موس پد چیست؟
موس پد که گاهی اوقات به آن پد ماوس نیز گفته می شود قطعه ای سفت یا انعطاف پذیر است که در زیر ماوس قرار می گیرد و ماوس بر روی آن حرکت داده می شود. استفاده از آن باعث می شود که بتوان به راحتی با ماوس کار کرد و در نتیجه کارایی و دقت کاربر در کنترل اشاره گر ماوس بیشتر می شود.
گفته می شود که اولین موس پد در سال 1969 توسط جک کلی ساخته شد. امروزه این قطعه را از کامپوزیت های لاستیکی با کمی پارچه بافت دار که به سطح بالایی چسبانده می شود می سازند. علت این که یک سطح بافت دار انتخاب می شود، این است که اگر سطح بیش از اندازه صاف باشد، نمی توان به کنترل دقیق مکان نما توسط ماوس پرداخت.
از نظر اندازه و شکل ظاهری اکثر پدهای موس به شکل مستطیل و حدود 23.5 سانتیمتر عرض تا 19.5 سانتی متر ارتفاع دارند. این وسیله با توجه به کارایی و کاربردی که از آن انتظار می رود دارای ویژگی های خاصی است.

اغلب سطوح آن به صورتی است که کثیفی و گرد و غبار را بر روی خود جذب می کند. مخصوصاً اگر ماوس های غلتکی قدیمی استفاده کنید می تواند باعث شود که دقت ماوس پایین آید. بنابراین تمیز کردن آن یکی از کارهایی است که همواره باید انجام دهید. برای تمیز کردن موس پد می توان به راحتی از یک پارچه مرطوب که آغشته به کمی شامپو یا مواد شوینده است استفاده کرد. بعد از آن بهتر است خشک شود و بعد مورد استفاده قرار گیرد و در حالی که خیس یا مرطوب است از ماوس بر روی آن استفاده نکنید.اگرچه امروزه تکنولوژی تولید ماوس رشد چشمگیری داشته و ماوس های نوری و ... ساخته شده اند و موجب شده اند که دیگر مانند گذشته نیاز به موس پد نباشد، اما باز هم بسیاری از کاربران استفاده از این قطعه را ترجیح می دهند.

تاریخچه پیدایش موس پد
شاید در روزگاری که لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند توانسته اند بازار را در اختیار بگیرند، صحبت از موس پد کمی قدیمی باشد. اما باید بگوییم که این ابزار یکی از ابزارهای کلیدی و کاربردی در زمان های گذشته بود و هنوز هم بسیاری از افراد در منازل و یا در ادارات و شرکت ها از آن استفاده می کنند.
موس پد در سال 1968 توسط جک کلی اختراع شد. این یک اختراع ساده بود که برای استفاده راحت تر از ماوس به وجود آمد. کلی با داگلاس انگلبارت در یک شرکت مبلمان به نام هرمان میلر کار می کرد. او پد ماوس که یک قطعه بسیار ساده است را صرفاً برای حمایت از اختراع انگلبارت که همان موس اولیه که یک بلوک چوبی با یک دکمه و چرخ هایی در زیر آن بود ساخت؛ و واقعاً انتظار این را نداشت که روزی برسد اختراع او اینقدر تاثیرگذار باشد. درست مثل ماوس کامپیوتر، موس پد 20 سال بعد یعنی زمانی که اپل مکینتاش را عرضه نمود ارزش بیشتری پیدا کرد.

ویژگی های موس پد و کاربردهایی که دارند
برای برخی از افراد موس پدها یادگاری از گذشته هستند، اما برای برخی دیگر یک لوازم جانبی حیاتی برای کامپیوتر به شمار می روند. این که پد موس چه کاربردی دارد و آیا استفاده از آن ضروری است یا خیر را در ادامه بررسی می کنیم.
یکی از کاربردهای عالی این قطعه جانبی استفاده راحت تر از ماوس است. وقتی که شما از این قطعه استفاده می کنید می توانید به راحتی مچ دست را بر روی آن که دارای قسمتی صاف و نرم است قرار داده و با ماوس کار کنید. همچنین با خرید یک پد موس ارگونومیک می توانید از دردهای مچ دست خود پیشگیری کنید.
از کاربردهای مهم دیگر استفاده از پد موس این است که می تواند از میز کامپیوتر در برابر خط و خش جلوگیری کند. زیرا وقتی ماوس را برای ساعت ها روی میز می کشید در نهایت می تواند به مرور موجب ایجاد خط و خش در سطح روی میز شود.
اگر اهل بازی های کامپیوتری هستید و بیشتر وقت خود را پای کامپیوتر می نشینید و به بازی کردن مشغول می شوید، استفاده از موس پد مناسب می تواند به حرکت سریع و دقیق ماوس کمک کند و بتوانید خیلی بهتر و سریع تر در بازی دشمنان خود را از پای درآورید یا این که امتیاز کسب کنید.
از آنجایی که موس پدها قیمتی ارزان و مناسب دارند بسیاری از شرکت ها از آن برای تبلیغات استفاده می کنند و لوگو و آرم شرکت را بر روی آن درج کرده و حتی به رایگان در اختیار مشتریان قرار می دهند. موس پدها یکی از ویژگی های خوبی که دارند این است که باعث می شوند در هنگام استفاده از ماوس کامپیوتر، مچ دست شما کمتر خسته شود.

انواع پد موس کدامند؟
موس پد دارای انواع مختلفی است که در ادامه با آن آشنا می شویم. پد موس را می توان در انواع عادی، گیمینگ، هوشمند و طبی دسته بندی کرد. نوع عادی این پد به گونه ای ساخته شده که دارای فرورفتگی و برآمدگی های کوچک بر روی خود بوده و باعث می شود که سنسور تعبیه شده در ماوس بتواند حرکت دست شما را به راحتی تشخیص دهد. نوع گیمینگ نیز همان گونه که از نام آن بر می آید مخصوص گیمرها طراحی شده است.
یکی از ویژگی های این پدها نسبت به پدهای عادی ابعاد و شکل ظاهری آن است. ابعاد این پدها در حدود 20 در 10 سانتی متر است. این ابعاد باعث می شود که در هنگام بازی کردن بتوانید آزادی عمل بیشتری داشته باشید و با حرکات سریعی که انجام می دهید به موفقیت بیشتری در بازی دست یابید.
موس پد هوشمند نیز به گونه ای طراحی شده است که می تواند به صورت یک شارژر بیسیم عمل کند و با قرار دادن گوشی در کنار آن به شارژ گوشی بپردازید. موس پد طبی نیز به گونه ای ساخته شده است که می تواند از بروز بیماری های مختلف که در هنگام کار کردن طولانی مدت با ماوس به وجود می آید پیش گیری کند. این موس پدها بر اساس استانداردهای طبی طراحی شده اند و می توانند فشاری که در هنگام کار کردن با ماوس به مفصل های دست وارد می شود را کاهش دهند.

برای خرید انواع موس پد در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا