استفاده از بخور گرم چه ضرورتی دارد و فواید بخور گرم چیست؟ به دلایل زیادی خانه و خانواده شما به رطوبت خانه نیاز دارند. با توجه به اینکه مردم 90 درصد از زمان خود را در داخل خانه می گذرانند، حفظ کیفیت هوای داخل منزل یک ضرورت مدرن است. هوای خشک می تواند به خانه و سلامت شما آسیب برساند. با این حال، شما می توانید از این آسیب با بخور گرم جلوگیری کنید. اما فواید بخور گرم دقیقا  چیست؟ چگونه کار می کند؟ بیایید نگاهی به نحوه عملکرد بخور گرم در محیط و مزایای آن بیندازیم.

کارایی و فواید بخور گرم چیست؟

از فواید بخور گرم این است که رطوبت هوای خانه شما افزایش می دهد و به بهبود رطوبت نسبی داخل خانه کمک می کند.
رطوبت نسبی درصد رطوبت موجود در هوا را در مقایسه با مقدار رطوبتی که می تواند در یک دمای خاص نگه دارد، اندازه گیری می کند. با کاهش دمای بیرون، رطوبت نسبی کاهش می یابد.
از آنجایی که مرطوب کننده های کل خانه به سیستم تهویه مطبوع و کانال فعلی شما متصل می شوند، می توانند مشکلات ناشی از هوای خشک در سراسر خانه را برطرف کنند.

چرا سطح رطوبت مهم است؟
سطح رطوبت نقش مهمی در تنظیم بدن شما دارد. مقدار زیاد یا کم آن باعث ایجاد عوارض در افراد مبتلا به آلرژی، اگزما یا سایر بیماری های پوستی می شود. علاوه بر این، هوای خشکی که معمولا در اواخر فصل پاییز و زمستان تجربه می کنیم نیز روی مبلمان منزل شما تأثیر می گذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که تا جایی که می توانید سطح رطوبت را برای خانه خود تنظیم کنید.

فواید بخور گرم برای سلامتی شما

همانطور که در بالا ذکر شد، هوای خشک زمستانی می‌ تواند بر روی پوست افراد، به ‌ویژه افرادی که دارای شرایط سلامت خاصی هستند، تاثیر منفی داشته باشد. راه های مختلفی وجود دارد که به وسیله بخور گرم می توان سلامت شخصی را در این ماه های سخت و خشک افزایش داد.

  • یکی از فواید بخور گرم این است که احتمال بیماری را کاهش می دهد. زمستان یک زمان معمول از سال برای انتشار ویروس های معلق در هوا در خانه ها و جوامع است. ویروس ها و باکتری ها از طریق هوای مرطوب مانند زمانی که هوا خشک می شود، عبور نمی کنند.
  • در هوای مرطوب باعث روند بهبودی سریع تر می شود. در صورتی که در طول زمستان مریض شوید، داشتن یک مرطوب کننده در خانه به روند بهبودی شما کمک می کند.
  • کاهش خونریزی بینی و خارش پوست. افرادی که با خون دماغ مزمن سر و کار دارند، معمولا در فصل زمستان زمان بسیار بدتری را می گذرانند و نصب یک دستگاه بخور گرم باعث باز شدن مجرای بینی و مرطوب شدن پوست می شود.
  • خواب خود را بهبود بخشید. معمولا افراد در ماه های زمستان بیشتر خروپف می کنند، زیرا هوا گلو و بینی آن ها را خشک می کند. از فایده های بخور گرم این است که به کاهش خروپف در افرادی که تحت تأثیر آن هستند کمک می کند.
  • رطوبت ناشی از بخور گرم گردش خون در پوست را ترویج می کند. جریان خون مناسب به ساخت کلاژن و الاستین پوست کمک می کند که به پوست ظاهری چاق و درخشان می دهد. گرمای حاصل از بخار دادن صورت، این فرآیند طبیعی را افزایش می دهد. افزایش جریان خون نه تنها باعث ایجاد پوستی صاف، درخشان و سفت می‌شود، بلکه به کاهش جوش ‌ها و کیست‌ ها نیز کمک می‌کند.
  • از فواید بخور گرم این است که به فرد احساس آرامش می دهد. بیش از هر چیز دیگری، بخار دادن صورت یک تجربه آرامش بخش است. برای بهره‌مندی از مزایای مراقبت از پوست، آن را به برنامه مراقبت از خود اضافه کنید و چند دقیقه آرامش به خود بدهید.

رطوبت ناشی از فواید بخور گرم برای خانه شما

رطوبت نه تنها سلامت شخصی شما را افزایش می دهند، بلکه مزایایی برای سلامت خانه شما نیز فراهم می کنند!

  • حفاظت از اثاثیه منزل هوای بیش از حد خشک نیز می تواند بر روی تزئینات و اثاثیه خانه شما، به ویژه آن هایی که از چوب ساخته شده اند، تأثیر بگذارد و باعث جمع شدن، تاب برداشتن و ترک خوردن آن ها شود. رطوبت کم همچنین تأثیر نامطلوبی بر روی محصولات کاغذی مانند عکس، پوستر و کتاب دارد و در نتیجه شکننده تر می شوند. هوای مرطوب از مبلمان شما محافظت می کند. هوای خشک بر روی مبلمان، به خصوص وسایلی که از چوب تشکیل شده اند، ضربه می زند. مرطوب نگه داشتن هوا باعث افزایش طول عمر وسایل مبلمان شما می شود.
  • صرفه جویی در قبوض برق دیگر فواید بخار گرم است. بخور گرم در تمام خانه نه تنها به سلامتی شما کمک می کند بلکه به کیف پول شما نیز می افزاید. افزایش میزان رطوبت در هوا به طور معمول به خانه شما کمک می کند تا در دمای پایین تر احساس گرما کنید و هزینه های گرمایش را کاهش دهید. رطوبت کم نیز می تواند کارایی سیستم گرمایش خانه شما را کاهش دهد. هوایی که رطوبت بیشتری جذب می‌کند گرمای بیشتری را حفظ می کند، به این معنی که احساس گرما بیشتری به شما منتقل می کند. برای این منظور، رطوبت کم در خانه شما به این معنی است که هوا خنک ‌تر می ‌شود و باعث می‌ گردد برای راحتی بیشتر، گرما را بیش از حد لازم افزایش دهید.

  • الکتریسیته ساکن در فرش خود را کاهش دهید. اگر هنگام انجام کارهای اطراف خانه از حالت الکتریسیته فرش یا لوازم دیگر خسته شده اید، وقت آن رسیده است که یک رطوبت ساز نصب کنید. هوای خشک ریشه تقریبا تمام شوک های ساکنی است که از فرش، اثاثیه یا لوازم داخلی و لباس خود دریافت می کنید.
  • باعث سرزندگی گیاهان می شود. گیاهان برای زنده ماندن به رطوبت نیاز دارند و از آن جایی که گیاهان داخلی در معرض رطوبت طبیعی بیرون از خانه قرار نمی گیرند، ممکن است برگ های آن ها خشک شده و قهوه ای شوند. یک دستگاه بخور گرم هوا رطوبت مورد نیاز برای سالم ماندن را به آن ها می دهد.

برای خرید انواع بخور گرم در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا