فشار سنج مچی یا بازویی

در این مطلب به موضوع فشار سنج مچی یا بازویی میپردازیم و توضیح میدهیم که کدام مدل و به چه دلایلی بهتر است. با ما همراه باشید تا به این موضوع مهم بپردازیم.

محدودیت های فشار سنج مچی

مانیتورهای فشارسنج مچی اطمینان خاطر کمتری را ارائه می‌دهند. زیرا عروق مچ دست شما در مقایسه با بازو بیشتر و نزدیک‌تر به پوست هستند. که منجر به خواندن فشارخون بالاتر می‌شود. مانیتورهای مچ دست نیز بستگی به حالت های گوناگون بدن دارند. و دستان شما بیشتر از بازوها به اطراف حرکت می‌کنند. بعلاوه، بالا بردن و نگه داشتن دست‌ها در سطح قلب در مقابل بازو سخت تر می باشد. 

با افزایش سن، عروق خونی ما ممکن است به دلیل کلسیفیکاسیون باریک شوند، یا به دلیل تصلب شرایین سخت شوند. این امر به ویژه عروق مچ دست را تحت تأثیر قرار می‌دهد، چون آ‌‌ن‌ها فاصله بیشتری از قلب دارند و اندازه‌گیری دقیق را دشوارتر می‌کند. به همین دلیل، افراد مسن و افراد سیگاری باید اندازه‌گیری‌های خود را روی بازو انجام دهند. همچنین دستگاه‌های اندازه‌گیری فشار خون مچی برای بیماران مبتلا به دیابت مناسب نیستند، عروق آن‌ها ممکن است کلسیفیه یا متخلخل باشند. 

بسیاری از بیماران به دلیل اندازه خوب و قابل حمل بودن، بین فشار سنج مچی یا بازویی به سمت فشارسنج مچی می‌روند. اگر به دنبال سادگی با کمی کمبود هستید، مانیتور مچی ممکن است منطقی‌تر باشد. این مدل‌های کوچکتر دارای تمام زنگ‌ها و سوت‌های دسته‌های بازو هستند، اما اندازه جمع و جور، آن‌ها را برای مسافرت ایده‌آل می‌سازد.

مانیتورهای بازویی از دقت بیشتر و برتر نسبت به مانیتورهای مچی برخوردار هستند. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد فشارسنج بازویی را ترجیح می‌دهند این است که کاف به طور طبیعی در همان سطح قلب شما قرار می‌گیرد. این باعث می‌شود فشار خون چه در محیط بالینی و چه در خانه به آسانی و دقیق اندازه‌گیری شود.

همچنین  برخی از افراد اندازه‌گیری فشار خون خود را در ناحیه دو سر بازوی خود ناراحت کننده و حتی دردناک می‌دانند. همچنین برای افرادی که محدودیت تحرک بازو/ دست دارند یا برای کسانی که بازوهای بزرگتری دارند، بین فشار سنج مچی یا بازویی، فشارسنج بازویی می‌تواند مناسب نباشد. و مانیتور مچی ممکن است انتخاب بهتری باشد. 


 

نتایج اندازه گیری فشار سنج مچی یا بازویی دقیق است؟

هنگام اندازه گیری از مچ دست، مچ شما باید در سطح قلب باشد. اگر در حالت نشسته، بازو برای مثال روی میز قرار گیرد، فشار خون حدود 7-8 میلی متر جیوه بیش از حد تخمین زده می شود، زیرا بین سطح مچ دست و قلب تفاوت وجود دارد. (1.5 سانتی متر مربوط به 1 میلی متر جیوه)

در صورت داشتن آریتمی قلبی و تغییر در شریان های مچ دست (به عنوان مثال به دلیل  بالا بودن سن)، نتایج اندازه گیری نادرست هنگام اندازه گیری در مچ دست ایجاد می شود. بنابراین دستگاه های مچ دست ممکن است برای افراد مسن به طور خاص قرائت دقیق نداشته باشند. شریان های بالای بازو نسبت به تأثیرات این نوع حساسیت کمتری دارند. به همین دلیل، اندازه گیری های گاه به گاه در قسمت بالای بازو توصیه می شود.

منبع: ژارکا