آیا خبر ممنوعیت واردات اپل جدی است؟
آیا واردات اپل ممنوع می شود؟ این سوالی است که این روزها از زبان بسیاری از مردم شنیده می شود. علت گسترش اخبار مربوط به ممنوعیت واردات گوشی های آیفون با برند اپل، شایعاتی است که ظرف مدت کوتاهی به واقعیت نزدیک شد. در واقع تغییرات اخیری که در سامانه جامع تجارت به وجود آمده است، حاکی از این است که امکان ثبت سفارش به منظور واردات گوشی های اپل، وجود ندارد.

به طور کلی علت به وجود آمدن ممنوعیت واردات اپل این است که برخی از کارشناسان اقتصادی، بر این باورند، میزان ارزی که برای واردات گوشی های بالای 600 دلار اختصاص پیدا می کند قابل قبول نیست. زیرا در شرایط تحریم و فشاری که کشور با آن مواجه است این میزان ارز بایستی صرف امور ضروری تر گردد. با وجود این مشاهده می شود که در بازار، گوشی های گران قیمت تری نیز وجود دارند که میزان ارزبری آن ها قابل توجه می باشد. اما همچنان بدون محدودیت وارد کشور می شوند.
البته طرح ممنوعیت واردات اپل و گوشی های آیفون دارای مخالفانی نیز می باشد. مخالفان ممنوعیت واردات گوشی های آیفون در این طرح معتقدند که سلایق مردم نادیده گرفته شده و ارائه این طرح ناشی از نگاه سیاست زده و شعاری می باشد. همچنین آنچه باعث می شود برخی نمایندگان، چنین طرح هایی را در مجلس مطرح کنند عدم اطلاع و درک دقیق از ابزار الکترونیک می باشد.

تبعات ممنوعیت واردات گوشی آیفون
با انتشار خبر ممنوع شدن واردات اپل، واکنشی قیمتی نسبتاً شدیدی در بازار ایجاد شد. در واقع پس از قطعی شدن صحت خبر بلافاصله و طی 24 ساعت قیمت گوشی های اپل بین 5 تا 8 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. ناگفته نماند که پیش از این افزایش قیمت اخیر، در گذشته به دلیل سختگیری های صورت گرفته در سالهای اخیر و اجرای طرح رجیستری قیمت ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده بودند. به طوری که قیمت گوشی های اپل در ایران بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن می باشد. برخی از کارشناسان معتقدند، دولت به منظور برون رفت از بحران ایجاد شده در بازار انحصاری خودرو، به سراغ بازار فروش گوشی های آیفون و ممنوعیت واردات این محصول آمده است. در هر صورت اگر ممنوعیت ثبت سفارش واردات اپل ادامه پیدا کند، بازار این محصول دچار التهاب شدیدی شده و شاهد افزایش قیمت بسیار زیادی برای آن خواهیم بود.

آیا ممنوعیت واردات گوشی های اپل ادامه خواهد داشت؟
با شرایطی که در بازار موبایل ایران به وجود آمده است، ممنوعیت واردات اپل نارضایتی افراد زیادی را به دنبال داشته است. در ابتدا واردکنندگان گوشی های آیفون، با ورود به سامانه جامع تجارت پیغامی مبنی بر عدم امکان ثبت سفارش تا تاریخ 31 اردیبهشت سال 1401 مواجه شده بودند. اما پس از آن، این پیام در سامانه تغییر پیدا کرده و اعلام شده است که گوشی های آیفون در لیست 27 کالای لوکس و غیر ضروری قرار گرفته است. بنابراین عملاً هیچ گونه ثبت سفارشی برای این محصول امکان پذیر نمی باشد. اما آیا با وجود تقاضاهایی که در بازار داخل برای محصولات اپل وجود دارد، ممنوعیت واردات اپل قطعی می شود؟

با وجود این که گوشی های آیفون در لیست 27 کالای لوکس قرار گرفته است، هنوز ابلاغیه رسمی و مشخصی از سوی سازمان هایی نظیر وزارت صمت منتشر نگردیده است. بنابراین هنوز این احتمال وجود دارد که واردات گوشی های اپل رفع ممنوعیت گردد. ممنوعیت واردات موبایل های آیفون بارها توسط نمایندگان در مجلس شورای اسلامی مطرح گردیده است. در لابه لای موافقت ها و مخالفت های موجود در مورد این طرح، در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس عنوان کردند که ممنوعیت واردات اپل، در نیمه اول سال 1401 به اجرا گذاشته خواهد شد. در اظهارات اخیر محمدرضا عالیان سخنگوی انجمن واردکنندگان به این موضوع به طور گسترده پرداخته شده است.
محمدرضا عالیان اظهار کرد: هنوز به صورت رسمی موضوع ممنوعیت واردات گوشی های آیفون اعلام نشده و هیچ ابلاغیه ای صادر نشده است. تنها در کارتابل مربوط به شرکت های واردکننده در سامانه جامع تجارت اطلاعیه ای صادر شده است که نشان می دهد، گوشی های آیفون در لیست 27 کالای لوکس و غیر ضروری قرار گرفته است.
عالیان در ادامه صحبت های خود افزود: نکته ای که متولیان امر فراموش کرده اند این است که در گذشته واردات گوشی های پرچم دار، شامل تعرفه پنج درصدی می شده است که این تعرفه به دوازده درصد افزایش پیدا کرد. قرار بر این بود که هفت درصد مازاد بر تعرفه اولیه، در صندوق حمایت از تولید موبایل در کشور نگهداری شود. عملاً با ممنوعیت واردات اپل، صندوق حمایت از تولید موبایل نیز بی معنی گردیده است. وی افزود: ممنوعیت واردات اپل مشکلات دیگری نیز در پی دارد. در رابطه با خدمات پس از فروش گوشی هایی که در گذشته وارد شده اند، نیز باید فکر کرد. زیرا این گوشی ها در ایران دارای خدمات پس از فروش 18 ماهه می باشند. بنابراین اگر واردات اپل ممنوع شود شرکت ها در تامین قطعات با مشکل مواجه خواهند شد.

آیا ممنوعیت واردات شامل گوشی های مسافری نیز می شود؟
در کنار ممنوعیت واردات اپل، آنچه که برای کاربران ایرانی محدودیت ایجاد می کند بحث رجیستری گوشی است. این موضوع به دلیل مقابله با قاچاق کالا در کشور ایران به وجود آمده است. رجیستری یکی از دلایل تفاوت قیمت بسیار زیاد گوشی ها، در بازار داخل و بازارهای خارجی می باشد. برخی از کارشناسان اذعان دارند که دولت به جای این که سیاست های آزادانه تری برای واردات و کاهش قیمت ها در پیش گیرد، عملاً فضای بازار داخلی را با این گونه تصمیمات دچار هیجان و تلاطم می کند. توجه به این نکته ضروری به نظر می رسد که واردات آیفون از نظر ارزشی، به میزان یک چهارم از سهم واردات گوشی به ایران را شامل می شود.
در صورتی که ممنوعیت واردات اپل به صورت قانون درآید، تقاضاها به سمت سایر برندها سرریز می گردد. بنابراین عملاً تقاضا در بازار از بین نخواهد رفت. با وجود این مسائل باید دید که آیا واردات اپل به صورت شرکتی یا مسافری ممنوع خواهد شد یا خیر؟

منبع: ژارکا