میزان DPI یا Dots Per Inch در موس گیمینگ ارزان

از شاخص ترین تفاوت های موس گیمینگ ارزان و معمولی DPI می باشد. مدل های معمولی نهایتا تا 1500 DPI را پشتیبانی می کنند، اما موس گیمینگ حتی 16000 یا 20000 DPI را می تواند تامین کند. هر چه میزان DPI بالاتر باشد سرعت حرکت و میزان دقت موس در کامپیوتر بیشتر است. این مسئله برای بعضی از بازیکنان در مراحل بازی بسیار مهم و کارآمد می باشد. تمام موس های گیمینگ از کلیدهایی برای کم و زیاد کردن DPI برخوردار هستند. بعضی از موس های گیمینگ حرفه ای در قسمت جلوی خود، دارای دکمه ای هستند که با نگه داشتن آن DPI به سرعت در حالت پایین قرار می گیرد.
بازیکن بعد از‌ این که دستش را از روی دکمه برمیدارد، DPI به حالت قبل بر می گردد. این قابلیت را در موس های حرفه‌ای کلید اسنایپر می نامند. سطح حداقلی DPI موس های گیمینگ برای انجام کار های روزمره و معمولی هم مناسب می باشد. بنابراین از این نوع موس ها جهت کار با نرم افزار های معمولی هم می توان استفاده کرد. اندازه ی DPI را با کلید های روی موس می توان در 5 الی 7 حالت تنظیم کرد. اما موس های معمولی چند سطح از پیش تعریف شده بیشتر ندارند. در عین حال موس گیمینگ ارزان حرفه‌ای این امکان را در اختیار گیمر قرار می‌دهند که از طریق نرم افزار سطوح دلخواه DPI را تنظیم کند. با استفاده از نرم افزار مخصوص موس، گیمر قادر است کلید های میانبری برای سطح های مختلف DPI معرفی و تنظیم کند.

تفاوت Polling Rate در موس های معمولی با موس گیمینگ ارزان چیست؟

تفاوت بزرگ دیگری که میان موس گیمینگ ارزان و موس های معمولی وجود دارد سطح بالای Polling Rate در سری گیمینگ می باشد. هر چه میزان Polling Rate بالاتر باشد موس سریع تر و به صورت متوالی مختصات خود را برای کامپیوتر ارسال می کند. به طور کلی تمام موس ها باید میزان Polling Rate و DPI هماهنگ با یکدیگر را داشته باشند. به عنوان مثال مواقعی که میزان DPI پایین است و Polling Rate بالا، این وسیله به درستی نمی تواند کار خود را انجام دهد. در موس های معمولی سطح Polling Rate نهایتا 125 هرتز را دارا می باشند، اما در مدل های گیمینگ حتی به بالای 1000 هرتز نیز می رسند.

ارگونومی موس های گیمینگ
طراحی ارگونومیک یکی دیگر از تفاوت های موس گیمینگ با انواع معمولی آن است. به طور معمول موس های گیمینگ ارزان از طراحی ارگونومیک برخوردار هستند، چرا که طراحان لوازم گیمینگ می دانند که گیمر های برای مدت زمان های طولانی از موس استفاده می کنند. همچنین قرار گیری مناسب موس در زیر دستان، باعث افزایش میزان دقت بازیکن به خصوص در عکس العمل های سریع می شود. به طور کلی نحوه نگه داشتن موس در دستان در سه حالت زیر خلاصه می شوند.
Palm Grip: این نوع نگه داشتن موس در دستان یکی از بهترین حالت ها برای استفاده از این دستگاه می باشد. در این حالت کف دست به طور کامل بر روی موس قرار می گیرد و انگشتان هم در محل مناسبی  قرار دارند. در این روش کف دست از تکیه گاه محکمی برخوردار است و باعث تسلط بیشتر به هنگام حرکت موس می شود.
Claw Grip: گیمرها معمولا از این روش برای دردست گرفتن موس گیمینگ ارزان استفاده می‌کنند. چرا که در این حالت به آن ها این امکان را می دهد که سریعتر موس را به حرکت درآورند. در این تکنیک فقط مقداری از کف دست با موس در تماس است.
Fingertip Grip: در این نوع تکنیک کف دست هیچ تماسی با موس ندارد. میزان تسلط در این مدل بسیار بالا می باشد. مسئله مهم در این حالت این است که  بدون خستگی نمی توان مدت زیادی از موس استفاده کرد.

کلیدهای ماکرو موس گیمینگ چیست؟
یکی دیگر از مهمترین تفاوت های موس گیمینگ با نمونه معمولی آن بهره مندی از کلیدهای ماکرو در سری گیمینگ می باشد. بر روی موس گیمینگ معمولا کلیدهایی با عنوان ماکرو یا کلیدهای با قابلیت شخصی سازی وجود دارند. این دکمه ها را می توان با استفاده از نرم افزار اختصاصی موس، به هر شکل و برای انجام هرکاری تنظیم کرد. در مدل های ارزان قیمت موس گیمینگ نهایتا 2 یا 3 کلید برای ‌برنامه ریزی در اختیار دارند. اما در مدل های حرفه ای تر این تعداد به 12 یا حتی 16 عدد کلید قابل برنامه ریزی می رسد.

نماد موس گیمینگ ارزان چیست؟

مشخصه ی تمام محصولات گیمینگ و وجه تمایز آن ها با محصولات معمولی در طراحی هیجان انگیز آن ها می باشد. یکی از عناصر مهم در محصولات گیمینگ استفاده از نور های رنگی یا RGB است. به طور معمول موس ها فاقد افکت های نوری می باشند. در عوض اکثر موس های گیمینگ از نور های RGB بهره می برند. میزان استفاده از نور های RGB در موس های‌ گیمینگ با یکدیگر متفاوت است. بعضی از مدل ها فقط در قسمت زیرین خود دارای افکت های نوری هستند. در مدل های دیگر به خصوص موس های ریزر می توان طیف وسیعی از نور ها را در قسمت های متفاوت شاهد بود. همچنین در برخی مدل ها امکان اعمال تنظیمات برای خاموش و روشن کردن و یا تغییر رنگ نور های RGB وجود دارد.

جمع بندی
این که موس گیمینگ ارزان چیست و چه تفاوتی با موس معمولی دارد، برای بازیکنان امری بسیار مهم تلقی می شود و تفاوت بزرگی در برد یا باخت در یک بازی را ایجاد می کند. موس های گیمینگ دارای قابلیتی برای تغییر میزان وزن هستند. هیچ وقت در موس های معمولی با چنین گزینه ای روبرو نمی شوید. خیلی از گیمرها ترجیح می دهند برای تسلط بیشتر و افزایش کنترل بر روی موس خود از نمونه های سنگین تر استفاده کنند. به همین دلیل طراحان و تولید کنندگان موس های گیمینگ قابلیت تغییر وزن را در محصولات خود گنجانده اند. این نوع از موس ها در قسمت زیرین خود دارای محفظه ای برای قرار گیری وزنه های کوچکی هستند. شما می توانید با کم یا اضافه کردن این وزنه ها، وزن موس خود را تغییر دهید.

برای خرید انواع موس گیمینگ ارزان در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا