فشار خون، یک بیماری خاموش، اما پرخطر

یکی از امراضی که خیلی بی صدا به سراغ افراد آمده و آنها را درگیر یک بیماری خاموش می سازد، فشار خون است. فشار خون یکی از مسائلی است که حالا خیلی از بزرگسالان با آن روبرو هستند. اگر این بیماری، تحت کنترل قرار نگیرد، عوارض خیلی وحشتناک و جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. مرگ، یکی از بدترین عوارض فشار خون بالاست. این بیماری با کسی شوخی ندارد. پس اگر شما هم جزو کسانی هستید که با فشار خون بالا درگیر می باشید، آن را جدی گرفته و به فکر کنترل باشید. وگرنه خیلی زود دیر می شود! در ادامه می خواهیم توضیح مختصری را راجع به این بیماری بدهیم که متاسفانه این روزها در کشور ما بسیار فراگیر شده است. فشار خون بالا زمانی ایجاد می شود که فشار ناشی از خون جاری در شریان ها و رگ های بدن افزایش یابد. وقتی که این افزایش رخ می دهد، قلب، شدیدتر از قبل عمل کرده و به همین دلیل یکی از عوارض فشار خون بالا، مشکلات قلبی است.

مهلک ترین عوارض فشار خون بالا کدامند؟

اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان دچار این بیماری بی صدا یعنی فشار خون بالا هستید؛ باید بدانید که عوارض فشار خون بالا بیماری کدامند؟ این افزایش آگاهی به شما کمک می کند تا راه هایی مناسب جهت مهار فشار خون را پیدا کرده و از شر آن خلاص شوید. یا حتی اطلاع از عوارض فشار خون بالا کمک می کند تا اقدامات پیشگیرانه ای را انجام داده تا دیگر در معرض فشار خون زیاد و عوارض پس از آن قرار نگیرید. حالا در اینجا نگاهی خواهیم داشت بر مهلک ترین و کشنده ترین عوارض فشار خون بالا. یعنی بیماری ها و ناراحتی هایی که به دنبال این بیماری در بدن به وجود می آیند:

مشکلات قلبی حاد یکی از عوارض فشار خون بالا

یکی از مشکلات قلبی که از عوارض فشار خون بالا به شمار آمده و متاسفانه خیلی از افراد را در چنگال خود اسیر کرده، نارسایی قلبی است. در حقیقت وقتی حجم فشار خون ازدیاد می یابد، ماهیچه های قلب هم حالت ضخیم تری پیدا می کنند. به دنبال آن نارسایی های حاد به وجود آمده و فرد را دچار مشکلاتی اساسی خواهد کرد.

اختلالات حافظه
عوارض فشار خون بالا فقط یکی دو مورد نیست، بلکه بیش از اینهاست. یکی دیگر از عوارض مربوط به این بیماری، بروز اختلالاتی در بخش حافظه می باشد. به طوری که خیلی از افرادی که دچار فشار خون زیاد هستند، حافظه شان مشکل پیدا کرده و ممکن است نتوانند خیلی از مسائل و موضوعات مهم را به خاطر بسپارند. چه بسا که در قدرت یادگیری فرد هم اختلالات جدی ایجاد خواهد شد.

اختلال در صحبت
چه بسا که فشار خون بالا، علاوه بر ایجاد اختلال در حافظه، در بخش های دیگر مغز هم اثر منفی نهاده و اختلالات بیشتری را هم به وجود می آورد. یکی از آنها اختلال در صحبت است. اگر حس کردید که دچار مشکلاتی در صحبت کردن شده اید و دیگر مثل سابق نمی توانید خوب حرف بزنید یا استدلال کنید، حتما یک بررسی کلی از بدن انجام دهید. این بررسی ها و آزمایشات می توانند شما را از خطرات بعدی نجات دهند.

حملات قلبی
حملات قلبی یا سکته قلبی هم از دیگر عوارض فشار خون بالا محسوب می شود. پس اگر می خواهید خدای ناکرده قلبتان، یک دفعه از حرکت باز نایستد. اگر کمی به فکر خود و خانواده تان هستید، حتما به دنبال یک درمان اساسی برای مشکل خود باشید.
کندی ضربان قلب
حمله قلبی بدترین عارضه قلبی ناشی از فشار خون محسوب می شود. پیش از آن، ضربان قلب کند شده و این یعنی آغاز یک فاجعه بزرگ.
حمله مغزی
سکته مغزی هم یکی از ترسناک ترین عوارض مربوط به فشار خون است. حتما دور و بر خود افرادی را دیده اید که به ظاهر سالم هستند، اما ناگهان در معرض سکته مغزی قرار می گیرند. اینجاست که سوال پیش می آید چه عاملی باعث بروز این مشکل شده است؟ یکی از این عوامل، فشار خون بالاست.
خونریزی مغزی
فشار خون اگر کنترل نشود، حتی تا پای خونریزی مغزی هم پیش خواهد رفت. اگر نمی خواهید در این وضعیت نابسامان قرار گرفته و از خونریزی های مغزی محفوظ بمانید، پس حتما چاره ای برای مشکل خود پیدا کنید. یا اینکه می توانید عادات زندگی خود را تغییر داده و از این طریق، مانع از ایجاد فشار خون بالا شوید. خوردن میوه و سبزیجات می تواند به پیشگیری از فشار خون بالا و عوارض پس از آن کمک شایانی کند.

مشکل در عروق چشمی در ارتباط با فشار خون بالا

نه تنها عروق قلبی در اثر فشار خون زیاد دچار مشکلات چشمگیر می شوند، بلکه عروق چشمی نیز در امان نخواهند ماند. یکی از مشکلاتی که ممکن است در اثر اختلال در عروق چشم به وجود آید، دید تار است. پس اگر مثل سابق، دید صاف و واضحی نداشتید، باید به وجود فشار خون زیاد در بدن خود شک کرده و آزمایشات و بررسی های لازم در این خصوص را انجام دهید. البته کوری هم از دیگر حقایق تلخی است که در اثر اختلال عروق چشمی به وجود می آید. اگر دوستدار چشمان خود هستید، حتما نگاه جدی تری به فشار خون داشته باشید. شاید با این نگاه، اقدامی برای پیشگیری یا درمان کردید.
تورم سرخرگ های بدن
فشار خون بالا عوارض مختلفی را به دنبال دارد. از دیگر عوارض مربوط به آن، تورم دیواره سرخرگ هاست. به این اختلال، آنوریسم گفته می شود. سرخرگ ها از دیواره های ضخیمی برخوردار بوده و کار آنها حمل خون دارای اکسیژن می باشد. وقتی فشار خون به سراغتان می آید، این سرخرگ ها در معرض آسیب قرار گرفته و در نتیجه دچار اختلال در عملکرد خواهند شد.
اختلالات جدی در عروق کلیه
همه عروق بدن از جمله عروق کلیه نیز به خاطر وجود فشار خون زیاد، مورد حمله قرار می گیرند. کلیه در حالت عادی باعث دفع مایعات اضافی بدن شده و تصفیه سازی خون را بر عهده دارد. برای این کار هم نیاز به جریان خون مناسب دارد. اما وقتی جریان خون از حالت طبیعی خود خارج شده و پر فشار می گردد، عروق کلیه نیز آسیب دیده و در نتیجه در عملکرد کلیه، اشکال به وجود می آید.

منبع: ژارکا