انواع موس کامپیوتر

در این مقاله میخواهیم به انواع موس کامپیوتر و کاربرد آنها بپردازیم:

1. موس اپتیکال

2. موس بازی

3. موس بی سیم

4. موس سه بعدی

5. موس مکانیکی

بررسی انواع موس کامپیوتر

  • موس اپتیکال

اولین مورد ماوس نوری است. این موس ها دارای یک سنسور نوری کوچک هستند که در قسمت پایینی دستگاه نصب شده است و تصاویر مکرر از سطح را مستقیماً در زیر موس، با نور LED روشن می کند. این نور می تواند حرکت موس را تشخیص داده و آن را به حرکت مکان نما تبدیل کند.

هنگامی که کاربر ماوس را حرکت می دهد، موس با یک سنسور نوری کار می کند که سطح صاف محل حرکت خود را تشخیص می دهد. این امر به لطف سیستم حسگر نوری که توسعه داده شد امکان پذیر است.


این نوع کمتر در معرض تجمع گرد و غبار هستند، زیرا در قسمت زیرین هیچ قسمت متحرکی ایجاد نشده است، اما تجمع بقایای موجود در دیافراگم سنسور نوری می تواند توانایی تشخیص حرکت آن را مسدود کند. شما باید قسمت پایینی موس کامپیوتر را مرتباً در جایی که حرکت می کنید تمیز کنید.

این نوع ماوس از سنسورها استفاده می کند و به کاربر این امکان را می دهد تا از کامپیوتر با دقت بیشتری، نه تنها به شیوه ای تمیزتر، بلکه با سر و صدای کمتری نسبت به موس مکانیکی استفاده کند. همانطور که مشاهده می شود، این یک مزیت برای کاربر است، زیرا در مقابل توپ، خطر گیر افتادن مسیر را ندارد.

  • موس گیمینگ

موس های گیمینگ می توانند به صورت سیمی یا بی سیم باشند، اما به طور واضح برای بازی ایجاد شده است این نوع دارای سرعت، دقت و مجموعه ای از ویژگی های مورد نیاز برای تجربه بهتر بازی در کل هستند.

ماوس کامپیوتر گیمینگ می تواند تفاوت چشمگیری در تجربه بازی و غوطه ور شدن شما ایجاد کند و همچنین به شما کمک می کند از رایانه شخصی خود حداکثر استفاده را ببرید.

بهترین موس بازی نه تنها برای ماندگاری ساخته شده بلکه ارگونومی بسیار خوبی را ارائه می دهد تا شما را از درد مزمن غیر ضروری مانند بازوها، شانه ها یا دستها نجات دهد. همچنین تعداد زیادی موس درجه یک در هر نقطه قیمتی موجود در بازار وجود دارد.

خرید انواع موس کامپیوتر

موس بی سیم به کاربر اجازه می دهد تا ماوس را بدون نیاز به اتصال سیم به کامپیوتر حرکت دهد. معمولاً از باتری یا سایر دستگاه های شارژ برای عملیات استفاده می کنند. برای انجام اطلاعات با این دستگاه ورودی، باید یک پورت USB به عنوان گیرنده با رایانه داشته باشید و سپس آن را با ماوس مسئول انتقال حرکات یا اقدامات مختلف از طریق یک سیگنال وصل کنید.

این نوع برای کار روزانه راحت هستند و در محل کار به دقت بیشتری دست می یابند. 

  • موس لیزری

ماوس لیزری چراغ LED بزرگ ماوس نوری را با یک روشن کننده نوک لیزری جایگزین می کند که گاهی مادون قرمز است و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. این نوع ماوس رایانه ای با یک لیزر LED قدرتمند، متمرکز در یک نقطه کار می کند، که به ما اجازه می دهد حتی ظریف ترین حرکات را روی سطوح مختلف تشخیص دهد. در حال حرکت، دارای لیزری با فناوری نوری با وضوح بالا (بیشتر از ماوس نوری) است که به آن حساسیت، دقت و کارایی بیشتری در کار با رایانه می دهد.

نکته کلیدی ماوس لیزری، بهترین کیفیت و دقت سنسورهای مورد استفاده در ماوس است. به همین دلیل است که برخی از متخصصان آن را در صورت نیاز دقیق استفاده می کنند.

  • ماوس سه بعدی

این نوع ماوس ها در کنسول های بازی های ویدئویی (به ویژه در گرافیک بالا) پذیرش بیشتری دارند زیرا دارای منحنی یادگیری طولانی از عملکردهای خود است. با این حال، بهره وری قابل توجهی را در بهره وری در بازی به ارمغان می آورد.

ماوس سه بعدی به طور واضح توسط متخصصان فردی مانند معماران، طراحان و مهندسان استفاده می شود، بنابراین به تصویر کمک می کند تا واقع گرایی و حرفه ای بودن در چنین زمینه هایی را نشان دهد.

  • موس مکانیکی

موس مکانیکی به عنوان موس توپی نیز شناخته می شود زیرا در قسمت پایینی خود یک کره پلاستیکی دارد. این ماوس کامپیوتری از طریق یک توپ واقع در پایین کار می کند و هنگامی که بچرخد، غلطک های کوچکی را که وظیفه انتقال حرکت به کامپیوتر را دارند فعال می کند.

هنگامی که کاربر ماوس را حرکت می دهد، این توپ باعث می شود دو میله غلتکی به جلو رانده شوند و حرکت ماوس را به جهت مکان نما روی صفحه کامپیوتر تبدیل می کند. موس های توپی ارزان هستند ، اما بازکردن مکانیسم باعث جذب گرد و غبار و زباله می شود و باعث تجمع قطعات متحرک می شود که می تواند آزادی عمل را مهار کند.

منبع: ژارکا