نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون چگونه است؟

برای شروع ابتدا دست های خود را شسته و خشک کنید.

شستشوی اصولی دست ها برای سنجش قند خون
برای شستشوی دست ها از صابون و آب ولرم کمک بگیرید. توجه داشته باشید که دست ها بعد از پاکسازی و شستشو، حتماً باید خشک شوند. در غیر این صورت نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون را دچار اشکال می کنند. از طرفی آلودگی دست ها نیز می توانند نتیجه سنجش قند خون را تغییر دهند. بنابراین تست انجام شده اعتبار و صحت ندارد. در مواردی که آلودگی بر روی پوست دست وجود دارد، میزان قند خون از حد واقعی بیشتر نشان داده می شود.
بیشتر افراد گمان می کنند که برای صحت نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون می توانند از ژل ضدعفونی کننده برای پاکسازی دستگاه استفاده کنند. این فرضیه کاملاً اشتباه است. چرا که ترکیبات موجود در ژل ضد عفونی کننده می تواند نتیجه تست قند خون را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و باعث نتیجه تست غلط شود.

نکته دوم اینکه سنجش قند خون را با پنبه الکلی نیز انجام ندهید. در واقع ما برای این سنجش صرفا شستشوی دست ها با آب و صابون را توصیه می‌کنیم. البته در مواردی نیز دسترسی به آب و صابون وجود ندارد. در چنین شرایطی می توانید از پنبه الکلی برای ضدعفونی کردن دست استفاده کنید. با این حال الکل نیز در طولانی مدت باعث از دست رفتن رطوبت پوست شده و زخم یا ترک بر روی پوست ایجاد می کند. این مسئله نحوه سنجش قند خون را سخت می‌کند. چرا که پوست خشک شده برای سوراخ شدن درد بیشتری را متحمل خواهد شد. اگر ناگزیر به استفاده از پنبه الکلی برای ضدعفونی دست هستید، ابتدا منتظر خشک شدن الکل بمانید. آن گاه سنجش قند خون را انجام دهید.

جای گذاری سوزن در قلم لنست
اگر با دستگاه گلوکومتر کار می کنید، یک قلم لنست در اختیار دارید. شما پیش از آشنایی با نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون باید این سوزن را در جایگاه مناسب خود قرار دهید. برای این کار باید سرپوش پلاستیکی سوزن را برداشته و کلاهک پلاستیکی مربوط به قلم را بر روی آن قرار دهید.
از دست زدن به سوزن خودداری کنید. حتماً باید کلاهک قلم بر روی سوزن قرار بگیرد تا سوزن دچار آلودگی نشود و درد نیز هنگام ضربه زدن به پوست کاهش پیدا کند.
نکته مهم دیگر در مورد نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون این است که شما نباید سوزن های دستگاه را با مواد الکلی ضدعفونی کنید. چرا که الکل باعث می شود پوشش سیلیکونی مربوط به سوزن از بین برود. این مسئله تست قند خون را دردناک می کند. پوشش سیلیکونی شرایط مناسبی برای کاهش درد در هنگام سنجش قند خون به وجود می آورد.
قلم های لنست که برای سنجش قند خون مورد استفاده قرار می گیرند، امکان تنظیم شدن دارند. درجه قلم با توجه به ضخامت پوست دست برای سرعت عمل و شدت ضربه قلم لنست انتخاب می شود. این درجه بندی به کمک خط چین هایی بر روی قلم نشان داده شده است.

کد گذاری و نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون

کد گذاری مربوط به دستگاه را انجام دهید. نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون تعیین کننده این موضوع است که نیاز به کد گذاری دارد یا خیر؟ برخی از دستگاه ها باید پیش از انجام تست قند خون کد گذاری شوند. برای اطلاع از این موضوع می‌توانید به بروشور دستگاه خریداری شده مراجعه کنید. اگر دستگاه نیاز به کد گذاری دارد، حتما این کار را انجام دهید. چون در غیر این صورت نتیجه تست قند خون نادرست خواهد بود.
جای گذاری نوار تست و سنجش قند خون
در مرحله بعدی سنجش قند خون، نوار تست مربوط به قند خون را در دستگاه بگذارید. توجه داشته باشید که این نوار باید به شکل مناسب در دستگاه وارد شود. بخشی از نوار که بیرون از دستگاه برای ریختن خون مورد استفاده است، دارای آنزیم است. این قسمت باید از هرگونه رطوبت و خدشه محافظت شود. چرا که این مسئله بر روی عملکرد آنزیم ها و در نتیجه تست قند خون تاثیر گذار خواهد بود. ما به شما توصیه می کنیم که تسترهای قند خون را از کناره حمل و نقل کنید.

بعد از اینکه علامت قطره خون دستگاه سنجش قند خون هویدا شد، می‌توانید دریافت خود را انجام دهید. یکی از انگشتان دست را برای تست قند خون در نظر بگیرید. ابتدا بهتر است ماساژ مربوط به انگشت را انجام دهید. بند اول انگشت را به کمک انگشت دیگر بگیرید تا خون در آن جمع شود.
نکات تست قند خون

  • بهتر است تست بر روی نوک انگشتان انجام نشود. در این قسمت پایه‌های های عصبی فراوانی وجود دارد. همین مسئله سنجش قند خون را دردناک می کند.
  • مطلب دیگر اینکه به طور مداوم از یک انگشت برای انجام تست قند خون استفاده نکنید. چون به بافت پوست انگشت صدمه وارد می کنید و انجام تست دردناک می شود. بهتر است انگشت ها به شکل چرخشی در فرایند تست قند خون مورد استفاده قرار بگیرند.
  • هر انگشت دست شما دو کناره برای سنجش قند خون دارد. بنابراین شما می توانید از 20 محدوده برای انجام تست قند خون استفاده کنید.

انجام تست و نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون

برای آماده کردن نمونه خون، لنست را بر روی انگشت خود قرار داده و دکمه ضربه را بزنید. بعد از ضربه، اگر از انگشت خون کافی بیرون نیامد، انگشت را برای بیرون آمدن خون بیشتر فشار ندهید. این مسئله روی عدد قند خون تاثیر قابل توجهی دارد و باعث می شود دستگاه رقم کمتری را نسبت به قند خون واقعی نشان دهد. بیرون نیامدن خون از انگشت نیز چندین دلیل دارد.

  • اول اینکه ممکن است دست ها به قدر کمی ماساژ داده شده باشند.
  • دست ها با آب سرد شسته شده باشند.
  • ضربه و فشار سوزن لنست کم باشد یا سوزن کند باشد.

برای سنجش قند خون، خون بیرون آمده از انگشت باید به شکل مناسبی بر روی دستگاه قرار بگیرد. هر کدام از دستگاه های قند خون با توجه به عملکردی که دارند، مقدار معینی خون را برای سنجش اعلام می کنند. بعضی از دستگاه ها نیاز دارند که قطره خون بر روی نوار قرار بگیرد. بعضی دیگر نوار را به قطره خون نزدیک می کنند و خون با مکش وارد نوار می شود.

برای تکمیل نحوه عملکرد دستگاه سنجش قند خون چند لحظه صبر کنید تا عدد مربوط به قند خون بر روی دستگاه نمایان شود. بهتر است عدد تست قند خون را در دفترچه یادداشت کنید.

برای خرید انواع دستگاه سنجش قند خون در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا