در زمان پیک کرونا، به چه ابزارهایی در خانه نیاز داریم؟

متاسفانه، بسیاری از ما تصور می کنیم که کرونا برای همسایه است و ما هرگز به آن مبتلا نمی شویم. ولی واقعیت این است که این ویروس، می تواند افراد زیادی را درگیر خودش کند. در زمانی که مردم به علت همه گیری، ایمنی بالایی دارند، نمودار ابتلا به کرونا، به سمت پایین متمایل می شود. اما در زمانی که ایمنی مردم پایین می آید، کرونا باز هم اوج می گیرد و ما شاهد پیک کرونا خواهیم بود.
یک سری از ابزارها وجود دارند که بد نیست در زمان پیک کرونا حتما در خانه داشته باشیم. در ادامه به این ابزارها اشاره می کنیم.

سنجش تب در پیک کرونا، راهی برای تشخیص بهتر بیماری کرونا

تقریبا در همه سویه های کرونا، تب یک علامت شایع بوده است. به همین خاطر، سنجش تب به ویژه در زمان ابتلا به کرونا اهمیت بسیار زیادی دارد. توصیه اکید ما این است که حداقل یک عدد دماسنج لیزری در خانه خودتان داشته باشید تا بتوانید در زمان ابتلا به کرونا، دمای بدن خود را چک کنید.
یکی از ریسک فاکتورهای ویروس کرونا در هر زیر سویه، تب بالا آن هم به مدت طولانی (بیشتر از 5 روز) است. البته زیر سویه های جدید کرونا مانند زیر سویه های امیکرون، دارای تب بالای 39 می باشند و معمولا این میزان تب خطرناک نیست. به هر حال با سنجش تب به صورت روتین، از وضعیت سلامتی خودتان باخبر می شوید.

اکسیژن سنج یا پالس اکسی متر؛ ابزاری ارزان، اما مهم در دوران پیک کرونا

یکی دیگر از ابزارهایی که در دوران پیک کرونا باید در هر خانه ای وجود داشته باشد، اکسیژن سنج است. پالس اکسیمتر یک دستگاه ساده بوده که با قیمت های مختلف در بازار به فروش می رود. به غیر از سنجش تب در زمان پیک کرونا، توصیه می شد که افراد با کمک پالس اکسیمتر میزان اکسیژن خون خودشان را نیز بسنجند.
اکسیژن سنج می تواند با سنجش میزان اکسیژن خون، از حاد شدن بیماری کرونا در بدن افراد جلوگیری کند. در صورتی که میزان اکسیژن خون بیماران در زمان ابتلا به این بیماری، به شدت افت کند؛ نیاز است که حتما این افراد به پزشک مراجعه کنند.

استفاده از ماسک در پیک کرونا؛ حتی در صورت زدن واکسن!

یک باور غلط میان مردم ایران رواج پیدا کرده است و آن هم این است که در صورت زدن واکسن نیازی به زدن ماسک در اجتماعات مختلف نیست. ولی واقعیت این است که واکسن می تواند از ابتلای افراد به ویروس مرگبار کرونا، جلوگیری کند و تاثیر چندانی بر روی عدم ابتلا افراد این ویروس ندارد.
در پیک کرونا، احتمال همه گیری این بیماری در مکان های سربسته و بدون تهویه مناسب بسیار افزایش پیدا می کند. در این زمان لازم است که افراد حتما از ماسک برای جلوگیری از ابتلای خودشان به ویروس کرونا استفاده کنند. در صورتی که قرار است در فضاهای سرپوشیده رفت و آمد داشته باشید، حتما از ماسک های با کیفیت تر استفاده کنید.

تغذیه مناسب در دوران کرونا را فراموش نکنید!
در کنار تمامی ابزارهایی که برای پیشگیری و یا بهبود سریع تر بیماری کرونا، مورد نیاز می باشند؛ تغذیه به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورها برای پیشگیری و در عین حال درمان ویروس کرونا شناخته می شود. تغذیه مناسب تاثیر بسیار زیادی بر روی قوای جسمی داشته و می تواند سیستم ایمنی بدن افراد را تقویت کند. از جمله مواد غذایی مناسبی که بهتر از در دوران پیک کرونا مصرف شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

خوردن سبزیجات تمیز و بدون آلودگی
یکی از بهترین روش ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن در پیک کرونا، مصرف سبزیجات با مقدار زیاد است. بهتر است که سبزیجات را به صورت تمیز بشویید و ضد عفونی کنید. سپس، به صورت روزانه اقدام به مصرف سبزیجات تمیز کنید.
در دوران ابتلا به کرونا توصیه می شود که به غیر از سنجش تب و اکسیژن خون، اقدام به مصرف سبزیجات نیز کنید و دوره بیماری خود را کوتاه تر نمایید.

مصرف میوه های مختلف به ویژه میوه های دارای آنتی اکسیدان و ویتامین سی
میوه ها از جمله مواد مغذی هستند که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. حتما در دوران پیک کرونا اقدام به مصرف میوه های دارای ویتامین سی، مانند لیمو شیرین، پرتقال و ... کنید.

خوردن گوشت سفید به جای گوشت قرمز
اگرچه گوشت قرمز برای بدن بسیار مفید است؛ اما بهتر است که افراد در دوران ابتلا به کرونا، مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانند و بیشتر اقدام به مصرف سفید کنند.

استفاده از مکمل های تغذیه ای در صورت نیاز برای تامین ویتامین ها و مواد مغذی
در صورتی که برخی از ویتامین ها و مواد معدنی در بدن افراد کم باشند، احتمال افت عملکرد سیستم ایمنی بدن وجود دارد. در این صورت می توان از مکمل هایی که حاوی زینک، ویتامین های مختلف، آنتی اکسیدان های متنوع و ... می باشند، استفاده کرد.

استفاده از مغز آجیل های مفید
برای تقویت سیستم ایمنی و قوای جسمانی خودتان، اقدام به مصرف مغز آجیل های مفید مانند مغز بادام و پسته کنید.

سخن پایانی
در زمان پیک کرونا، توصیه می شود که افراد به تغذیه خودشان بیشتر توجه داشته باشند. استفاده از ماسک در فضاهای سربسته نیز بسیار ضروری به نظر می رسد. با شیوع کرونا، نیاز مردم به خرید لوازم پزشکی مانند تب گیر و اکسیژن سنج افزایش پیدا می کند. چرا که سنجش تب، از جمله اقداماتی است که باید در دوران پیک کرونا، انجام شود.

منبع: ژارکا