حدود دو سال است که ویروس کرونا زندگی ما را از حالت عادی خارج کرده است. این ویروس تمام جنبه ‌های زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار داده است. در حال حاضر با توجه به جهش امیکرون، کشور ما در آستانه موج ششم کرونا قرار دارد. اگر شما حتی به ‌صورت نصفه‌ نیمه اخبار را دنبال کرده باشید؛ قطعا نام انواع مختلف سویه ‌های کرونا را می‌دانید. موج ششم کرونا به دلیل سویه امیکرون ایجاد می‌شود. این سویه آخرین سویه کرونا می‌باشد که ویژگی ‌های خاصی دارد. برای مثال قابلیت انتقال آن بسیار بیشتر از سویه ‌های قبلی است. روش‌های گوناگون و متنوعی وجود دارد که می‌تواند به ما کمک کند در موج ششم کرونا از خود و خانواده خودمان مراقبت کنیم و گرفتار ویروس امیکرون نشویم. اگر شما نیز کنجکاو هستید تا بیشتر در رابطه با این ویروس به روش ‌های مراقبت در برابر آن بدانید، ما را تا انتهای محتوا همراهی کنید.
امیکرون چیست؟
امیکرون جهش آخر ویروس کرونا می‌باشد که تفاوت هایی با جهش ‌های قبلی دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با این جهش وجود ندارد. اما دانشمندان می‌دانند که امیکرون قدرت انتقال بیشتری را دارا می‌باشد. همین موضوع باعث شده که روند همه ‌گیری این ویروس در کشور ما ایران به ‌سرعت اتفاق بیفتد و موج ششم کرونا آغاز شود. به ‌هر حال اگر شما می‌خواهید بیشتر در رابطه با روش ‌های مراقبتی در موج ششم کرونا بدانید، با ما همراه باشید.

دقت و توجه به چه مواردی می‌تواند باعث شود ما در موج ششم کرونا از خود مراقبت کنیم؟
روش ‌های گوناگون و متنوعی وجود دارند که می‌توانند به ‌عنوان روش ‌های مراقبتی به شما کمک‌ کننده باشند. موج ششم کرونا موج نسبتاً خطرناکی است و توجه به روش ‌های مراقبتی در آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بیایید با یکدیگر این موارد را بررسی کنیم.
برای مراقبت در موج ششم کرونا، علائم امیکرون را بشناسید
یکی از روش‌ هایی که می‌تواند به ما کمک کند در موج ششم کرونا از خود مراقبت کنید، شناخت علائم امیکرون می‌باشد. شناخت علائم به ما این امکان را می‌دهد تا در اسرع وقت هنگام مشاهده این علائم برای درمان خود اقدام کنیم و سریع‌تر این ویروس را از بدن خود بیرون بیاندازیم. علائمی مانند تب و لرز، سرفه، خستگی، درد بدن، تنگی نفس، سردرد، گلودرد، آب‌ریزش بیش‌ از حد بینی، اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی، و حالت تهوع و جزء علائم امیکرون می‌باشند. در صورتی ‌که شما این علائم را مشاهده کردید، سعی کنید که در اسرع وقت به پزشک مراجعه فرمایید. اگر شما در مراحل اولیه پیشرفت بیماری آن ‌ها تشخیص دهید؛ راحت‌تر می‌توانید به درمان این بیماری بپردازید.
واکسیناسیون یک راه تثبیت شده برای دور ماندن از موج ششم کرونا میباشد
یک روش مؤثر و شگفت‌انگیز که می‌تواند نه ‌تنها از موج ششم کرونا، بلکه از همه سویه‌ های قوی آن ما را مصون کند، واکسیناسیون است. اگر شما اقدام به واکسیناسیون نکرده‌اید بهتر است که حتما در اسرع وقت واکسن کرونا را دریافت کنید. اگر دوز اول و دوم واکسیناسیون را دریافت کرده‌اید بهتر است که هرچه سریع‌تر دوز بعدی را نیز دریافت کنید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دوز ها را به‌ موقع تزریق کرده‌اند بیشتر از افراد دیگر در مقابل موج ششم کرونا مقاوم هستند. اگر شما می‌خواهید از امیکرون و موج ششم کرونا مصون بمانید؛ تزریق واکسیناسیون را در صدر فعالیت ‌های خودتان قرار دهید. سعی کنید در اسرع وقت دوز یادآور را تزریق کنید.

زدن ماسک را فراموش نکنید
یکی از اقدامات موثری که ما از همان ابتدا برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا آن را انجام می‌دهیم، زدن ماسک می‌باشد. شما می‌توانید برای مصون ماندن از موج ششم کرونا نیز ماسک را جدی بگیرید و به ‌هیچ‌ عنوان آن را از روی صورت خود برندارید. زدن ماسک به شما کمک می‌کند تا مهم‌ترین بخشی که ویروس کرونا وارد بدن می‌شود؛ یعنی بینی و دهان خود را بپوشانید و اجازه ندهید که ویروس وارد بدن شما شود. این روش یک روش تاثیرگذار و تضمین ‌شده برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا میباشد.
عدم حضور در مکان‌ های سربسته
همان‌ طور که ممکن است همه شما بدانید، مکان ‌های سربسته می‌توانند منبع کرونا باشند. برای مراقبت از خود در موج ششم کرونا، بهتر است تا آنجا که می‌توانید از حضور در فضاهای سربسته با تهویه ضعیف خودداری کنید. اگر مجبور هستید در این مکان ‌ها حضور داشته باشید، سعی کنید تمام اقدامات ایمنی را انجام دهید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. اگر برای شما مقدور می‌باشد قبل‌ از حضور در این مکان ‌ها سعی کنید که از دو ماسک استفاده کنید. الکل را در دسترس خود داشته باشید تا بتوانید در صورت نیاز داستان خود را ضدعفونی کنید.
شستشوی دست‌ ها را فراموش نکنید
از دیگر روش‌ هایی که در کنار زدن ماسک می‌تواند به ما کمک کند تا در موج ششم کرونا از خود مراقبت کنیم، شستن دست ‌ها می‌باشد. قبل‌ از غذا خوردن و دست زدن به لوازم شخصی خود، حتماً دست ‌های خودتان را سی ثانیه با آب و صابون بشویید تا میکروب ‌های موجود در آن را از بین ببرید. این کار به شما کمک می‌کند تا در موج ششم کرونا از خود مراقبت کنید.
دست خود را به صورتتان نزنید
اگر شما در محیط خارج از خانه کار می‌کنید و یا در طول روز نیاز دارید که چندین ‌بار از خانه خارج شوید، سعی کنید تا آنجا که می‌شود دست خود را به صورتتان نزنید. دست شما ممکن است منبع آلودگی باشد. پس برخورد دادن آن به صورتتان می‌تواند باعث انتقال ویروس به بدنتان شود. پس تا آنجا که می‌شود سعی کنید قبل‌ از شستشوی دست و یا ضد عفونی کردن؛ آن را به ‌صورت خودتان نزنید.

جمع‌بندی
اگر شما می‌خواهید در موج ششم کرونا از خودتان مراقبت کنید نیازی نیست زیادی به خود سخت بگیرید. تنها اقداماتی که شما باید انجام دهید این است که تفریحات خود را به محیط ‌های خلوت‌تر و داخل خانه محدود کنید. اگر نیازی ندارید که از خانه خارج شوید، در خانه بمانید تا از این موج مصون بمانید. اگر شما یک ماه اقدامات مراقبتی را انجام دهید این موج نیز از بین خواهد رفت و شما می‌توانید به روال عادی زندگی خود باز گردید. به ‌هر حال تمامی اقدامات مراقبتی به شما کمک می‌کنند تا سلامت خود و خانواده‌ خود را در موج ششم کرونا تضمین کنید.

منبع: ژارکا