حتما شما هم تا الان در مورد افزایش مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا و بستری شدن در بیمارستان به دلیل نوع دلتا شنیده اید، اما چیزی که ممکن است نشنیده باشید این است که عوارض بیماری کووید در طولانی مدت می توانند با شما بمانند و به بیماری پنهانی به نام کووید طولانی مدت یا PASC تبدیل شود. سندرومی که پس از ابتلا به یک بیماری عفونی ممکن است بیشتر از یکسال یا حتی در تمام طول زندگی، با شما همراه باشد. محققان مطالعات یک ساله بر روی افرادی که کووید داشته اند و نتایجی که در طول این یکسال گرفته اند را به تازگی منتشر کرده اند؛ در این مطالعه مشخص شده است که برخی بیماران حتی پس از یکسال نیز به طور کامل بهبود نیافته اند. و همچنین رسیدن به وضعیت اولیه سلامت بعد از کووید 19 بسیار طول می کشد.در این قسمت از سلامت ژارکا 7 نشانه رایج بیمارانی که بعد از ابتلا به کووید واریانت دلتا و بهبودی از این ویروس، همچنان علائمش را دارند برای شما آماده کرده ایم.

1- احساس خستگی شدید

خستگی شدید یکی از شایع ترین علائم در بین افرادی است که به کووید طولانی مدت مبتلا شده اند. علت خستگی و ضعف عضلانی پس از COVID-19 نامشخص است، اما بر اساس شواهد قبلی، اختلال در ظرفیت انتشار ریه و برخی علل خارج ریوی، از جمله میوزیت ناشی از ویروس، اختلال سیتوکین، تحلیل عضلات میوپاتی کورتیکواستروئیدها یا ترکیبی از این عوامل می تواند در ایجاد این بیماری موثر باشد.

2- مشکل داشتن در هنگام جا به جایی وسایل و یا پس از تمرین

از آنجایی که این بیماری با درد همراه است، اصلا عجیب نیست که با یکسری از حرکات مشکل داشته باشید. اما آنچه که پیدا کردن دلیلش دشوارتر است، این است که چرا پس از تمرین های ورزشی یا حتی بعضی از کارهای خانه احساس ضعف می کنید و مثل افراد بیمار واکنش نشان می دهید.

طی تحقیقات انجام شده، مشخص شد که برخی از ناهنجاری ها در گلبول های سفید خون به نام مونوسیت به وجود میاید که حتی پس از گذشت 15 ماه از بهبود بیماری عفونی و عدم وجود ویروس، همچنان باقی می مانند.

این ناهنجاری بدین صورت است که یک پروتئین کووید توسط سلول ها در سرتاسر بدن انتقال داده می شود و افراد مبتلا به کووید طولانی مدت تحمل ورزش کردن را ندارند.

3- سر درد های شدید یا میگرنی

علت بروز این علامت، به وجود آمدن مشکلات عروقی پس از ابتلا به کووید می باشد و اگر به این فکر کنید که در همه جای بدن شما رگ های خونی وجود دارد، احتمالا علت این مشکل را درک خواهید کرد. یکی از دلایل شکایت مردم از سر درد داشتن و میگرن، تغییر ترکیب شیمیایی مغز پس از ابتلا به کووید است که حتی میتواند منجر به افسردگی و اضطراب نیز بشود.

4- مشکل در تنفس

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گوید که " نوع دلتا تهاجمی تر و واگیردار تر از انواع قبلی است " این یکی از عفونی ترین ویروس های تنفسی است که ما می شناسیم و در طول 20 سال فعالیت حرفه ای خود دیده ایم. اصلا جای تعجب نیست که می تواند آسیب جدی به ریه های شما وارد کند به گونه ای که این آسیب بیش از یکسال با شما بماند.

5- دچار شدن به اضطراب و افسردگی

ممکن است پس از خواندن این مقاله احساس اضطراب بکنید، اما دلایل عصبی نیز وجود دارد که باعث می شود بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت، دچار اضطراب و افسردگی بشوند.

علاوه بر اینکه آنها در طولانی مدت از شر یکسری از علائم کووید خلاص نشده اند بدن آن ها با یک ویروس واقعی و شناخته شده مبارزه کرده است که پزشکان هنوز علائم روانی مزمن و دیررس آن را شناسایی نکرده اند.

این اضطراب و افسردگی میتواند ناشی از تاثیر مستقیم ویروس عفونی کووید 19 و یا به علت چند فرضیه احتمالی دیگر از جمله، فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن، خود ایمنی یا یک پاسخ ایمنی ناهنجار باشد. علاوه بر این، اثرات غیر مستقیم از جمله کاهش تماس اجتماعی، تنهایی، بازیابی ناقص سلامت جسمانی و از دست دادن شغل می تواند بر علائم روانپزشکی تأثیر بگذارد.

6- مشکلات قلبی عروقی

مبتلایان به کووید 19 با احتمال بالاتری در معرض خطر بیماری های روانی و بیماری های تنفسی و قلبی و عروقی در دوران نقاهت هستند." بیماری کووید می تواند برای قلب بسیار سخت باشد " دلایل متعددی برای این امر وجود دارد، سلول های قلب دارای گیرنده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین 2 (ACE-2) هستند که ویروس کرونا قبل از ورود به سلول ها به آن ها متصل می شود.

آسیب قلبی نیز می تواند به دلیل سطوح بالای التهاب در بدن رخ دهد. سیستم ایمنی بدن با ویروس مبارزه می کند و روند التهابی آن می تواند به برخی بافت های سالم از جمله قلب آسیب برساند.

7- داشتن بیش از 200 علامت

بیش از 200 عارضه ناشی از کووید 19 گزارش شده است که شامل طیف وسیعی از علائم، از جمله بی خوابی و ریزش مو می باشد. از خودتان بپرسید که آیا بدن شما بعد از عفونت کووید 19 یا هر عفونت احتمالی دیگر، عملکرد درستی ندارد؟ آیا احساس می کنید چیزی در بدن شما تغییر کرده است؟ اگر چنین است به پزشک متخصص اطلاع دهید.

هیچ درمانی برای کووید طولانی مدت وجود ندارد اما پزشکان میتوانند علائم شما را بهبود ببخشند. حتی بهتر این است که تمام تلاش خود را بکنید تا هرگز در وهله اول به کرونا مبتلا نشوید. واکسن بزنید و برای نجات جان خود و دیگران پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.

برای سنجش سلامت خود میتوانید از تب سنج و پالس اکسیمتر استفاده کنید که هر دو محصول در ژارکا موجود می باشد.

برای مشاهده محصولات سنجش سلامت کلیک کنید.

منبع: نمناک