آشنایی با نحوه اختراع میکروفون به منظور بررسی کارایی و انواع میکروفون ها
میکروفون به نوعی دستگاه تولید کننده صدا گفته می شود که صدای تولید شده در این نوع دستگاه بر اساس تبدیل انرژی صوتی محیط به انرژی  الکتریکی می باشد. هر چقدر که شدت انرژی صوتی بیشتر باشد، میزان انرژی الکتریکی تولید شده بیشتر است و در نهایت صدا با بسامد و فرکانس قوی تری در محیط پخش می شود. سر چارلز ویتستون، یکی از معروف ترین دانشمندان و فیزیکدانان قرن 19 میلادی بود که برای اولین بار، ایده ی پخش صدا و تولید و انتقال امواج صوتی از طریق مولکول ها و ذرات هوا را در ذهن خود پرورش داده و نظریه ای در این خصوص صادر کرد. بر اساس این نظریه، پس از انتشار صوت از یک منبع صوتی، امواج صوتی شکل می گیرند که این امواج از طریق مولکول ها و ذرات موجود در هوا منتقل می شوند. بدیهی است هر چقدر که صدای تولید شده توسط منبع صوتی بلند تر باشد، یا به عبارت دیگر از بسامد و فرکانس قوی تری برخوردار باشد، تعداد مولکول های بیشتری را در هوای اطراف به حرکت و جنبش وا می دارد تا در نهایت پس از طی مسافتی صدا قطع می شود.

پس از این که ویتستون که بیشترین شهرت و معروفیتش به خاطر اختراع دستگاه تلگراف بود، توانست نظریه ی تولید و انتشار صوت از منابع مختلف صوتی را ارائه کند، اقدام به طراحی یک تولید کننده ی موج صوتی با دامنه های ضعیف و پایین نمود و آن را میکروفون نامید. پس از آن دانشمندان بسیاری در زمینه ی ساخت انواع میکروفون ها و تولید کننده های صدا فعالیت کردند که در میان آن ها امیل برلینر توانست با اختراع میکروفون هایی با دکمه های کربنی، نام خود را برای همیشه در تاریخ به عنوان اولین سازنده ی این نوع میکروفون ها ثبت کند. این میکروفون ها از میکروفون ها و تولید کننده های صدایی که توسط ویتستون تولید شدند، قوی تر بودند و توانایی تولید صدا با فرکانس های بیشتری را داشتند.

نحوه عملکرد میکروفون
انرژی صوتی یا مکانیکی تولید شده توسط یک منبع صوتی، به مولکول های مادی محیط که می توانند گاز، مایع با جامد باشند فشار وارد می کند یا به عبارت دیگر ضربه وارد می کند و این انرژی بین مولکول ها یا ذرات محیط منتقل می شود تا در نهایت از شدت انرژی آن کاسته شود و دیگر صدایی شنیده نمی شود. میکروفون انرژی مکانیکی یا صوتی تولید شده توسط یک منبع صوتی را در طی یکسری مکانیسم های الکتریکی به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و در نهایت انرژی الکتریکی تولید شده تقویت می شود و به انرژی صوتی با قدرت و شدت بیشتری تبدیل می شود.

کارایی و انواع میکروفون های مختلف
همانطوری که در ابتدای این مقاله خدمت شما عزیزان عرض کردیم، از میکروفون ها در موارد مختلفی استفاده می شود. کارایی و انواع میکروفون ها، متناسب با ساختاری که دارند متفاوت می باشد. بدیهی است هر چقدر که کیفیت تولید صدا توسط میکروفون بهتر باشد و در تولید میکروفون از مواد اولیه ی بهتر و با کیفیت تری استفاده شده باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. در گذشته بیشتر از میکروفون های سیم دار برای تولید صدا استفاده می کردند. حال آن که امروزه میکروفون های بی سیم در بین افراد از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. در ادامه به سه مورد از مهم ترین و اصلی ترین انواع میکروفون ها اشاره می کنیم:
میکروفون داینامیک
این نوع میکروفون ها، میکروفون های بسیار سختی هستند. لذا از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه برخوردار بوده و می توان از آن ها برای مدت زمان طولانی استفاده کرد. این نوع میکروفون ها به حدی سخت و مقاوم هستند که حتی اگر از ساختمان های چند طبقه و یا حتی هواپیما و هلی کوپتر نیز پایین بیفتند نیز ممکن است سالم بمانند و نشکنند. البته این نوع میکروفون ها از حساسیت بالایی برخوردار نیستند و فقط برای صدا های بم و بلند می توان از آن ها استفاده کرد و قادر به جذب صدا های ریز نیستند.

میکروفون های کاندنسر
نوع دیگری از میکروفون ها، میکروفون های کاندنسر هستند. این میکروفون ها ظریف تر و حساس تر از میکروفون های داینامیک هستند و میزان شکنندگی آن ها بیشتر است. میکروفون های کاندنسر قابلیت جذب صدا های ظریف و ریز را دارند و این موضوع باعث شده است تا از این میکروفون ها در مواردی که جذب صدا های ریز و نازک از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده شود. این دسته میکروفون ها، ساختار های پیچیده تری نسبت به میکروفون های داینامیک دارند و این موضوع باعث شده است تا قیمت این میکروفون ها نسبت به میکروفون های مذکور بیشتر باشد.
میکروفون های ریبون
از جمله ی قدیمی ترین و شکننده ترین میکروفون ها هستند که در دهه های 50 و 60 میلادی تولید شدند. کیفیت صدای تولید شده توسط این میکروفون ها بسیار مناسب تر از انواع دیگر میکروفون هایی می باشد که در بالا به آن ها اشاره شد. این میکروفون ها بسیار گران می باشند و در مواردی که کیفیت صدا برای افراد بسیار اهمیت دارد، می توان از این نوع میکروفون استفاده کرد.

جمع بندی
در این مقاله سعی شد تا شما را با کارایی و انواع میکروفون ها آشنا کرده و درباره ی سه مورد از مهم ترین و معروف ترین انواع آن ها توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین سعی کردیم تا درباره ی تاریخچه ی تولید انواع میکروفون ها نیز صحبت هایی داشتیم. امیدواریم این مقاله مورد پسندتان واقع شود.

برای خرید انواع میکروفون در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع ژارکا