رابطه بین رژیم سالم و غذاهای مصرفی
سلامتی یکی از بزرگترین و ارزشمندترین نعمت هایی است که خداوند در اختیار ما انسان ها نهاده است. پس باید قدردان این نعمت بوده و تا حد ممکن از آن مراقبت نماییم. یکی از راه هایی که ما را به سلامتی کامل خواهد رساند، رژیم سالم است. اگر بدانید رژیم سالم برای حفظ سلامتی چقدر مفید است، هرگز از کنار آن بی توجه رد نخواهید شد. چه بسا که به آن اهمیت بیشتری هم خواهید داد. منظور کلی از رژیم سالم برای حفظ سلامتی این است که غذاهای سالم که ارزش غذایی بالایی دارند را مصرف کنید. نه غذاهایی که به ظاهر خوشمزه، اما در باطن بسیار مضر هستند.
لذا اگر غذاهای سالم را شناسایی کنید، می توانید یک رژیم سالم و موثر هم داشته باشید. این غذاها هم طعم خوبی به همراه داشته و شما را غرق در لذت می سازند. هم نیازهای تغذیه ای بدن را تامین می نمایند. در ادامه به چند نمونه از غذاهای مفید و باارزش که سلامتی را برایتان به ارمغان می آورند، اشاره خواهیم کرد:
رژیم سالم با مصرف انواع میوه جات
میوه هایی مثل موز، توت فرنگی، سیب، کیوی، لیمو، هلو، گلابی و غیره در این گروه جای می گیرند. این میوه ها با به همراه داشتن ویتامین ها و ترکیبات مفید، سلامتی را برای ما رقم خواهند زد.

رژیم سالم با مصرف مواد پروتئینی
اگر خواستار رژیم سالم برای حفظ سلامتی هستید، مصرف محصولات پروتئینی مثل گوشت، مرغ و تخم مرغ را فراموش نکنید.
رژیم سالم با مصرف سبزیجات و صیفی جات
انواع سبزیجات و صیفی جات بهترین گزینه برای داشتن یک رژیم سالم به شمار می آیند. مثل انواع فلفل دلمه، گل کلم، کلم بروکلی، پیاز، خیار، سیر، کرفس، کاهو و غیره.
غلات
غلات دارای کربوهیدرات زیادی بوده و اگر می خواهید یک رژیم سالم و بدون کربوهیدرات داشته باشید، باید آنها را خط بزنید. ولی اگر کربوهیدرات برایتان مهم نیست، می توانید انواع غلات مثل برنج، جو، گندم و غیره را مصرف کنید.

رژیم سالم با غذاهای دریایی
انواع غذاهای دریایی مثل ماهی سالمون، سفید، کولی، قزل آلا و میگو سرشار از امگا سه بوده و برای داشتن یک رژیم سالم، ضروری به نظر می رسند.

مغز دانه های خوراکی
مغز دانه های خوراکی از قبیل بادام، فندق، پسته، گردو برای رژیم سالم، مناسب به نظر می رسند. این مغزهای خوراکی، هم فیبر بالایی داشته و هم سرشار از طعم خوب می باشند.
حبوبات
حبوبات نیز پروتئین بالایی داشته و برای گرفتن یک رژیم سالم می توانید روی آنها حساب کنید. مثل انواع لوبیا، نخود، عدس و ماش.
لبنیات
اگر یک رژیم سالم می خواهید، می توانید لبنیات مصرف کنید. این مواد دارای کلسیم بالایی بوده و تاثیرات مطلوبی بر روی سلامتی دارند. مثل انواع ماست، شیر، پنیر و کره.
اهمیت بالای رژیم سالم برای حفظ سلامتی
اگر به رژیم سالم برای حفظ سلامتی توجه دارید که حتما برگ برنده در دستان شماست. ولی اگر نسبت به رژیم غذایی خود بی توجه هستید، مطمئن باشید ضرر خواهید کرد. ضررهایی که شاید قابل جبران نباشند. خوب است بدانید یک رژیم سالم برای حفظ سلامتی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و چنین پیامدها و مزایای مثبتی را به دنبال خواهد داشت:

  • اگر یک رژیم سالم داشته باشید، از خیلی از بیماری ها در امان خواهید بود. مثل بیماری قلبی که از بیماری های شایع قرن به شمار می آید. برای اینکه قلب سالم تری داشته باشید، باید غذاهای فیبردار مصرف کنید.
  • یکی دیگر از کارهایی که باید برای داشتن یک رژیم سالم انجام دهید، خوردن غذاهای حاوی آنتی اکسیدان است. این غذاها سلول ها را در برابر آسیب محافظت نموده و از رشد و تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می کنند.

  • یک رژیم سالم برای حفظ سلامتی جسمانی مهم بوده و برای حفظ سلامت روح نیز همینطور است. اگر می خواهید روحیه بهتری داشته باشید، باید در عادات غذایی خود تغییر به وجود آورید.
  • در ضمن با یک رژیم سالم می توانید منجر به رشد باکتری های خوب روده شده و عملکرد آنها را بهبود ببخشید.
    البته که رژیم سالم برای تقویت حافظه نیز موثر بوده و باعث عملکرد بهتر آن می شود.
  • از همه مهمتر اینکه می توانید هم با رژیم سالم برای حفظ سلامتی گام برداشته و هم تناسب اندام خود را حفظ نمایید. داشتن یک هیکل خوب با وزن مناسب، کار سختی نیست. فقط کافی است غذاهای سالم و با برنامه مصرف نمایید.

معایب و مضرات رژیم سرسری و سنگین
همانطور که یک رژیم سالم برای حفظ سلامتی موثر می باشد. یک رژیم ناسالم، اثرات تخریب کننده ای به دنبال داشته و عوارض وحشتناکی به بار می آورد. عوارضی که شاید تا همیشه همراه فرد باشند و باعث آزار او گردند. پس نباید رژیم سرسری یا رژیم سنگین بگیرید. رژیم شما باید با برنامه و طبق قواعد و اصول پزشکی پیش رود. وگرنه باید جور این رژیم غلط را بکشید و تاوان آن را پس دهید. حال در ادامه می خواهیم تا معایب و مضرات رژیم سنگین را بررسی نماییم تا آگاهی تان نسبت به این موضوع افزایش یابد:
بروز مشکلات کبدی
یکی از عوارض ناشی از رژیم سنگین، بروز مشکلات کبدی در بدن می باشد. اگر رژیم های لاغری به مدت زیاد ادامه یابند، به کبد آسیب های بدی وارد کرده و شاید آن را برای همیشه از کار بیندازند. کبد وظیفه سم زدایی بدن را بر عهده دارد.

بروز مشکلات کلیوی
اگر بدانید که یک رژیم غلط چه بلایی می تواند بر سر کلیه هایتان بیاورد، هیچ وقت به آن فکر هم نخواهید کرد. کلیه مواد زائد بدن را دفع می سازد.

اختلال در عملکرد روده ها
همانطور که با مصرف غذاهای مفید می توانید باعث عملکرد بهتر روده ها شوید. با رژیم غلط هم منجر به بیماری های روده ای زیادی خواهید شد.
آسیب های پوست و مو
صدمات پوست و مو از آسیب های دیگری هستند که با یک رژیم سرسری و یا یک رژیم سنگین به وجود می آیند. پوست و مو دارای اثرات زیادی بر زیبایی بوده و نباید به این موضوع بی اهمیت باشید.
بروز علائم روحی و روانی
البته که به جز مشکلات جسمانی، ممکن است آثار و علائم روانی بد مثل پرخاشگری هم در شما نمود یابد.
افسردگی
و یا حتی مشکلاتی بزرگ مثل افسردگی حاد هم از دیگر آثار مربوط به رژیم ناسالم هستند. پس تا جایی که می توانید از رژیم های ناسالم دوری کرده و فقط به رژیم سالم برای حفظ سلامتی فکر کنید.

جمع بندی

بنابر اطلاعاتی که در این مقاله خدمت شما عنوان کردیم فقط داشتن یک رژیم و کم خوری بیش از حد برای سلامتی و حتی لاغری مفید نیس و عوارض بسیار بالایی دارد. به همین دلیل رژیم تغذیه باید با مشورت پزشک و بر اساس نیاز و آناتومی بدن تعیین شود تا باعث سالم ماندن اجزای بدن در کنار لاغری باشد.

منبع: ژارکا