نحوه ی عملکرد محافظ برق

زمانی که جریان ولتاژ برق در مدت 3 نانو ثانیه از میزان معمول فراتر رود و یا کاهش یابد، شوک الکتریکی رخ داده است. کارایی محافظ برق این است که میان جریان برق شهری ورودی به ساختمان و لوازم برقی مورد استفاده، قرار گیرد و هنگامی که هرگونه شوک الکتریکی در جریان برق ایجاد شود، با قطع به موقع جریان برق، جلوی تاثیرات مخرب آن را بر روی لوازم الکتریکی بگیرد. پس از عبور شوک و اتمام آن و عادی شدن شاخصه های جریان برق، محافظ اجازه عبور جریان را می دهد و دستگاه های متصل به آن مجددا شروع به کار می کنند.

کارایی محافظ برق

محافظ برق یک دستگاه الکترونیکی است که سلامت وسایل برقی را در برابر نوسانات برق شهری تضمین می کند. جریان خروجی از محافظ، جریانی صاف، دقیق و بدون هیچ گونه مشکلی می باشد. ماهیت جریان برق شهری، دارای نوسانات بسیاری است و به طور پیوسته و مداوم در حال افزایش و کاهش ولتاژ می باشد. مهمترین کارایی محافظ برق این است که بسته به نیاز شما و وسیله ای که قرار است به آن متصل گردد، جریان را به طور دقیق بر روی ولتاژ 220 نگاه دارد. همچنین در نمونه های صنعتی قادر است همین عملیات را برای جریان برق های صنعتی سه فاز در گستره ی 380 تا 400 ولت انجام دهد.

اهمیت استفاده و برخورداری از کارایی محافظ برق

در توصیف اهمیت کارایی محافظ برق به طور جامع می توان گفت که هر نوع وسیله ای که با استفاده از انرژی برق کار می کند، نیازمند بازه و طیف مشخصی از جریان برق می باشد. بسته به میزان حساسیت دستگاه برقی شما، یک تلرانس مشخصی برای عملکرد بدون مشکل آن در نظر گرفته شده است. برخی از لوازم برقی قادر به تحمل فقط 5 الی 10 درصد از نوسانات برق را دارند.
حال موضوع مهم این است که بروز مداوم این نوسانات، حتی در حیطه ی تحمل دستگاه، علاوه بر این که از عمر آن میکاهد، می تواند یک زندگی را با چالش های فراوانی مواجه کند. رسیدن ولتاژ بیش از حد به یک وسیله ی برقی در گذر زمان آسیب های جدی به آن دستگاه وارد می کند. بروز این نوسانات به شدت عمر وسایل برقی را کاهش می دهد. باید بدانید که افت ولتاژ هم به اندازه ی افزایش ولتاژ به لوازم برقی آسیب می رساند. پس در دو حالت باعث آسیب دیدن لوازم برقی می شوند و خسارت های زیادی وارد می کنند.

انواع محافظ برق
شناخت مدل های مختلف و آشنایی با کارایی محافظ برق می تواند به شما در انتخاب و خرید بهترین نوع و مناسب ترین مدل آن کمک کند. به طور کلی کارایی محافظ برق های موجود در بازار یکسان است و تنها تفاوت موجود میزان توان خروجی، تعداد خروجی ها و از همه مهمتر کیفیت محصول می باشد. مجموع توان خروجی محافظ برق باید با مجموع توان های دستگاه های متصل به آن هماهنگ باشد. به طور مثال دستگاه های الکتریکی موتوری و حرارتی به میزان توان بیشتری برای فعالیت نیاز دارند.
محافظ برق تلویزیون: محافظ برقی که برای تلویزیون و سایر دستگاه های صوتی و تصویری انتخاب می کنید باید دارای کلید روشن و خاموش باشد تا قادر باشید پس از استفاده از دستگاه های متصل به آن، محافظ برق را برای امنیت بیشتر خاموش کنید. محافظ برق های 1000 تا 2000 ولت آمپر مجهز به کلید روشن و خاموش، گزینه ی مناسبی برای وسایل برقی کم مصرف مانند گوشی، مودم، کامپیوتر و… می باشند.

محافظ یخچال: یخچال فریزر ها باید به طور مداوم به برق متصل باشند. بنابراین باید از محافظ برقی برای یخچال خود استفاده کنید که از کیفیت بالایی برخوردار است. همچنین بهتر است که فاقد کلید خاموش و روشن باشد، تا به طور تصادفی موجب خاموش شدن دستگاه نگردد. محافظ برق های 2000 تا 3000 ولت آمپر بدون کلید روشن و خاموش، از گزینه های مناسب جهت تامین دائمی نیروی برق یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی می باشند.

محافظ برق کولر گازی: انتخاب محافظ برق برای سیستم های اسپیلت و کولر گازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این نوع لوازم برقی به هنگام کار به جریان برق بسیار زیادی احتیاج دارند. محافظ برق باید قادر باشد این جریان را تامین کند در غیر این صورت باعث آسیب جدی به دستگاه می گردد. در برخی مواقع عدم تامین جریان مورد نیاز منجر به آتش سوزی خواهد شد. همچنین در فصل تابستان به دلیل حجم بالای مصرف برق توسط کولر ها نوسانات برق زیادی در سیستم برق شهری به وجود می آید. استفاده از محافظ برق 3000 تا 5000 ولت آمپر به همراه کلید روشن و خاموش برای لوازم برقی چون کولر های گازی و پکیج ها بسیار مناسب می باشد.

محافظ برق یا استابلایزر های 6000 ولت آمپر جهت نصب بعد از کنتور برق ساختمان برای حفاظت از کلیه ی وسایل برقی منزل مناسب است.

جمع بندی
برای خرید یک محافظ برق مناسب باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. باید توجه داشته باشید که از محافظ برق برای چه نوع وسیله ی برقی با چه ظرفیتی می خواهید استفاده کنید. همچنین از آن در چه محیطی و چه مقیاسی قرار است استفاده شود. تمام این ها مواردی هستند که در هنگام انتخاب محافظ برق باید به آنها توجه کنید. به شما خریداران عزیز توصیه می کنیم که قبل از خرید، شرایط محل مورد استفاده و نوع وسایلی که قرار است به محافظ برق متصل گردد را با کارشناسان بخش فروش در میان بگذارید. با این کار بسته به شرایطی که دارید، مناسب ترین محافظ برق را انتخاب می کنید.

برای خرید محافظ برق در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا