فواید زیر پایی در سلامت بدن

صحت و سلامت افراد موضوعی است که حرف اول را در حفظ حیات بشر می زند. از این رو لازم است فواید زیر پایی در سلامت بدن به کسانی که مدت ها پشت میز کار می نشینند و ساعت ها سرگرم انجام کار در پشت میز هستند مشخص شود. ممکن است افراد در پشت رایانه ساعت ها سرگرم تماشای فیلم، آموزش، تایپ و ... باشند اما متوجه اذیت در ناحیه پاها و ستون فقرات خود نشوند. اگر زاویه نگه داشتن پاها، کمر و گردن و ... همگی رعایت شوند ولی استفاده از زیر پایی رعایت نشود باز هم سلامت بدن و علی الخصوص پاها در خطر خواهد بود. به هر حال برای نشستن های طولانی مدت، ابتدا باید به تهیه ی زیر پایی مخصوص، صندلی ارگونومیک و ... اقدام نمود. رعایت این موضوع مانع خستگی افراد می شود و به حفظ سلامت بدن نیز، کمک زیادی می کند.

زیر پایی یکی از محصولات مهم و پرکاربردی است که به نحوه صحیح نشستن روی صندلی کمک می نماید و فواید زیرپایی در سلامت بدن بسیار بالا می باشد.. پس به افرادی که با رایانه سروکار زیادی دارند و یا افراد دیگری که مشاغل پشت میز دارند توصیه میکنیم که حتما از این ابزار مفید و کاربردی استفاده کنند تا با گذشت اندک زمان دچار مشکل نشوند. زیر پایی های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند که هر کدام ویژگی ها خاص خود را دارند. این تنوع ممکن است در جنس آن ها نیز باشد. جنس زیر پایی ها غالبا از نوع پلاستیک، چوب، فلز و ... است. دسته ی دیگری از آن ها امکان تنظیم شیب با زاویه ی دلخواه را دارند.
استفاده از زیر پایی مناسب چه کسانی است؟
در اینجا ما به همه ی افرادی که ساعت ها روی صندلی می نشینند توصیه می کنیم که از زیر پایی استفاده کنند تا در یک وضعیت مناسب نشسته باشند و دچار مشکل نشوند. اما توصیه اکید ما به افرادی است که قد نسبتا کوتاه تری دارند. پس افراد کوتاه قد نیاز بیشتری به این وسیله ی مهم دارند، این دسته از افراد بیشتر در معرض ناراحتی های پا، کمر و ستون فقرات می باشند. زیرا در هنگام نشستن پاهای آن ها به زمین نمی رسد و مجبورند که پاها را در حالت آویزان نگه دارند و یا اینکه مجبورند برای رسیدن پاها به زمین در لبه ی صندلی بنشینند. به هر حال در هر دو حالت، فشار زیادی روی ران پای آن ها وارد می شود. پس دچار صدمات جبران ناپذیری خواهند شد.

حال باید بگوییم که چگونه زیر پایی می تواند بر حفظ سلامت بدن و علی الخصوص پاها موثر واقع شود؟

فواید زیر پایی در سلامت بدن چیست؟

وقتی روی صندلی می نشینیم باید چند نکته را به خوبی رعایت کنیم اول اینکه به خوبی باید به صندلی تکیه بدهیم. پس باید صاف نشست و کمر را راست نگه داشت. با رعایت این موضوع کمر به سمت عقب می رود.

  • قسمت باسن باید عقب رفته و روی صندلی به خوبی جا بگیرد. ارتفاع صندلی ها را نیز باید به اندازه ی مناسب تنظیم کرد. زاویه کمر باید در حد 90 درجه باشد.
  • اگر با رایانه کار می کنید زاویه آرنج نیز باید بین 90 تا 110 درجه باشد. علاوه بر این زاویه دید مانیتور نیز باید به خوبی تنظیم شده باشد.
  • هرگز پاها نباید در حالت آویزان قرار بگیرند برای جلوگیری از این کار حتما باید از زیر پایی های مخصوصی کمک گرفت.

آیا می دانید که زیر پایی چگونه از صدمات احتمالی به پاها و بدن جلوگیری می کند؟
در یک توضیح کلی می توان گفت که زیر پایی مانع می شود که وزن پاها روی ران ها باشد. پس این وسیله ی پرکاربرد و کارآمد، فشار روی ران ها را به خوبی کم می کند و موجب افزایش جریان خون در رگ های پا می گردد. در نتیجه مانع ایجاد لخته های خون، ورم پاها، واریس و احساس درد در ناحیه پا می شود. به علاوه با به کاربردن زیر پایی در هنگام کار، ستون فقرات در یک حالت طبیعی و مناسب قرار می گیرد. در نتیجه احساس درد در ناحیه کمر و گردن نیز به وجود نخواهد آمد.
پس نشستن روی صندلی، برای مدت زمان طولانی مشکلات خود را همواره دارد این شما هستید که باید استانداردهای درست نشستن را بدانید و در هنگام نشستن روی صندلی، آن ها را به کار بگیرید. وقتی پاها در موقعیت های مناسبی قرار داشته باشند خون در بدن به خوبی جریان خواهد داشت و مشکلات بعدی پیش نمی آید. پس اگر ستون فقرات و پاها در یک حالت مناسب قرار داشته باشند خطری سلامت شما را تهدید نخواهد کرد.
همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم بیماری واریس در اثر اختلال گردش خون در ناحیه ی پاها ایجاد می شود. وقتی در هنگام نشستن روی صندلی موارد مهم رعایت نشود امکان ابتلا به این بیماری زیاد می شود. اینجا است که اهمیت و فواید استفاده از زیر پایی بیشتر مشخص می شود.

جمع بندی کلی:
استفاده از زیر پایی موجب می شود که زاویه ی پاها مناسب باشد و گردش خون مختل نشود. اگر از زیر پایی مناسب استفاده نکنیم برای اینکه پاهای ما به زمین برسد مجبوریم به سمت جلو خم شویم که این کار آسیب های جبران ناپذیری را به کمر و ستون فقرات ما وارد می کند. رفع این مشکلات تنها با کمک گرفتن از یک زیر پایی طبی مناسب امکان پذیر خواهد بود. امروزه انواع بسیار راحت و سبکی از آن ها طراحی و تولید شده اند که برای سلامت و استراحت پا بسیار مفیدند. یک زیر پایی مناسب باید سبک، راحت و حتی امکان نرم و مستحکم باشد. برخی از این زیر پایی ها از جنس نوعی اسفنج فشرده اند که در عین حال که نرم و سبک امد از دوام و استحکام مناسبی نیز برخوردارند. این نوع از زیر پایی ها با استفاده ی مداوم نیز فشرده نمی شوند و از ریخت نمی افتند.
طراحی های به روز زیر پایی های جدید، امکان استفاده آن ها را بر روی فرش نیز میسر کرده است. مثلا برخی از انواع زیر پای ها طوری طراحی شده اند که از آن ها برای زیر پایی جلو مبلی نیز می توان استفاده نمود. دسته ای دیگر نیز برای قرار گرفتن در زیر زانو به هنگام استراحت می تواند مفید واقع شود.

برای خرید انواع زیر پایی ها در سایت ژارکا کلیک فرمایید

منبع: ژارکا