برای خرید لپ تاپ به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟
امروزه با اهمیت بیشتر تکنولوژی و تاثیر بیشتر آن بر روی زندگی شاهد استفاده بیشتر از وسایل و ابزار های دیجیتالی هستیم. یکی از این وسایل قطعا لپ تاپ ها هستند که بخش بزرگی از نیاز روزانه انسان ها را برآورده می کنند. بدین ترتیب وجود آن ها برای هر فرد از اهمیت قابل توجهی برخوردار می باشد. حال به این موضوع بر می خوریم که برای خود چه لپ تاپی تهیه کنیم؟
اولین جواب در رابطه با این مسئله قطعا بررسی نوع کاربری می باشد. نوع کاربری یعنی شما خرید لپ تاپ را برای انجام چه اموری انجام می دهید. توجه داشته باشید که شما با شناخت نیاز خود نسبت به لپ تاپ مورد نظر می توانید انتخاب دقیق تری را داشته باشید.
CPU، مغز اصلی لپ تاپ، در حین خرید لپ تاپ به آن توجه کنید
پردازنده به عنوان یکی از مهم ترین بخش های لپ تاپ شناخته می شود و تاثیر زیادی در خرید لپ تاپ و کیفیت لپ تاپ خریداری شده دارد. امروزه اکثریت پردازنده لپ تاپ ها توسط دو شرکت تولید می شوند. توجه داشته باشید که پردازشگر موردنظر ارتباط مستقیم با نوع کاربری شما دارد.
این موضوع یعنی شما می توانید در حین خرید لپ تاپ با توجه به نوع کاربری موردنظر لپ تاپ خود را انتخاب کنید. اگر کاربری شما بسیار آسان بوده و در دسته عادی و نیمه حرفه ای قرار می گیرد، شما نیاز به پردازنده فوق العاده قوی ندارید.

رم، حافظه تصادفی، بخشی مهم برای عملکرد بهتر
رم نیز به عنوان بخش اساسی و بسیار مهم لپ تاپ ها شناخته شده و تاثیر زیادی در نحوه کارکرد لپ تاپ شما دارد. بدین ترتیب باید در خرید لپ تاپ خود به رم موردنظر نیز توجه داشته باشید. اکثریت لپ تاپ های امروزی دارای رم هایی با نسل DDR4 هستند که لپ تاپ های نسل قبلی از رم DDR3 بهره مند بودند اختلاف دو رم عرض شده نیز در سرعت آن ها می باشد.
مقدار رم های موردنظر می تواند از 4 گیگابایت تا 32 گیگابایت باشد. این موضوع نیز وابسته به نوع کاربری لپ تاپ شما می باشد. چرا که رم 32 گیگابایت اغلب مناسب کاربری های فوق حرفه ای می باشد که برنامه های سنگینی بر روی آن سیستم اجرا می شود.

در خرید لپ تاپ به هارد توجه کنید، فضای بیشتر، بهتر
هارد نیز یکی از بخش های مهم و اساسی در رابطه با لپ تاپ ها شناخته می شود که در خرید لپ تاپ باید به آن توجه کنید. هاردها می توانند حافظه داخلی شما را تشکیل دهند و از دو نوع SSD و HDD هستند.
امروزه اکثریت لپ تاپ ها از حافظه یک ترابایتی بهره مند هستند که به وسیله هارد می تواند این فضا افزایش یابد. برای مثال در سیستم های فوق حرفه ای از هارد 250 گیگابایتی SSD استفاده می شود که عملکرد مناسبی دارد.
در خرید لپ تاپ به چشمان خود توجه کنید
یکی از نکات مهم در خرید لپ تاپ توجه ویژه و اساسی به نوع صفحه نمایش موردنظر می باشد. این موضوع یعنی اندازه صفحه نمایش خود را قبل از خرید لپ تاپ بررسی کنید. البته توجه داشته باشید که این موضوع ارتباط هایی با سلیقه افراد نیز دارد.
به طور کلی در خرید لپ تاپ های مختلف شاهد نمایشگر های 11 تا 17 اینچی هستیم. هر یک از این لپ تاپ ها دارای ابعاد متفاوتی هستند که با توجه به نیاز موردنظر شما طراحی شده اند. اگر به انیمیشن سازی های سنگین و فوق پیشرفته می پردازید قطعا انتخاب نمایشگر های بزرگ بسیار مهم است. همچنین اگر نیازمند برنامه های ادیت همچون فتوشاپ هستید، استفاده از نمایشگر با صفحه نمایش 14 تا 17 اینچی مناسب است.
در حین خرید لپ تاپ باکیفیت به ورودی و خروجی ها دقت کنیم
یکی از مسائل فوق العاده مهم بررسی سلامت پورت های مختلف لپ تاپ می باشد که وظیفه هر یک از آن ها متفاوت است. برای مثال از پورت HDMI  انتقال صدا، تصویر به طور همزمان انجام می شود. این انتقال می تواند به تلویزیون، پروژکتور و مانیتور ها باشد.
اگر قصد دارید تا لپ تاپ خود را پروژکتور های درون مدارس و مراکز آموزشگاهی وصل کنید به پورت VGA لپ تاپ خود توجه کنید. همچنین دقت به پورت USB بسیار مهم می باشد چرا که  از این پورت برای انتقال داده ها و اطلاعات استفاده می شود.

کارت گرافیک لپ تاپ، بخشی مهم و اساسی
به طور کلی اگر نوع کاربری شما نسبت به لپ تاپ موردنظر بسیار سنگین است باید حتما به کارت گرافیک قوی در حین خرید لپ تاپ توجه کنید. البته معمولا لپ تاپ ها از کارت های گرافیک یکپارچه و جامع بهره مند هستند. انتخاب صحیح کارت گرافیک می تواند در سرعت، صحت عملکرد و عمر مفید باتری تاثیر زیادی داشته باشد. استفاده از کارت های گرافیک قوی معمولا برای اجرای بازی های سنگین و برنامه های سنگین امری ضروری است.
برخی از نکات مهم در رابطه با خرید لپ تاپ
باتری: باتری یکی از بخش های مهم در حین خرید لپ تاپ می باشد که نوع آن و میزان ظرفیت باتری و همچنین جدا شدن آن از لپ تاپ مهم است.
فن: سالم بودن فن از نکات مهم در حین خرید لپ تاپ می باشد. چرا که فن ها می توانند سیستم شما را خنک کنند و از خرابی آن جلوگیری نمایند.
اسپیکر: اگر نوع کاربری موردنظر شما به شکلی است که نیازمند صدای رسا هستید حتما به اسپیکر لپ تاپ توجه کنید. اگر صدای مورد نظر شما از لپ تاپ خارج نشد، پیشنهاد می شود که از اسپیکر های جداگانه استفاده نمایید.
تاچ پد: انجام چندین فعالیت به صورت همزمان نیز بسیار مهم می باشد. از این رو صحیح بودن تاچ پد می تواند تاثیر زیادی را در انجام چندین فرمان به صورت همزمان داشته باشد. اگر تاچ پد شما فاقد کیفیت مناسب باشد به ناچار مجبور به استفاده از موس ها هستید. بدین ترتیب پیشنهاد می کنیم تا به تاچ پد لپ تاپ خود توجه ویژه ای داشته باشید چرا که اهمیت زیادی را در ساختار لپ تاپ دارند.

برای خرید انواع لپ تاپ در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا