ژارکا در این مقاله از دسته لوازم جانبی سعی بر این دارد تا تفاوت های هدست، هدفون و هندزفری را بررسی کرده و کارایی هر کدام از این محصولات را به صورت کامل توضیح داده تا برای خرید هر یک از این محصولات اطلاعات لازم و کافی را داشته باشید.

هدفون

هدفون وسیله‌ای دارای دو گوشی به نسبت بزرگتر از هدست است که با هدف پوشاندن کل گوش به این شکل طراحی شده است تا مصرف کننده صدای اطراف را هرچه کمتر بشنود، هدفون برخلاف هدست بلندگو ندارد و کاربرد آن بیشتر برای گوش کردن به موسیقی، آموزش زبان و چیزهایی از این قبیل می‌باشد.

در واقع دلیل اصلی اینکه گوشی هدست نسبت به گوشی هدفون کوچکتر است این است که این وسیله اغلب در مراکز تماس مورد استفاده قرار می‌گیرد، مرکز تماس ها معمولاً محیط‌های شلوغی هستند و هرچه گوش با بلندگو بزرگتری پوشیده شود فرد بلندتر صحبت می‌کند و همین امر باعث شلوغ‌تر شدن مرکز تماس و ایجاد مزاحمت برای سایر کارکنان مرکز تماس می‌شود و به همین دلیل است که معمولاً هدست ها گوشی کوچکتری دارند و در هنگام تهیه هدست همیشه توصیه می‌شود که هدست تک گوش برای مرکز تماس تهیه شود، چون کارمند مرکز تماس علاوه بر تمرکز روی تماس خود باید از محیط اطراف خود نیز با خبر باشد و با بلند صحبت کردن مزاحم همکاران خود نشود. ولی در هدفون که برای یادگیری آموزشی یا گوش دادن به موسیقی استفاده می‌شود نیازی به توجه به محیط اطراف نیست از این رو گوشی‌های آن‌ها را بزرگ‌تر می‌سازند.

هدست

هدست را می‌توان نوعی هدفون معرفی کرد که علاوه بر دو گوشی برای گوش دادن میکروفونی برای ارسال صدا هم دارد به عبارت دیگر به کمک هدست برخلاف هدفون می‌توان یک ارتباط دو طرفه بر قرار کرد. میکروفون در هدست ها نسبت به هندزفری و هدفون از لحاظ راحتی استفاده توسعه پیدا کرده به این صورت که در هدست میکروفون آن به صورت چرخشی حرکت می‌کند و هرکس با توجه به نیاز خود می‌تواند موقعیت و فاصله آن را با صورت و بدن خود تنظیم کند از سوی دیگر انواعی از هدست وجود دارند که مستقیماً به کامپیوتر یا تلفن وصل می‌شوند، به همین خاطر هدست ها مناسب‌ترین وسیله برای استفاده در مراکز تماس و همین طور سیستم‌های تلفنی و پاسخگویی مبتنی بر VoIP هستند.

همین طور از آن‌ها می‌توان برای ضبط فیلم آموزشی و همینطور برای بازی‌های کامپیوتری آنلاین که در آن شرکت کنندگان با هم ارتباط گفتاری هم دارند و در حین بازی با هم صحبت می‌کنند. در واقع با داشتن هدست شما و با دستگاه ارتباطیتان چه تلفن چه کامپیوتر یکپارچه می‌شوید و به مرور پس از استفاده از آن تأثیر آن را در بهبود وضعیت کاری و همچنین صرفه جویی در مصرف زمان حس می‌کنید.

هندزفری

هدفون داخل گوش، یا earphone که بیشتر به نام هندزفری (handsfree) شناخته می‌شود وسیله‌ای است که امروزه جزء لوازم جانبی همه تلفن‌های همره است این وسیله برخلاف هدست و هدفون دیگر از بخشی که روی سر قرار بگیرد تشکیل نشده و گوشی‌های آن به اندازه‌ای کوچک هستند که کاملاً داخل گوش قرار می‌گیرند و هردو از طریق سیم با وسایل دیگر مرتبط می‌شوند که به دلیل سادگی حمل و کوچک بودن برای استفاده روزانه همه‌ی افراد مناسب می‌باشد و مانند هدست علاوه بر گوشی میکروفون هم دارد ولی میکرفون آن به اندازه‌ی هدست که به طور تخصصی برای مرکز تماس طراحی شده قوی نیست ولی برای استفاده‌ی روزانه ی همه‌ی افراد مناسب می‌باشد هم برای گوش دادن به موسیقی و هم برای پاسخ دادن به گوشی موبایل مناسب است.

یک تفاوت اصلی دیگر بین هندزفری با دو دستگاه دیگر این است که هندزفری کاملاً داخل گوش قرار می‌گیرد و استفاده‌ی طولانی مدت ازآن احتمال آسیب به گوش را زیاد می‌کند ولی گوشی‌های هدفون و هدست اطراف گوش را می‌پوشانند و از این سو آسیبی به گوش وارد نمی‌شود.

مقایسه مشخصات هدست ها و هدفون ها

این سوال اغلب در ذهن افراد است که هدست و هدفون چه تفاوتی دارند؛ و خیلی تصور می کنند که این دو یکی هستند و فقط تفاوت هایی ظاهری دارند. اما هدست و هدفون دو محصول کاملا متفاوت هستند!

میکروفون

زمانیکه در مورد "هدست" صحبت می کنید، به محصولی با میکروفون اشاره می کنید که این میکروفون می تواند متصل (attached) یا یکپارچه (Integrated) باشد. این اولین و بزرگترین اختلاف بین هدست و هدفون است. اصطلاح هدست تقریباً همیشه به یک جفت هدفون با میکروفون متصل اشاره دارد، اما یک جفت هدفون بدون میکروفون، دقیقا خود هدفون است.

به عبارت دیگر، بزرگترین تفاوت هدست و هدفون، میکروفونی است که هدست دارد. اگر بخواهیم خلاصه کنیم:

بدون میکروفون: هدفون

با میکروفون: هدست

کیفیت صدا

دومین تفاوت بزرگ هدست و هدفون، کیفیت صدا است. مطمئنا برخی هدست های خوب وجود دارند که بدون شک می توانند با هدفون های رنج پایین تا متوسط رقابت کنند، اما تعداد این هدست­ها خیلی کم است. در کل، صدایی که از یک هدفون می گیرید، کیفیت بسیار بهتری دارد.

راحتی

فاکتور سوم راحتی در کاربرد است. در VoIP (انتقال صوت از طریق آی پی)، هدست ها نسبت به هدفون راحت تر هستند چون هدست ها، میکروفون متصل دارند؛ بعضی از میکروفون ها به طور دائم روی هدفون قرار می گیرند اما برخی دیگر (معمولاً هدفون با کیفیت بالاتر) قابلیت جابجایی دارند.

مطلب دیگر این که در هنگام استفاده از هدفون، شما نیاز به تجهیز دیگری به نام میکروفون دارید، که بسته به آنچه شما استفاده می کنید، دست و پا گیر است. اکنون شما دو قطعه (احتمالاً) گران قیمت دارید، که نگهداری و حفظ آن ها دشوارتر است.

میتوان نتیجه گرفت که هدست ها، به لحاظ راحتی، بهترین انتخاب است.

ژارکا در این مقاله تلاش بر این داشته تا بتواند تفاوت اصلی هدفون، هدست و هندزفری را توضیح داده و با راهنمایی های مورد نیاز، شما را جهت خرید این محصولات کمک کند.

جهت خرید انواع هدفون، هدست و هندزفری در سایت ژارکا کلیک فرمایید.

منبع: ژارکا