وبکم در روزهای کرونایی

امروزه با شیوع ویروس کرونا و تغییر شیوه بسیاری از شغل ها از حضور در محل کار به صورت دورکاری، همچنین تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، تشکیل کلاسها به صورت مجازی، جلسات آنلاین کاری، سمینارها و کنفرانسهای آنلاین و ... استفاده از وبکم در روزهای کرونایی اهمیت بسیاری پیدا کرده است و یکی از ملزومات ضروری برای ارتباطات ویدئویی و آنلاین میباشد.

در واقع با استفاده از وب کم، کاربران از طریق رایانه خود در هر مکانی که حضور دارند بدون نیاز به جابجایی و حضور فیزیکی در آن مکان به جلسات و کنفرانس های ویدئویی و صوتی متصل می شوند.

علاوه بر جلسات کاری و کلاسهای آنلاین برای کسانی که میخواهند عزیزانشان را از راه دور ببینند و گفتگویی داشته باشند نیز وبکم بهترین راه برای تماس تصویری میباشد.

وب کم چیست؟
واژه webcam خلاصه شده web camera میباشد.
وبکم ها دوربین های دیجیتالی کوچکی هستند که یا در سخت افزار مانیتور قرار داده شده اند یا به صورت رومیزی از طریق اتصال مستقیم یا غیر مستقیم به لپ تاپ یا کامپیوتر، ارتباط با شبکه های اینترنتی به صورت مکالمه یا کنفرانسهای ویدیویی و ... را فراهم میکنند. وب کم ها معمولا متشکل از اجزای زیر هستند:

  • یک لنز
  • حسگر تصویر
  • تجهیزات الکترونیکی
  • در برخی شامل یک یا دو میکروفون برای صدا

بسیاری از لپ تاپ ها و مانیتورهای کامپیوترها خودشان مجهز به وبکم هستند، اما بنا به دلایلی مانند داشتن لنز کوچک، کیفیت و وضوح پایین تصویر، زاویه دید دوربین، عدم فوکوس خودکار و ... عملکرد ضعیفی نشان میدهند و آنطور که باید تصاویر واضحی را ضبط و نمایش نمیدهند. در این صورت خرید وبکم خارجی گزینه مناسبی میباشد.

امروزه چهار نوع اصلی وب کم در بازار موجود است:
وب کم داخلی یا یکپارچه:
اکثر لپ تاپ ها در مرکز بالای صفحه مانیتور، دارای وبکم هستند که به آن وبکم داخلی یا یکپارچه گفته میشود.
وب کم یکپارچه معمولا تصاویر و ویدیوهای با کیفیت پایین را ارائه و ثبت میکند اما نسبت به سایر انواع قیمت کمتری دارند و هزینه چندانی برای تهیه این قطعه داخلی لپ تاپ پرداخت نخواهید کرد.
(البته انواعی از لپ‌تاپ‌ها وجود دارند که دارای دوربین دوگانه هستند، یکی برای ویدئو کنفرانس و دیگری برای تصاویر ثابت. حتی در برخی مدل‌های لپ‌تاپ‌ها ممکن است قابلیت چرخش نیز وجود داشته باشد تا بتوانید زاویه دید را تغییر دهید.)

وب کم مستقل:
وب کم مسقل وب کم هایی هستند که به صورت خارجی به مانیتور لپ تاپ یا کامپیوترتان وصل میشوند و نسبت به وبکم یکپارچه تصاویر با وضوح بالا را ثبت میکنند و انعطاف پذیری بالایی نیز دارند. همچنین علاوه بر کیفیت و انعطاف پذیری شما گزینه هایی مانند امکان اتصال به هدست و هدفون و میکروفون را نیز خواهید داشت. (البته شلوغ شدن محیط و میز کارتان را نیز در این نوع وب کم ها در نظر داشته باشید)

وب کم با میکروفون:
 اگر به وب کمی احتیاج دارید که نیاز به میکروفون یا هدست جداگانه نداشته باشید، وب کمی را تهیه کنید که میکروفون درون آن قرار گرفته است و نیاز به میکروفون یا هدست مجزا نمیباشد. (در این نوع وسایل جانبی و سیم های زیادی روی میز نخواهید داشت و برخلاف نوع بالایی شلوغی کمی در اطرافتان خواهید داشت)

وب کم شبکه:
وب کم شبکه همانطور که از نامش مشخص است، از طریق اتصالات بی سیم یا کابل اینترنت، اطلاعات را ارسال میکنند.

خرید وبکم در روزهای کرونایی

اگر در حال آماده شدن برای یک کنفرانس آنلاین تجاری و کاری هستید، اگر دارید خودتان را برای یک ارائه درسی در کلاس آنلاین آماده می کنید ضروری است که تمام جزئیات فنی را از قبل بررسی و فراهم کنید. هیچ یک از شما نمی خواهید در حین ارائه مقاله تان و یا گپ و گفتگوی تجاری با همکارتان حواستان پرت شود، تمرکز کافی نداشته باشید و علاوه بر آن طرفین مقابل را نیز از بحث دور کرده و تمام توجهتان به دنبال تنظیمات لپ‌تاپ یا رایانه و برگرداندن وضوح و کیفیت تصویر باشد پس در انتخاب و خرید وب کم ها تا فرصت دارید تحقیق و بررسی های لازم را بکنید و سپس اقدام به خرید کنید. وبکم در روزهای کرونایی به خاطر تقاضای زیاد برای تهیه انواع آن، موجودی و تنوع در بازار زیادتر شده است که این موضوع در نوسانات قیمت ها نیز تاثیر گذار است. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید اطلاعاتی راجع به وبکمی که مدنظر و متناسب با نیازتان میباشد داشته باشید تا هزینه اضافی نکنید و یا انتخاب اشتباهی نداشته باشید.

بهتر است هنگام خرید وب کم به موارد زیر توجه کنید:
نرخ فریم (فریم ریت):
 فریم ریت که در جعبه وبکم ها با نماد FPS مشخص میشود تعداد فریم در ثانیه را نشان میدهد. هرچقدر نرخ فریم وبکم زیاد باشد به همان میزان ویدیو و تصاویر شما روان تر و پویاتر خواهد بود. بهترین نرخ فریم در وبکم ها 30 میباشد.
ایده آل ترین فریم ریت 60 میباشد که قیمت بالایی دارد و در بازار چندان رایج نیست. اما اگر وبکمی با حد متوسط و برای کارهای تخصصی تر نمی خواهید فریم ریت 15 نیز گزینه مناسبی میباشد.

رزولوشن تصویر:
هرچه رزولوشن یا وضوح تصویر بالاتر باشد، تصویر کیفیت بالاتری خواهد داشت، هر چه رزولوشن پایینتر، تصویر ارسالی و ضبط شده روی صفحه نمایش نیز تار تر خواهد بود.
سه نوع رزولوشن در وب کم ها داریم:
رزولوشن استاندارد (Standard Definition): وضوح تصویر در این رزولوشن 840×640 پیکسل میباشد
رزولوشن HD (High Definition): وضوح تصویر در این رزولوشن 720×1280 پیکسل میباشد.
رزولوشن فول اچ دی (FULL HD): وضوح تصویر در این رزولوشن 1080×1290 پیکسل میباشد.
همانطور که مشخص است بالطبع وبکم با رزولوشن HD نسبت به استاندارد و رزولوشن FULL HD نسبت به HD وضوح تصویر بالایی خواهد داشت.

نوع لنز:
هرچقدر نور بیشتری به حسگر وبکم برسد تصویر شما واضحتر ثبت و ضبط خواهد شد. اما عاملی که تعیین میکند چه مقدار نور به حسگر میرسد لنز میباشد.
در وبکم ها دو نوع لنز داریم:
لنز شیشه ای: لنز شیشه ای نسبت به لنز پلاستیکی کیفیت تصویر بالایی ارائه میدهد و قیمت بالایی نیز دارد.
لنز پلاستیکی: لنز پلاستیکی ارزان تر است و کیفیت لنزهای شیشه ای را ندارد.

حساسیت به نور:
حساسیت به نور یکی از مهمترین فاکتورها در خرید وب کم است. هرچقدر حساسیت به نور دستگاه بالاتر باشد همانقدر تصویر با کیفیت بالاتری ارائه خواهد شد. اگر جلسات یا کنفرانس هایی که شرکت می کنید برایتان حساس میباشد به این مورد به خصوص برای بالا بودن وضوح تصویرتان حساسیت بخرج دهید و از وبکم هایی با حساسیت پایین به نور تهیه و خریداری نکنید.

فوکوس یا زوم خودکار:
اگر هنگام شرکت در ارتباط ویدیویی جابجا خواهید شد و از حرکات دست برای نشان دادن چیزی به افراد مقابل آن طرف ارتباط استفاده خواهید کرد، به وب کمی احتیاج دارید که فوکوس خودکار داشته باشد تا تصویرتان تار یا محو نشود. اما اگر درحین ارتباط ویدیویی ثابت خواهید ماند و تحرک چندانی نخواهید داشت وبکمی که فوکوس ثابت دارد جوابگوی نیاز تان خواهد بود.

تنظیم نور خودکار:
اگر در اتاقی که میزان نور کمتری دارد از وب کم استفاده خواهید کرد، وب کمی را تهیه کنید که مجهز به فناوری تنظیم نور خودکار باشد تا افت کیفیت تصویر در حین ارتباط یا تماس ویدیویی نداشته باشید.
میکروفون:
برخی از وبکم ها میکروفون دارند که یا به صورت خارجی و به شکل جزئی جانبی از وبکم بیرون زده اند و شما کاملا می توانید آن را مشاهده کنید و یا به صورت بخشهای مشبک در دو طرف لنز وبکم جاسازی شده است.

سازگاری سیستم رایانه با وبکم:
همه وبکم ها با سیستم لپ تاپ یا کامپیوتر شما نمی توانند سازگار باشند. سرعت cpu (پردازنده مرکزی)، هارد و درایو، نوع کابل و برنامه و نرم افزارهایی که سیستم پشتیبانی میکند همه شان در انتخاب نوع وبکم مساله مهمی هستند. مثلا اگر لپ تاپ یا کامپیوترتان از سیستم HD پشتیبانی نمیکند، خرید وب کمی با قابلیت HD کار بیهوده ای است و انگار هزینه پرداختی را به دور ریخته اید.

نحوه اتصال:
اتصال وبکم به رایانه از دو طریق کابل های usb  و یا اتصال داخلی wifi امکانپذیر است. بررسی کنید کدام مورد بیشتر برای نیازتان بهینه تر میباشد.
قابلیت ویدئو گرفتن:
بیشتر افراد بعد از جلسات آنلاین می خواهند آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند، یا اساتید و معلمان بعد از اتمام کنفرانس ها و کلاسهای آموزشی برای ذخیره داشتن ویدیو ها توسط دانشجویان و دانش آموزان، ویدیوها را با آنان به اشتراک می گذارند تا بعد ها بتوانند دوباره به جلسات دسترسی داشته باشند و دانلود یا ذخیره کنند.
یک وب کم خوب باید دارای این ویژگی باشد، ضمنا اگر میخواهید ویدئوهایی با کیفیت بالا و حرفه ای تر داشته باشید از وبکم هایی با قابلیت گرفتن ویدئوهای HD تهیه و خریداری کنید.

بهترین وب‌کم‌ها اغلب می‌توانند قیمت خرید بالایی داشته باشند، به خصوص اگر به ویژگی‌هایی مانند نرخ فریم سریع، وضوح بالا و فناوری سیستم تنظیم نور و فوکوس خودکار با کیفیت بالا برای محیط‌های کم نور نیاز دارید. اگرچه ممکن است خرید یک وب کم ارزان برایتان وسوسه انگیز باشد اما عملکرد یک شاخصه مهم است و شما نمی خواهید توسط یک محصول با کیفیت بد خودتان را دچار مشکلاتی شبیه بی کیفیتی تصاویر و رزولوشن پایین بکنید.
اگر هدف خاصی در ذهن دارید، مانند پخش ویدیوهای زنده در یوتیوب یا شبکه های اجتماعی، تماس از راه دور با شرکت و کارکنان یا حتی تماس با عزیزان از راه دور، پس بهترین گزینه ها را برای یک انتخاب درست، و اجتناب از خرید چیزی که کیفیت و وضوح پایینی ارائه دهد، انتخاب کنید و کارتان را پیش ببرید.

برای خرید انواع وبکم در سایت ژارکا کلیک فرمایید.

منبع: ژارکا