الان گوشی بخریم یا نخریم؟
اگر برای خرید گوشی به دنبال افت قیمت هستید، بدانید که سخت در اشتباهید. بسیاری از دوستان با توجه به شرایط سیاسی امروزه، به دنبال کاهش قیمت لوازم دیجیتال و سایر محصولات هستند. با این حال باید بدانید با توجه به شرایط موجود و تراکم عجیبی که در وضعیت اقتصادی کشور به وجود آمده، هیچگونه تضمینی برای افت قیمت گوشی موبایل در آینده وجود ندارد. به همین علت سعی کنید تا قبل از افزایش قیمت گوشی های موبایل با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز، خرید خود را انجام دهید.

با وجود اینکه بسیاری از خریداران چشم به اتفاقات سیاسی دوخته اند و به دنبال نتایج مذاکرات هستند، باید بدانید با توجه به نرخ دلار، کاهش قیمت به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود. با این وجود تاکید می‌شود برای خرید لوازم مختلف به هیچ عنوان بیش از ارزش محصول هزینه نکنید.
در این بین بد نیست بدانید که شرایط بازار کشور امارات به گونه ای است که در چند وقت اخیر (بهمن 1400)، محصولات با افزایش قیمت مواجه شده اند. با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از نیازهای بازار کشور ما از طریق این کشور وارد می شود باید شرایط بازار امارات را نیز در نظر بگیرید.
معمولاً نمایشگاه‌ های مختلف پس از رونمایی از گوشی های اپل در کشور امارات برپا می شوند. با توجه به اینکه اخیراً اپل توانسته جدیدترین محصول خود را رونمایی کند، افزایش قیمت محصولات دیگر را به همراه داشته است. این شرایط تا کنون بر روی بازار ایران تاثیرگذاری آنچنان نگذاشته است.
برای خرید گوشی صبر کنیم یا نه؟
اگر قصد خرید گوشی هوشمند را دارید و به دنبال افت قیمت هستید، همانگونه که عنوان کردیم، سخت در اشتباهید. اگر به طور قطع تصمیم خود را برای خرید گوشی گرفته‌اید، هم اکنون بهترین زمان برای انجام این کار است. شرایطی که بیان کردیم و اتفاقات بازار امارات نشان می‌دهد که در آینده‌ای نزدیک، افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند در امارات بازار ایران را نیز به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد.

تصور کنید میزان گوشی‌های هوشمندی که در بازار کشور ما عرضه می‌شود نتواند نیازهای کاربران را تامین کند. بدون تردید باید با واردات بیشتر از کشور امارات، بخش عمده‌ای از بازار تامین شود. با این وجود با توجه به گرانی های چند وقت اخیر بازار لوازم دیجیتال در کشور امارات، بدون تردید اثرگذاری آن در واردات جدید نیز به شدت مشاهده می‌شود.
چرا قیمت موبایل افزایشی است؟
همانگونه که می دانید بازار گوشی های هوشمند مانند لوازم دیجیتال دیگر تحت تأثیر عوامل مختلف می‌تواند با نوساناتی همراه شود. بازار گوشی به مانند دلار و سکه نباید مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به اینکه در خرید دلار و سکه معمولاً افراد به دنبال سرمایه‌گذاری هستند ولی قیمت اجناس گاهی اوقات بدون توجه به بازارهای دیگر به شدت افزایش می یابد. در عین حال با توجه به محدودیت های کرونایی که در چند وقت اخیر تشدید شده و بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرده است، بدون تردید مسائل قرنطینه و همچنین گمرک و حمل و نقل موجب کاهش عرضه گوشی هوشمند در بازار کشور ما خواهد شد. از طرفی افرادی که به دنبال خرید گوشی هستند به سختی می توانند نیاز خود را برطرف کنند. در بسیاری از کشورها شرایط رکود بازارها به دلیل شیوع سویه ‌های جدید از ویروس کرونا کماکان پابرجا است.

جالب است بدانید که در این کشورها بازاری به نام بازار سیاه موبایل ایجاد شده که بسیاری از افراد به دنبال خرید گوشی در چنین مکان هایی هستند.
ثبات قیمت در بازار وجود ندارد
شرایط اقتصادی کشور، وجود نوسان بیشتر در دلار و همچنین عدم عرضه کافی گوشی های هوشمند با توجه به شرایط مختلف موجب شده که هیچگونه ثباتی در بازار وجود نداشته باشد. در واقع امروزه بازار در غیر معقولانه ترین حالت قرار گرفته است. به همین علت برای خرید گوشی، صبر کردن می تواند ریسک بسیار بالایی داشته باشد. به عنوان مثال گاهی اوقات افزایش ناگهانی نرخ ارز به شکل قابل توجهی در یک روز می تواند قیمت گوشی‌های هوشمند را افزایش دهد. به همین علت خرید گوشی در چنین شرایطی می‌تواند دشوار باشد. سعی کنید اگر به دنبال خرید گوشی هستید تعلل نکرده و شرایط بازار را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.
سودجویان به دنبال فرصت هستند
در این بازار پر تلاطم و ریسک‌پذیر، بسیاری از افراد سودجو به دنبال کسب سود برای فروش محصولات خود هستند. جالب است بدانید برخی از توزیع‌کنندگان گوشی هوشمند و سایر لوازم دیجیتال با پخش اخبار فیک و جعلی قصد دارند که از خرید گوشی توسط افراد جلوگیری کنند. این شرایط موجب می شود که در چند وقت آینده بتوانند محصولات خود را با قیمتی بالاتر به بازار عرضه نمایند. در واقع تغییر دقیقه به دقیقه قیمت گوشی از عوامل مختلفی نشأت می گیرد. فروشگاه های زیادی امروزه فروش گوشی را متوقف کرده و به دنبال افزایش قیمت آن هستند. به همین علت سعی کنید برای خرید گوشی ابتدا با بررسی قیمت گوشی ها و نیازی که دارید، از یک فروشگاه معتبر، خرید خود را انجام دهید.
خرید گوشی مطابق روز
عقب افتادن از دنیای تکنولوژی می‌تواند برای شما مشکلات عدیده ای ایجاد کند. با توجه به اینکه امروزه بسیاری از گوشی های نامرغوب و بی کیفیت در بازار عرضه می شوند، سعی کنید برای همگام شدن با دنیای تکنولوژی، روی به خرید گوشی هوشمند با مشخصات و سخت افزار مناسب بیاورید. اینکه تصور کنید گوشی های ارزان قیمت می توانند برای شما مفید باشند کاملاً اشتباه خواهد بود. معمولاً گوشی های بی کیفیت و ناکارآمد، هیچگونه پشتیبانی مناسبی برای خریدار در پی نخواهند داشت. به همین علت سعی کنید با شناخت محصولات موجود در بازار برای خرید گوشی، بهترین انتخاب را داشته باشید.

آیا گوشی ارزان می شود؟
بدون تردید برای ارزان شدن گوشی و محصولات دیگر باید اتفاقات متعددی دست به دست هم دهند. با این وجود بررسی شرایط اقتصادی کشور ما نشان می‌دهد که این اتفاق در حال وقوع نخواهد بود. با توجه به افزایش بی ‌رویه نرخ دلار و همچنین شرایط موجود در کشور ما و شدت تحریم های اعمال شده، هیچگونه دلیلی برای کاهش قیمت لوازم دیجیتال وجود ندارد. به همین دلیل باید برای خرید گوشی، تمام شرایط موجود را در نظر گرفته و سعی کنید انتخابی مناسب داشته باشید. در طرف مقابل تجربه نشان می‌دهد نزدیک شدن به ایام نوروز نیز می تواند قیمت گوشی ها را به شدت افزایش دهد. اگر تصمیم خود را برای خرید گوشی گرفته اید، سعی کنید قبل از نزدیک شدن به این ایام به دنبال خرید محصولی با کیفیت باشید. متاسفانه بسیاری از فروشگاه ها بدون در نظر گرفتن شرایط مختلف و با سوء استفاده از جریان بازار سعی در افزایش قیمت گوشی های خود دارند. سعی کنید برای خرید گوشی از هر برند، قیمت محصول را در نظر گرفته و با بررسی شرایط بازار، بهترین انتخاب را داشته باشید.
عدم عرضه کافی دلیل افزایش قیمت گوشی
در کنار تمام مواردی که بیان کردیم و برای خرید گوشی می ‌توانند بازار را تحت تاثیر قرار دهند، با توجه به اینکه واردات گوشی و لوازم دیگر به شدت تحت کنترل هستند، ممکن است افزایش قیمت گوشی را به همراه داشته باشد. عدم عرضه کافی گوشی‌های هوشمند در بازار موجب شده که بسیاری از افراد فعال در این حوزه به دنبال افزایش قیمت گوشی با توجه به نیاز کاربران باشند. مدتها طول می‌کشد تا بازار به شرایط عادی برگشته و با افت قیمت گوشی های هوشمند مواجه شویم. بدون درنگ اگر قصد خرید گوشی را دارید، در سریع ترین زمان سعی کنید خرید خود را انجام دهید.
انتخابی صحیح داشته باشید
برای خرید گوشی علاوه بر شرایط بازار سعی کنید انتخابی درست داشته باشید. تنوع بسیار بالایی که در بازار گوشی‌های هوشمند وجود دارد می تواند شما را تحت تاثیر قرار داده و انتخابی نامناسب انجام دهید. با توجه به نیاز خود و هزینه ای که برای خرید گوشی در نظر گرفته اید سعی کنید محصولی کاربردی را برگزینید. امروزه گوشی‌های هوشمند تحت برندهای مختلف و با کیفیت بالا در بازار عرضه می شوند. برخی از گوشی ها با بهره مندی از دوربین های فوق ‌العاده باکیفیت، برای افرادی که علاقه مند به عکاسی و ثبت تصاویر جذاب هستند، به خوبی می توانند عملکرد داشته باشند. در طرف مقابل اگر قصد خرید یک گوشی با حافظه داخلی بالا و رم قدرتمند را دارید نیز می توانید موارد متعددی را بررسی کنید. ما تمام این ویژگی ها را در نظر گرفته ایم و محصولات خود را با بالاترین کیفیت در دسترس شما قرار می دهیم.

جمع بندی
با توجه به تمام مواردی که بیان کردیم و شرایط موجود در بازار کشور ما و همچنین کشورهای همسایه، در چند ماه آینده ممکن است افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند را مجدداً مشاهده کنیم. به همین علت خرید خود را به فردا واگذار نکرده و در میان گوشی‌های هوشمند موجود در بازار سعی کنید انتخابی مناسب داشته باشید. علاوه بر این ممکن است در چند وقت آینده افزایش نرخ ارز و دلار نیز به شدت بازار گوشی‌های هوشمند را تحت تاثیر قرار دهد. مجموعه ما با بررسی تمام شرایط، بهترین خدمات را برای شما در نظر گرفته است. برای خرید گوشی هوشمند می توانید گزینه های متعدد ارائه شده را بررسی کرده و متناسب با نیاز خود، روی به خرید گزینه‌ای ایده‌آل بیاورید.

منبع: ژارکا