شاید تا به حال در ادارات دیده باشید که افراد، بر روی صندلی خود از بالشتک طبی جهت سلامت ستون فقرات خود استفاده می کنند. اگر شما هم مجبور هستید که با کامپیوتر کار کنید باید از زیر نشیمن طبی استفاده کنید. ما در این مقاله سعی داریم که در خصوص بالشت های طبی، فواید آن و ... صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مفهوم زیر نشیمن طبی
زیر نشیمن طبی، بالشتی است که با اصول خاصی طراحی شده است و باعث می شود که اگر در هنگام خواب یا کار با کامپیوتر در وضعیت نامطلوب قرار گرفتید و گرفتار درد در ستون فقرات، گردن، کمر گشتید با استفاده از این بالشتک طبی، در پیشگیری از این دردها تاثیر بسزایی داشته باشد. متخصصان توصیه میکنند که در هنگام خواب بالشت خود را عوض کنید و یا از چندین بالشت روی هم، برای خواب استفاده نکنید. زیرا اگر ارتفاع بالشت زیاد باشد باعث گردن درد می شود.
همچنین اگر در حال کار زیاد باشید و مداوم روی صندلی نشسته باشید، بر روی ستون فقرات تان آسیب وارد می سازد و عوارض دیگری نیز به دنبال خواهد داشت. پزشکان برای جلوگیری از این عوارض ها استفاده از زیر نشیمن طبی را توصیه می کنند. این زیر نشیمن تحت شرایط استاندارد طراحی شده اند و برای پشتیبانی از بدن در حالت نشسته و نیز اندام های بدن می باشند. بالشتک های طبی جهت کاهش فشار وارده بر ستون فقرات و نیز گردن و دیگر نواحی بدن طراحی و تولید می شوند.
زیر نشیمن طبی در رنگ ها و انواع مختلف بنا بر کاربردی که از آن می شود و طبق اصول پزشکی، طراحی و در بازار عرضه می شوند. این بالشتک ها این قابلیت را دارند که در جای ثابتی قرار بگیرند و هرگز تکان نخورند. بالشتک های طبی قابلیت شستشو را دارند و به وسیله ی روکشی که دارد، امنیت را تضمین می کند و از هر گونه لغزشی جلوگیری می کنند. استفاده از این بالشتک های طبی برای افرادی که به مدت طولانی بر روی صندلی می نشینند، زنانی که باردار هستند، رانندگی طولانی مدت، افرادی که آسیب جدی در ناحیه دنبالچه داشته اند توصیه زیادی می شوند.

فواید استفاده از زیر نشیمن طبی
استفاده از زیر نشیمن طبی فوائد زیادی دارد. از جمله ی این فواید می توان به حمایت از نشستن راحت اشاره کرد. در هنگامی که به طور مداوم روی صندلی می نشینیم باعث می شود که اکسیژن رسانی به سلول ها متوقف شود و در نتیجه درد در ستون فقرات و گردن شروع شود. استفاده از این بالشتک های طبی باعث آن میشود که وزن به طور یک دست بر روی صندلی تقسیم شود و از فشار زیاد بر روی بدن جلوگیری می شود.
از دیگر فواید استفاده از زیر نشیمن طبی می توان به این مورد اشاره کرد که، باعث درست نشستن می شود. زیرا درست نشستن باعث افزایش تمرکز و کاهش سطح استرس و نیز سیستم ایمنی بدن بهبود می شود. زیرا اگر به غلط بر روی صندلی بنشینید باعث آسیب به عصب نخاعی می شود و عملکرد بدن مختل می شود.
به طور خلاصه از فواید استفاده از زیر نشیمن طبی می توان به جلوگیری از سرطان پروستات، پیشگیری از هموروئید، کاهش درد در دنبالچه در زمان بارداری اشاره کرد. پس بهترین روش برای جلوگیری از اختلال در عملکرد بدن و حفظ سلامتی بدن، استفاده از بالشتک های طبی می باشد.

انواع مدل های بالشت های طبی
زیر نشیمن طبی در انواع مدل های گوناگون طراحی و عرضه می شوند. از مهم ترین این زیر نشیمن طبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- بالشتک طبی تخت: این نوع بالشتک ها برای افرادی که بالشت های سبک نیاز دارند و همچنین افرادی که خطر شکستگی ستون فقرات دارند، مناسب است.
2- بالشتک های گوه ای پزشکی: این نوع بالشتک با شیب لگنی طراحی شده اند که استفاده از آن باعث کاهش درد در پاها و کمر می گردد. زیرا استفاده از زیر نشیمن طبی، باعث می شود که باسن در موقعیتی بالاتر از زانو قرار می گیرد. این امر باعث می شود که استرس های ناشی از فشار کار کمتر شود.
3- بالشتک های کاهش درد دنبالچه: برای کاهش درد دنبالچه کافیست از بالشتک های حلزون حلقه ای استفاده شود.
4- بالشتک زیکلاس مد ZYK-RHC: این نوع بالشتک از مرغوب ترین بالشتک ها محسوب می شود. سطحی نرم و ضد حساسیت دارد و فرد بر روی آن احساس راحتی می کند. جنس این بالشتک از نوع فوم سخت می باشد و گردش هوا در آن به آسانی صورت می گیرد. این بالشتک در ماشین، محل کار و منزل قابل استفاده می باشد.
5- بالشتک آریانا مد مدل ARIANA0120: این بالشتک نیز از جنس فوم می باشد، بسیار نرم و دارای روکش قابل شستشو می باشد. افرادی که عمل دیسک کمر و نیز جراحی های خاص انجام داده اند و از بیماری هموروئید و دنبالچه رنج می برند، باید از این بالشتک ها استفاده کنند.
6- بالشتک هوشمند مدل NEW: این بالشتک همانطور که از اسمش مشخص است از برند هوشمند می باشد. این بالشتک دارای روکش کتان و پلی استر است و قابلیت شستشو دارد. جنس این بالشتک از فوم نرم می باشد.
7- بالشتک طبی هوشمند مدل Authentic Material: این بالشتک جهت کاهش درد های استخوانی (مهره ها) و دوران بارداری و جریان خون در ناحیه ی آسیب دیده بدن، مناسب است. جنس این بالشتک فوم نرم است. روکش آن قابلیت تعویض دارد و جنس آن کتان است.

8- بالشتک طبی هوشمند مدل مربع: جنس این بالشتک هم از فوم می باشد و با طراحی ارگونومیک جهت کاهش درد های بدن از جمله؛ بعد از جراحی ( عمل هموروئید و دنبالچه)، دوران بارداری مناسب است. گردش هوا در این بالشتک در جریان است.
9- بالشتک هوشمند مدل Medical: از ویژگی های این بالشتک جنس نرم، روکش کتان و قابلیت شستشوی روکش می توان اشاره کرد. این بالشتک در هنگام نشستن بر روی آن، شکل نشیمنگاه بر آن عارض می شود.
10- بالشتک طبی افروز: استفاده از این بالشتک برای افراد باردار و افرادی که طولانی مدت بر روی زمین و یا صندلی می نشینند، مناسب است. این مدل در فروشگاه های طبی ایران، از محبوبیت خاصی برخوردار است. جنس این بالشتک از پلی استر است و روکش آن هم پلی استر می باشد.
11-بالشتک بیوتی مدل ZN7: این محصول از جنس فوم نرم و اسفنجی می باشد. روکش آن کتان است. طراحی این بالشتک ارگونومیک است. این محصول دارای چسب نگهدارنده جهت ثابت نگه داشتن بالشتک می باشد.

برای خرید انواع زیرنشیمن طبی در سایت ژارکا کلیک فرمایید.

منبع: ژارکا