مونوپاد سه پایه چیست؟

لوازم جانبی مختلفی وجود دارند که برای افراد عکاس جهت پشتیبانی بهتر از دوربین مورد استفاده قرار می گیرند. مونوپاد سه پایه یکی از ابزارهایی است که برای پشتیبانی بیشتر از دوربین و فرد عکاس استفاده می شود. مونوپادها در انواع مختلفی به تولید می رسند که البته در اصطلاح ابزارهایی هستند که دارای یک پایه می باشند. بنابراین، شاید اشتباه باشد که به یک مونوپاد دارای سه پایه، بگوییم مونوپاد سه پایه! اما به هر حال، یکی از انواع مونوپادهای موجود در بازار، مونوپادهای 3 پایه می باشند.
مونوپاد 3 پایه ابزاری است که می تواند برای بهبود عکاسی و حمایت از دوربین عکاسی مورد استفاده قرار گیرد. مونوپاد سه پایه، یک تکیه گاه برای دوربین ایجاد می کند و امکان گرفتن عکس را بدون حرکت و نویز فراهم می کند. ساختار مونوپاد 3 پایه مشابه با ساختار مونوپاد 1 پایه می باشد.
در هر دوی این مونوپادها، امکان جابجایی ارتفاع وجود دارد و می توان بر اساس نیاز ارتفاع مونوپاد را تنظیم کرد. این نوع مونوپاد به دلیل ساختاری که دارد، می تواند کاربردهای متفاوتی از مونوپادهای 1 پایه داشته باشد. به همین خاطر، لازم است که عکاسان حرفه ای بر اساس نیاز خودشان اقدام به خرید این مونوپاد نمایند.

مزیت های مونوپاد سه پایه؛ این مونوپاد چه مزیت های نسبت به مونوپادهای 1 پایه دارد؟

مونوپاد 3 پایه یکی از انواع مونوپادهایی است که توسط برندهای مختلف در کشور به تولید می رسد. این مونوپاد نسبت به مونوپادهایی که دارای 1 پایه می باشند، مزیت های زیادی دارد. اما باز هم این بدین معنا نیست که کاربرد مونوپاد یک پایه از میان رفته است و جای خود را به مونوپاد 3 پایه داده است!
پایداری بیشتر
مونوپاد 3 پایه نسبت به مونوپادهای 1 پایه پایدارتر است. به همین خاطر، در صورتی که نیاز به پایداری بیشتر جهت عکاسی باشد، می توان از این نوع مونوپاد استفاده کرد.
نوردهی طولانی تر با لرز دوربین کمتر
یکی دیگر از مزیت های مونوپاد سه پایه این است که امکان نوردهی طولانی تر را نسبت به مونوپادهای تک پایه فراهم می کند. همچنین، به دلیل اینکه سه پایه در مونوپاد وجود دارد، لرزش دوربین به واسطه 3 پایه کاهش پیدا می کند. اگرچه باز هم باد می تواند باعث ایجاد لرزش در مونوپادهای سه پایه گردد؛ اما به هر حال این مونوپادها پایدارترین مونوپادهای موجود در بازار هستند.
ثبت عکس ها به صورت دقیق تر
در زمانی که نیاز به پایداری بیشتر جهت قرار دادن مونوپاد بر روی سطح زمین باشد، یک مونوپاد یک پایه نمی تواند به راحتی بر روی سطح زمین ثابت نگه داشته شود. اما به دلیل تعبیه شدن سه پایه در مونوپاد، امکان قرارگیری بدون لرزش و ثابت مونوپاد سه پایه بر روی زمین وجود دارد. به همین خاطر، عکس هایی که با مونوپاد 3 پایه گرفته می شوند، دقیق تر می باشند.

آیا همیشه وجود سه پایه برای یک مونوپاد مفید است؟

شاید برای شما این سوال مطرح شود که خرید مونوپاد 3 پایه همیشه مزیت به دنبال دارد؟ آیا می توان به جای خرید یک مونوپاد تک پایه، اقدام به خرید مونوپاد سه پایه کرد؟ در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که هم مونوپادهای سه پایه و هم مونوپادهای تک پایه، گزینه خوبی برای عکاسی محسوب می شوند. اگرچه مونوپادهای سه پایه نسبت به مونوپادهای تک پایه، پایداری بیشتری را ارائه می کنند؛ اما این دلیل برتری آن ها نیست.
یک مونوپاد 3 پایه، می تواند گزینه ای منحصر به فرد برای افرادی باشد که قصد دارند دوربین را در یک جای ثابت نگه دارند و عکس بگیرند. اما در صورتی که نیاز به عکس گرفتن با تحرک بالاتر باشد، بهتر است که از مونوپاد تک پایه استفاده شود.
یکی دیگر از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مونوپاد سه پایه دارای اندازه بزرگ تری است و یک فضای نسبتا بزرگی را اشغال می کند. پس شاید گزینه خوبی برای افرادی که فضای بزرگی جهت عکاسی ندارند، نباشد.

خرید مونوپادهای سه پایه به چه افرادی توصیه می شود؟

در صورتی که می خواهید در یک سطح ناهموار، اقدام به عکاسی کنید، بهتر است به جای خرید یک مونوپاد تک پایه، اقدام به خرید مونوپاد 3 پایه کنید. مونوپادهای سه پایه پایداری بیشتر دارند و امکان عکاسی با لرزش بسیار کم را فراهم می کنند.
مونوپادهای سه پایه گزینه خوبی برای استفاده در خانه ها می باشند. به خصوص اگر عادت دارید در خانه، موقعیت های بسیار زیادی را با عکس ثبت کنید، به شما توصیه می کنیم که حتما یک مونوپاد سه پایه خریداری کنید. به طور مثال، استفاده از مونوپادهای سه پایه برای گرفتن عکس های سلفی در خانواده، بسیار عالی است.
در صورتی که نیاز به نوردهی چند دقیقه ای در هنگام گرفتن عکس دارید، توصیه می کنیم که به جای خرید مونوپاد تک پایه، اقدام به خرید مونوپادهای 3 پایه کنید. مونوپادهای سه پایه امکان نوردهی چند دقیقه ای را برای شما عکاسان عزیز فراهم می کنند.
نتیجه گیری
مونوپاد 3 پایه به عنوان یکی از بهترین ابزارهای عکاسی شناخته می شود. این مونوپاد با فراهم کردن پایداری زیاد، امکان گرفتن عکس های با کیفیت را برای افراد علاقه مند به عکاسی فراهم می کند. مونوپاد سه پایه به واسطه داشتن سه پایه قابل تنظیم، امکان گرفتن هر نوع عکس در هر ارتفاعی را فراهم می کند و باعث می شود که فشار زیادی در هنگام عکس گرفتن به کمر و گردن شما وارد نشود.