عکاسی با موبایل از آسمان در شب
عکاسی از آسمان توسط موبایل در شب معمولاً آنطور که باید با کیفیت همراه نیست. بنابراین اگر گوشی شما سامسونگ است می توانید از ترفند زیر برای داشتن عکس های جذاب از آسمان شب استفاده کنید.
در گوشی خود در بخش عکاسی قسمت pro را انتخاب کنید. حال نیاز است که دوربین را به سمت آسمان بگیرید. آپشن iso را روی عدد 500 قرار دهید. این بخش کمک می کند که ستاره ها کاملاً واضح در تصویر ثبت شوند. سپس نیاز است که شاتر اسپید روی 30 ثانیه قرار بگیرد. سپس نیاز است که تایمر روی 2 ثانیه قرار بگیرد. نکته ای که نباید فراموش کنید این است که گوشی اصلا نباید تکان بخورد. با اندکی صبر تصویری که به ثبت می رسد قطعاً شما را شگفت زده خواهد کرد. آسمان در زیباترین حالت خود به ثبت رسیده است. بنابراین عکاسی با موبایل راه و روش خود را دارد که ما به شما خواهیم گفت.

با زوم زیاد موافق نیستیم!
به هر حال در بسیاری از گوشی های تلفن همراه قابلیت زومینگ در نظر گرفته شده است اما ما با آن موافق نیستیم. اگر می خواهید تصویری واضح تر نشان داده شود بهتر است به سوژه اصلی نزدیک شوید. از یاد نبرید که در پروسه عکاسی با موبایل نمی توانید انتظار یک لنز DSLR را داشته باشید.
شناخت زاویه های درست!
عکاسی با موبایل نیاز به شناخت زاویه های درست دارد. نمای دید در گوشی باید به درستی انتخاب شود. مثلاً اگر سوژه مورد نظر فرد قد کوتاهی است بهتر است بنشینید و از ارتفاع پایین عکاسی کنید. این کار سبب می شود که پرسپکتیو به صورت کاملاً دقیق عمل کند و قانون یک سوم رعایت شود. این قانون ترکیب بندی مهمی را فراهم می سازد. در واقع شما یاد می گیرید که خطوط مشبک را در موقعیت درست خود اجرا کنید.

جان بخشی به تصاویر
تنظیم نور از مهمترین مواردی است که می بایست در پروسه عکاسی با موبایل رعایت کنید. تنظیم نور باید به قدری درست و اصولی باشد که سوژه مورد نظر حالت شارپ خود را حفظ کند. افراط و تفریط در عکاسی با موبایل قطعاً مشکل ساز است. تنظیم نور برای عکاسی با موبایل در داخل منزل به نسبت خارج از منزل و فضای باز فرق دارد.
 از تثبیت کننده تصویر اپتیکال داخلی استفاده کنید. این قابلیت در گوشی های آیفون دیده می شود و سبب می شود که تصاویر حالت شارپ تری داشته باشد. برای اینکه لرزش شما در عکاسی کمتر شود بهتر است که از دکمه های کناری تنظیم صدا برای عکس برداری استفاده کنید این کار سبب می شود که تصاویر شارپ تر باشند و مشکلی ایجاد نکنند.

ایده عکاسی با موبایل در طبیعت
خوشبختانه عکاسی با موبایل در طبیعت نیاز به تنظیم نور ندارد. در واقع در طبیعت معمولاً نور کافی وجود دارد. مهمترین موضوع شناسایی زاویه درست عکس است. اگر قرار است در محیط عکس شما آسمان و زمین به یک اندازه قرار بگیرند بهتر است که زاویه اصلی دوربین خود را در نظر بگیرید. گاه نزدیکی بیش از حد به سوژه دردسرساز است. یک سری اپ های جالب وجود دارد که به پردازش بهتر جزییات کمک زیادی می کند. هرچه از قابلیت زوم دیجیتال دورتر باشید، تصاویر ثبت شده جذابتر خواهد بود.

فوکوس باید هدفدار باشد!
شما می توانید روی سوژه مورد نظر فوکوس کنید اما باید بدانید چرا این کار را انجام می دهید. در واقع باید بدانید که تم یا موضوع شما چیست و نوع موضوع شما بر چه اساسی ارزیابی می شود. بهتر است که به اندازه سه ثانیه به سوژه مورد نظر نزدیک شوید و سپس فاصله خود را تنظیم کنید. پرسپکتیو از دسته تکنیک های جذاب عکاسی با موبایل محسوب می شود. شما می توانید زانو بزنید، روی زمین دراز بکشید و حتی از درخت بالا بروید. در این صورت صدها زاویه ثبت عکس برای شما فراهم است. می توانید هر تعداد که مدنظر دارید را خودتان انتخاب کنید.
 خلاقیت در عکاسی با موبایل
نمای چشم پرنده یکی از ایده های جذاب عکاسی با موبایل محسوب می شود. بالاترین زاویه مشهور به نمای چشم پرنده است. در واقع شما به بالای صفحه رفته و مستقیماً به پایین نگاه می کنید. این ترفند یک زاویه غیر معمول است اما تصویر مورد نظر را بسیار جذاب تر خواهد کرد.
عکاسی با موبایل به صورت رو در رو یکی از سخت ترین مواردی است که با آن روبرو هستید. معمولاً این سبک عکاسی برای پرتره استفاده می شود و بسیار جذاب است. البته زاویه پایین در عکاسی با موبایل نیز می تواند خطای دید جالبی ایجاد کند. سوژه عکس شما در این شرایط بزرگتر نشان داده می شود. شما می توانید یک شی را در سایز بزرگتر از حد واقعی نمایش دهید. این رویکرد سبب می شود که سوژه های ترسناک یا حماسی رویکرد بهتری داشته باشد.

نمای چشم حشره از دیگر مواردی است که شاید کمی برای شما سخت باشد. در این راستا دوربین تا جای ممکن پایین قرار می گیرد و مستقیم به بالا نگاه می کنید. این زاویه غیر معمول تجربه خاصی خواهد داشت بنابراین نوعی پرسپکتیو بی نظیر را شامل می شود و موقعیت خلاقانه ای را در نظر می گیرد.
عکاسی با موبایل سه زاویه از دیگر موقعیت هایی است که می تواند زاویه های خاص را ثبت کند. نماهای بیشتر برای داستان سرایی می تواند کمک کننده باشد. اگر می خواهید عکس شما چند بعدی به نظر برسد می توانید از تکنیک های سه زاویه با دوربین عکاسی استفاده کنید.
 جمع بندی
عکاسی با موبایل باید با یک ایده خاص همراه باشد. گاه ایده توسط خلاقیت خاصی اجرا می شود گاه از اصول اجرایی ویژه ای کمک گرفته می شود و گاه نیز رنگ و لعاب عکس به شکل کاربردی مدنظر قرار می گیرد. هرچه زاویه های غیر معمول موقعیت بهتری داشته باشد می تواند عکس بهتری را به ثبت برساند. در عکاسی صبور باشید.

منبع: ژارکا