همه چیز در مورد کیبورد و تاریخچه پیدایش آن
اگر تا بحال یک بار با کامپیوتر کار کرده باشید، با کیبورد آشنایی دارید. از آنجایی که امروزه کل زندگی افراد به کامپیوتر گره خورده است، اکثر افراد اصول کار با کیبورد را میدانند، و همچنین می دانند که کار کردن با کامپیوتر بدون کیبورد، تقریبا غیر ممکن یا خیلی سخت می شود. پس در این مقاله سعی می کنیم، همه چیز در مورد کیبورد را برایتان بازگو کنیم. تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که اگر کیبورد نبود، چطور می توانستید مقالات خود، یا نامه های خود را تایپ کنید؟ یا برای کلیه حساب های شرکت تان چطور باید اعداد و ارقام را وارد اکسل میکردید؟ پس لازم است که، همه چیز در مورد کیبورد، برایتان شفاف سازی شود و تاریخچه پیدایش کیبورد را بدانید. به نظر شما قبل از اینکه کیبورد اختراع شود مردم چگونه نامه ها و یا نوشتار های خود را تایپ میکردند؟

همه چیز در مورد کیبورد
جالب است بدانید که ابتدایی ترین کامپیوتر در کل دنیا ENAC بوده است که برای دریافت کردن متن های نوشتاری از تکنولوژی به نام، تله تایپ استفاده می شده است. روش کار اینطور بود که، کارت‌هایی را توسط تعدادی از کلید‌ها پانچ می‌کردند، به این صورت که کارت هایی که پانچ شده بودند به یک دستگاه خوانش کارت، انتقال داده می‌شدند تا پیام نوشته شده به صورت دیتاهای خاص در حافظه‌ی کامپیوتر ذخیره شوند.
حال اگر بخواهیم در مورد ابتدایی ترین کیبورد در دنیا برایتان بگوییم، بهتر است بدانید اولین کیبوردها به نوعی ماشین تایپ بودند. در سال 1868 میلادی فردی با نام کریستوفر لتم شولز این وسیله را که با نام ماشین تایپ شناخته میشد، اختراع کرد. بعد از 9 سال در سال 1877 شرکتی با نام رمینگتون به صورت کلی، در تعداد بسیار زیاد تولید کرد و در اختیار عموم مردم قرار داد.
کیبوردهای امروزی چگونه هستند
اما امروزه با پیشرفت علم و فناوری، ماشین های تایپ کنار گذاشته شدند و کیبوردهای امروزی روی کار آمدند در حدود سال 1984 مدلی از کیبورد با نام M رونمایی شد که، کیبورد عددی نیز در آن وجود داشت، و دارای 101 کلید بود، اکثر اوقات کیبوردهای عددی مانند تصویر زیر در سمت راست کیبورد قرار دارد. البته بسیاری از کامپیوترها و یا لپ تاپ ها وجود دارند که، کیبورد عددی ندارند، اما شما می توانید آنها را شبیه سازی کنید، برای مثال در خیلی از لپ تاپ ها شما می توانید با فشردن کلید NUM LOCK، کلید های کیبورد را به کیبورد عددی تبدیل کنید که، این عمل، سرعت شما را بالا میبرد. اگر لپ تاپ شما چنین قابلیتی نداشت، شما می توانید یک کیبورد عددی مجزا تهیه کنید و از طریق کابل USB به  دستگاه خود وصل کنید و از آن استفاده کنید.

همه چیز در مورد کیبورد را بدانیم
قبل از اینکه همه چیز در مورد کیبورد را بدانید، خوب است متوجه شویم کیبورد چیست. بهتر است بگوییم، کیبورد یا همان صفحه کلید، همان دستگاه یا وسیله ای است که، شبیه به ماشین تحریر می باشد که، از طریق دکمه های شبیه به اهرم مکانیکی، اجازه نوشتن متن دلخواه را به شما می دهند. همانطور که میدانید کلیه کلید های موجود در کیبورد، وظیفه مخصوص به خود را دارند و شما می توانید حرف خاصی را تایپ کنید معمولا این حروف، روی دکمه ثبت شده است. بعضی اوقات، برای نوشتن یک حرف یا کاراکتر نیاز است، به طور همزمان دو کلید را فشار دهید. بعضی دیگر از کلیدها برای عملکردهای خاص دیگری طراحی شده اند. به طور کلی می توان گفت، کیبورد برای برقرای ارتباط انسان با کامپیوتر می باشد. اکثر کیبوردها دارای 101 تا 104 کلید می باشد. کیبورد دارای انواع مختلفی می باشد که از نظر کلیدهای میانبر، کیفیت و ساخت متفاوت است.

انواع کیبورد
همانطور که همه چیز در مورد کیبورد را گفتیم، باید بدانید، کیبورد دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه برایتان ذکر می کنیم:
کیبورد استاندارد: یکی از ساده ترین نوع کیبورد ها می باشند و برای استفاده روزانه در خانه از آنها استفاده می شود. و همچنین ابعاد هر کلید در مدل استاندارد، تقریبا 19 میلی متر می باشد.
کیبورد مخصوص تایپ یا OFFICE: این مدل از کیبورد، برای تایپ کردن و استفاده از برنامه های office طراحی شده اند. این کلیدها بسیار نرم هستند و کار کردن با آنها بسیار راحت می باشد. این کیبورد به علت نرمی، به تایپیست ها در انجام کارها سرعت می بخشد و همچنین دارای کمترین میزان سر و صدا است. این مدل از کیبورد، دارای کلیدهای میانبری برای راحتی کاربران می باشد مانند: دکمه کپی کردن، چسباندن، جابجا کردن و یا اجرا کردن برخی از نرم افزارهای آفیس و … می باشند.
کیبورد مالتی مدیا: این کیبورد برای افرادی طراحی شده است که علاقه زیادی به دیدن فیلم دارند و دارای کلیدهای میانبری مانند: مکث کردن، توقف کردن، اجرا کردن، پرش به ترک قبل و بعد و همچنین تنظیم صدا می باشد.
کیبورد چند منظوره: یکی دیگر از مدل های کیبورد، کیبورد چند منظوره می باشد که برای کارهایی مانند تایپ، پخش فیلم و غیره کاربرد دارد.

کیبورد مخصوص بازی: یکی دیگر از کیبوردهای پرطرفدار در بازار می باشد که، با نام کیبورد گیمینگ نیز شناخته شده هستند. کلید های این کیبورد از جنس سیلیکون مقاوم می باشد که، دارای کیفیت بالا و طول عمر زیادی می باشد. این مدل از کیبورد از تکنولوژی کلیدهای مکانیکی استفاده می کنند. قیمت این مدل از کیبوردها از کیبوردهای معمولی بیشتر است.
کیبوردهای لپ تاپی: این مدل از کیبورد دارای دکمه هایی با ارتفاع بسیار کم می باشند و شبیه به دکمه های لپ تاپ هستند. فاصله این کلید ها از یکدیگر بسیار کم می باشد. به همین دلیل ابعاد این کیبورد، کوچک تر می باشد. جالب است بدانید این کیبوردها با نام کیبورد جزیره ای نیز شناخته شده اند.
کیبورد مجازی: کیبورد مجازی به این صورت است که برای تایپ حروف، نیازی به کلید فیزیکی نمی باشد و دارای صفحات لمسی می باشند.

خرید انواع کیبورد در سایت ژارکا

منبع: ژارکا