتن ماسک، آن را در کیسه پلاستیکی تمیز نگهداری کنید و یا ماسک طبی استفاده شده خود را در سطل زباله بیندازید. 

4.هر روز ماسک پارچه ای خود را بشویید، برای شستن آن از مواد شوینده معمولی لباسشویی و مناسب پارچه استفاده کنید.

  • برای از بین بردن مواد شوینده یا صابون، آن را کاملاً با آب تمیز بشویید.
  • ماسک خود را زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا کاملاً خشک شود. اگر نمی توانید آن را زیر نور مستقیم خورشید آویزان کنید، آن را آویزان کنید و بگذارید کاملا خشک شود.
  • اگر ماسک پارچه ای شما خیس یا کثیف از عرق، بزاق، آرایش یا سایر مایعات یا مواد است، آن را در کیسه پلاستیکی در بسته نگه دارید تا بتوانید آن را در اسرع وقت بشویید تا از کپک زدن آنها جلوگیری شود. ماسک های مرطوب به سختی قابل تنفس هستند.

5. ماسک را زیر چانه خود قرار ندهید تا بینی و دهان خود را در معرض دید قرار گیرد تا حد ممکن سعی کنید بینی یا دهان خود را بدون پوشش رها نکنید.

6. می توانید ماسک خود را موقتا ذخیره کنید تا بعداً دوباره استفاده شود. ماسک خود را به درستی بردارید و پس از لمس ماسک استفاده شده دستان خود را بشویید. آن را در کیسه ای خشک و قابل تنفس (مانند کیسه پارچه ای کاغذی یا مش دار) نگه دارید تا بین استفاده تمیز نگه داشته شود. هنگام استفاده مجدد از ماسک، همان طرف را رو به بیرون نگه دارید.

اگر ماسک خود را برای خوردن یا نوشیدن در خارج از خانه برداشته اید، می توانید آن را در جایی امن قرار دهید تا تمیز نگه داشته شود، مانند جیب، کیف یا کیسه کاغذی. بعد از خوردن غذا، ماسک را دوباره با همان طرف رو به بیرون بگذارید. پس از قرار دادن مجدد ماسک، حتماً دوباره دستان خود را بشویید یا ضد عفونی کنید.

استفاده ضروری از ماسک حتی افراد واکسینه شده

بسیاری از افراد جهان روند واکسینه خود را به خوبی طی کرده اند. اگر افراد به طور کامل واکسینه شده باشند هم، برای به حداکثر رساندن محافظت در برابر کرونا نوع دلتا و جلوگیری از احتمال انتقال آن به دیگران هم باید، از ماسک در محیط های عمومی استفاده کنید.

افرادی که بیماری دارند یا از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی بدن آنها را ضعیف می کند، حتی اگر به طور کامل واکسینه شده باشند، کاملاً محافظت نمی شوند. آنها باید تمام اقدامات احتیاطی توصیه شده برای افراد واکسینه نشده را انجام دهند، از جمله استفاده از ماسک مناسب، تا زمانی که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توصیه دیگری نشده باشد.

استقبال از ماسک سه لایه 

اکثر متخصصان برای استفاده روزانه از ماسکها، ماسک های سه لایه را توصیه میکنند:

اصولاً ماسک های چندین لایه از پارچه اسپان باند و ملت بلون بدون بافت ساخته شده اند. این به این معناست که در ساخت این ماسک از تکنولوژی خاصی استفاده شده که باعث شده ماسک نفوذپذیری بالایی داشته باشد و بتواند از اندام های تنفسی در برابر ویروس کرونا محافظت کامل به عمل آورد.

ویژگی دیگری که ماسک های دارای ملت بلون در اختیار ما قرار می دهند این است که از پارچه نرم و لطیف ساخته شده اند که به خوبی هوا را رد و بدل می کنند و ایجاد حساسیت نمی کند، همچنین به دلیل قرار گرفتن ملت بلون در لایه دوم همانطور که گفته شد از استحکام و نفوذپذیری بالایی برخوردار هستند.

نکات قابل توجه سه لایه بودن ماسک:

1. لایه خارجی دافع مایعات: این لایه معمولاً آبی یا سبز رنگ است، مایع را دفع می کند و به کاهش احتمال اتصال ویروس ها و باکتری های هوا به ماسک کمک می کند.

2. لایه میانی فیلتر با کارایی بالا: لایه میانی همان چیزی است که در جذب ویروس ها و باکتری ها کار سختی انجام می دهد. هر ذره ای که از لایه های خارجی عبور کند در اینجا فیلتر می شود.

3. لایه جاذب: لایه داخلی رطوبت را جذب و جذب می کند و احتمال خروج مخاط یا باکتری از ماسک هنگام سرفه یا صحبت کاربر را کاهش می دهد.

میتوانید انواع ماسک را در سایت ژارکا از طریق لینک زیر مشاهده و خرید فرمایید.

انواع ماسک

منبع: ژارکا