واکسیناسیون ویروس کرونا (COVID-19) در عرض 3 تا 4 هفته پس از اولین دوز، محافظت خوبی ارائه می دهد. محققان بیان می کنند که داشتن تمام دوزهای توصیه شده از واکسن برای محافظت طولانی مدت در برابر ویروس کرونا مهم است. در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد واکسن کرونا و تاثیر دوز تقویتی آن بر نوع امیکرون می پردازیم.
نحوه عملکرد واکسن های کرونا
ویروس کرونا روی سطح خود پروتئینی دارد که به آن کمک می‌کند وارد سلول ‌های انسان شود. واکسن ‌های ویروس کرونا به بدن شما کمک می‌ کنند تا آنتی ‌بادی ‌هایی بسازد که این پروتئین را تشخیص می ‌دهند و سپس می ‌توانند با ویروس مبارزه کنند.
واکسن ها حاوی موادی هستند که با استفاده از کد ژنتیکی ویروس به بدن شما دستور تولید پروتئین اسپایک را می دهند.
سپس، بدن شما آنتی ‌بادی ‌هایی می‌سازد که می ‌توانند پروتئین اسپایک روی ویروس کرونا را در صورت ورود به بدن شناسایی کرده و به مبارزه با آن کمک کنند. این بدان معنی است که اگر واکسن را انتخاب کنید، در صورت مواجهه با ویروس کرونا، احتمال ابتلا به بیماری شدید کمتری دارید.
پاسخ بدن شما به واکسن مشابه زمانی است که با یک عفونت طبیعی مواجه می شود، اما محافظت در برابر بیماری با مصرف واکسن ایمن تر است؛ زیرا واکسن ها از ویروس زنده تشکیل نشده اند و باعث بیماری نمی شوند.

مصونیت گله ای
انتخاب برای دریافت واکسن برای شما و جامعه خوب است. یک واکسن از شما به عنوان یک فرد در برابر یک بیماری محافظت می کند.

همانطور که افراد بیشتری در یک جامعه واکسن مصرف می کنند، افراد کمتری می توانند بیمار شوند و بیماری را به دیگران منتقل کنند. این به محافظت از افرادی در جامعه که نمی توانند واکسن مصرف کنند، مانند کودکان خردسال یا افرادی که آسیب پذیر هستند، کمک می کند. به این حالت ایمنی گله یا حفاظت از گله می گویند.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند چند نفر برای مصونیت گله‌ای برای محافظت از جوامع به واکسن کرونا نیاز دارند، بنابراین مهم است که به آخرین توصیه‌های دولت ادامه دهیم.

انواع دیگر (جهش های کرونا)

مانند بسیاری از ویروس ها، ویروس کرونا نیز در طول زمان تغییر می کند یا جهش می یابد. این منجر به اشکال یا انواع جدیدی از ویروس می شود.

واکسن های فعلی احتمالا محافظت در برابر انواع جدید ویروس کرونا را ارائه می دهند. دانشمندان و مقامات بهداشت عمومی در حال ردیابی تغییرات ویروس کرونا هستند تا مطمئن شوند که واکسن ‌ها تا حد امکان مؤثر هستند.

دوزها
اکثر افراد برای واکسینه شدن کامل به 2 دوز از همان واکسن نیاز دارند. در حال حاضر اگر دوز دوم دوره اولیه واکسیناسیون کووید-19 خود را حداقل سه ماه پیش انجام داده باشید، واجد شرایط دریافت یک تقویت کننده هستید.

شما واجد شرایط دوز تقویت کننده COVID-19 هستید اگر:

  • شما 18 سال و بزرگ تر هستید.
  • حداقل سه ماه پیش دومین دوز دوره اولیه واکسیناسیون کووید-19 خود را انجام داده باشید.

دوزهای تقویتی اجباری نیستند، اما برای حفظ ایمنی در برابر COVID-19 و سویه های جدید مانند امیکرون توصیه می شود. اما تاثیر دوز سوم واکسن کرونا بر امیکرون چیست؟

فواید و تاثیر دوز سوم واکسن کرونا

دو دوز واکسن کووید-19 محافظت بسیار خوبی را به خصوص در برابر بیماری شدید ایجاد می کند. دوز سوم اطمینان حاصل می کند که محافظت از دو دوز اول حتی قوی تر و طولانی تر است و باید به جلوگیری از گسترش ویروس کمک کند.

دوز سوم محافظت شما را در برابر موارد زیر افزایش می دهد:

  • عفونت با ویروسی که باعث COVID-19 می شود.
  • بیماری شدید
  • در حال مرگ از COVID-19

دوز سوم برای محافظت از شما، عزیزان و جامعه شما در برابر COVID-19 ادامه خواهد داشت. بنابراین به علت تاثیر دوز سوم واکسن کرونا بر سویه های جدید و جلوگیری از شدت بیماری این دوز توصیه می شود.

تاثیر دوز سوم واکسن کرونا بر سویه جدید امیکرون

دولت ‌ها در سرتاسر جهان به شدت در تلاش هستند تا برای تقویت محافظت از مردم در برابر نوع قابل انتقال بیشتر، از شات‌ های تقویت کننده Covid-19 استفاده کنند.

کمتر از یک ماه از شناسایی سویه جدید و به شدت جهش یافته کووید امیکرون می گذرد و سازمان جهانی بهداشت آن را به عنوان ”نوعی نگران کننده” معرفی کرده است. قبل از این، مطالعات نشان داده بود که ایمنی ایجاد شده توسط واکسن‌های کووید پس از حدود شش ماه کاهش یافت؛ به این معنی که تزریق تقویت‌کننده برای افزایش آنتی ‌بادی ‌های محافظ برای مبارزه با عفونت احتمالی ضروری است.

این به این دلیل است که تعدادی از مطالعات اولیه نشان داده ‌اند که واکسن ‌های کووید در مقایسه با سویه دلتا و سایر گونه ‌های غالب جهانی در برابر نوع امیکرون کمتر موثر هستند.

مطالعات مختلف برای بررسی تاثیر دوز سوم واکسن کرونا بر سویه های جدید انجام شده است. اما همان مطالعات نشان داده است که سه دوز واکسن - دو واکسن اولیه به علاوه یک تقویت کننده - به طور قابل توجهی سطح محافظت در برابر امیکرون را افزایش می دهد.

امیکرون نیاز به دوزهای تقویتی را افزایش داده است؟
دوزهای تقویت ‌کننده واکسن‌های کووید-۱۹ از تابستان در بسیاری از کشورها به دلیل نگرانی ‌ها در مورد کاهش ایمنی و خطر موج دیگری از عفونت‌ها در زمستان منتشر شده است. با این حال، نگرانی ‌های جدید در مورد نوع امیکرون قابل انتقال‌ تر و توانایی ظاهری آن در کاهش اثربخشی واکسن باعث شده است که برخی کشورها در تلاش برای بالا نگه داشتن سطح ایمنی، گسترش تقویت‌ کننده‌های خود را تسریع بخشند.

منبع: ژارکا