واکسیناسیون یک لحظه مهم برای شما، خانواده، جامعه و جهان است.اما همچنان می تواند استرس زا باشد، به خصوص اگر ماه ها در خانه منزوی شده اید یا نگران واکسیناسیون هستید.

به یاد داشته باشید که با واکسیناسیون نه تنها از خود در برابر COVID-19 محافظت می کنید، بلکه از عزیزان خود نیز محافظت می کنید.

اقداماتی که قبل از واکسن زدن باید رعایت کنید

  • آب زیاد بنوشید: هیدراته ماندن بسیار مهم است قبل و بعد از واکسیناسیون. شایع ترین عوارض جانبی واکسن ها شامل درد عضلانی، خستگی، سردرد و تب است. هیدراته شدن مناسب نه تنها از احساس بیماری جلوگیری نمی کند بلکه ممکن است به کوتاه شدن مدت و شدت عوارض جانبی نیز کمک کند.
  • رژیم غذایی متعادل داشته باشید: برای جلوگیری از عوارض جانبی جدی، رژیم متعادل ضروری است. غذاهای فوق العاده مانند سبزیجات سبز، زردچوبه و سیر که دارای مواد مغذی بالا و ایمنی هستند، باید در رژیم غذایی شما گنجانده شود. میوه های فصلی سرشار از ویتامین C نیز می توانند به مبارزه با عوارض جانبی واکسن کمک کنند.
  • حداقل 7 تا 8 ساعت بخوابید: وقتی واکسن می زنید، بدن برای ایجاد محافظت به پاسخ های ایمنی متکی است. توصیه می شود افرادی که اخیراً واکسینه شده اند حداقل 7-8 ساعت بخوابند زیرا محرومیت از خواب می تواند منجر به سرکوب ایمنی شود زیرا بدن مکانیسم های دفاعی خود را در هنگام خواب بازسازی می کند. خواب ناکافی همچنین می تواند باعث ایجاد استرس شود که سیستم ایمنی بدن را بیشتر تحت فشار قرار می دهد.
  • کمی ورزش/فعالیت بدنی سبک انجام دهید: به بدن خود گوش دهید. ورزش از گردش خون پشتیبانی می کند که می تواند به کاهش عوارض جانبی واکسن کمک کند. توصیه می شود که در مقایسه با تمرینات معمول خود، کارهای سخت تری انجام دهید. به عنوان مثال پیاده روی سبک.
  • در صورت مصرف داروهای استروئیدی یا رقیق کننده خون، قبل از واکسیناسیون با پزشک خود مشورت کنید:

افرادی که از استروئیدها و داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند می توانند داروهای خود را دو روز قبل و دو روز بعد از ضربه قطع کنند تا از عوارض جانبی جانبی جلوگیری شود. اگر کسی دچار شوک به واکسن شده است، باید به پزشک خود اطلاع دهد و بیشتر مراقب باشد.

اقدامات پس از واکسن زدن

رفتارهای مناسب COVID-19 را ادامه دهید: مهمترین کاری که باید بعد از واکسیناسیون انجام دهید این است که ماسک بزنید، مرتباً دستان خود را بشویید یا ضدعفونی کنید، فاصله فیزیکی داشته باشید، از مکان های شلوغ اجتناب کنید و از دست زدن به سطوح خودداری کنید.

بعد از واکسیناسیون یک پارچه تمیز، خنک و مرطوب (یا مقداری یخ) روی بازو قرار دهید: تا درد کاهش یابد. همچنین می توانید ورزش خفیف انجام دهید یا از بازو برای فعالیت های سبک استفاده کنید تا درد و ناراحتی بیشتر کاهش یابد.

مادران شیرده واکسینه شده باید به شیردهی خود ادامه دهند: آنتی بادی های تولید شده از طریق واکسیناسیون COVID-19 ممکن است به نوزادان از طریق شیر منتقل شود و همچنین ممکن است مانند سایر واکسن هایی که در دوران بارداری تزریق می شود، به نوزاد ایمنی دهد.

فکر نکنید که بعد از واکسیناسیون کاملاً در برابر COVID-19 مصون هستید: هیچ موفقیتی 100 درصد موفقیت در هیچ واکسنی وجود ندارد. شما حتی ممکن است بعد از واکسیناسیون به کووید -19 مبتلا شوید اما به احتمال زیاد عفونت بسیار ملایم تر خواهد بود. واکسن فقط شما را از بستری شدن، مرگ و بیماری های جدی محافظت می کند. شما هنوز هم می توانید یک حامل بدون علامت باشید و مهم این است که رفتارهای مناسب COVID-19 مانند استفاده از ماسک، ضد عفونی کننده دست یا شستن دست ها را رعایت کنید و فاصله فیزیکی را رعایت کنید.

در صورت مشاهده علائم COVID-19 حتی پس از واکسیناسیون، مشورت با پزشک را به تأخیر نیندازید: به یاد داشته باشید که شروع واکسیناسیون مدتی طول می کشد و تنها چند هفته پس از دوز دوم، ایمنی بدن شما افزایش می یابد. عوارض جانبی مانند درد و ناراحتی در بازو یا خستگی معمولاً ظرف چند روز کاهش می یابد. در صورت وجود عوارض جانبی شدید یا کاهش علائم، با پزشک خود مشورت کنید.

حداقل 2-3 روز پس از واکسیناسیون از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری کنید: از آنجایی که بدن شما به زمان هایی برای بهبود عوارض جانبی واکسن نیاز دارد ، از قرار دادن آن در استرس خودداری کنید.