ضربان سنج قلب چیست؟ چه کاربردی دارد؟

قلب انسان همواره به عنوان مهم ترین بخش بدن شناخته شده که اهمیت دادن به آن سبب ایجاد فرم بدنی ایده آل می شود. به همین منظور نیز باید این بخش مهم بدن انسان به طور مرتب بررسی شده و از سلامت آن اطمینان حاصل شود. در حال حاضر سیستم های زیادی وجود دارند که به بررسی اطلاعات قلب شما می پردازند. این سیستم ها می توانند اطلاعات مفیدی را که برای بهبود عملکرد قلب شما مهم است، در اختیار شما بگذارند.
بسیاری از مردم در پی این سوال هستند که ضربان سنج قلب چیست که در جواب آن باید بگوییم این وسیله می تواند وضعیت تناسب اندام شما و عملکرد مدیریت قلب در بدن شما را به طور کامل تجزیه و تحلیل کند. این مسئله باعث می شود تا شما از بیماری هایی که ممکن است به آن ها مبتلا شوید، دور بمانید. اما قبل از خرید ضربان سنج قلب، نیاز است تا اطلاعاتی را در رابطه با این محصول کسب کنید.

انواع ضربان سنج قلب چیست

قبل از خرید ضربان سنج قلب باید این سوال را از خود بپرسید که کارایی موردنظر شما نسبت به ضربان سنج قلب چیست. چرا که امروزه اکثریت دستگاه های ضربان سنج در دو نوع مختلف تولید و به بازار های کشور ارائه می شوند. در نوع اول دستگاه هایی وجود دارند که با استفاده از سنسور های خاصی که بر روی سینه شما قرار می گیرد، به بررسی اطلاعات دقیق قلب شما می پردازند. با استفاده از این اطلاعات می توان روند بسیاری از بیماری ها را نیز پیش بینی نمود.
در نوع دیگری از دستگاه های ضربان سنج قلب، نسخه هایی از این دستگاه وجود دارند که علاوه بر سنجش ضربان قلب، به بررسی اجزای دیگر بدن شما نیز می پردازند. برای مثال این محصولات می توانند ارزیابی تناسب اندام شما را نیز انجام دهند. البته اطلاعاتی که در دستگاه های نوع اول به شما ارائه می شود بسیار دقیق تر و بهتر می باشد. از این رو اگر قصد دارید تا تنها به سنجش دقیق ضربان قلب خود بپردازید، نیاز است تا از دستگاه های نوع اول استفاده کنید.

ضربان سنج های برقی
در جواب این سوال که دستگاه ضربان سنج قلب چیست می توانیم به معرفی یکی از انواع ضربان سنج های قلب بپردازیم. در نوع ضربان سنج های برقی شاهد استفاده از یک مانیتور هستیم. علاوه بر مانیتور فرستنده هایی وجود دارند که بر روی بند قفسه سینه قرار گرفته و در کنار آن ها از گیرنده نیز استفاده می شود. در این نوع دستگاه ها، سیگنال هایی از طریق فرستنده انتقال داده می شود، که گیرنده با استفاده از سیگنال های ارسال شده اقدام به نمایش دادن میزان ضربان قلب می کند. سیگنالی که به گیرنده ارسال می شود می تواند یک سیگنال رمز گذاری شده یا یک پالس رادیویی بسیار ساده باشد.
ضربان سنج قلب نوری
ضربان سنج قلب نوری به عنوان نسخه جدیدتر ضربان سنج ها شناخته شده که در واقع پیشرفته تر از نوع برقی می باشند. در این نوع ضربان سنج تابش نور از یک LED انجام شده و به داخل پوست می رود. پس از تابش نور از LED روند اندازه گیری ضربان قلب به وسیله اپتیک انجام می شود. برخی از دستگاه های ضربان سنج قلب نوری علاوه بر تعیین ضربان قلب می توانند به تعیین  میزان اشباع اکسیژن خون نیز بپردازند. از ضربان سنج قلب نوری می توان در ساعت های هوشمند و وسیله های شخصی روزمره نیز استفاده نمود.

کاربرد ضربان سنج قلب چیست

سیستم ضربان سنج قلب که به وسیله تابش نور از یک LED به سنجش ضربان شما می پردازد، میزان ضربان قلب را در هر دقیقه به طور دقیق مشخص می کند. نیاز است که بدانید بازتاب نور ایجاد شده بر روی پوست شما با توجه به نبض خون متفاوت خواهد بود. بدین جهت تغییراتی که در بازتاب نور ایجاد می شود، از سوی دستگاه به عنوان ضربان قلب ارائه می شود.
ضربان سنج های قلب چه رابطه ای با عضله قلب دارند؟
یکی از سوالات رایجی که بسیاری از مردم را درگیر کرده است، این مسئله بوده که نحوه کارکرد ضربان سنج چیست. در این دستگاه های فرستنده متصل به کمربند وجود داشته که این کمربند در اطراف قفسه سینه شما قرار می گیرد. گیرنده ای نیز وجود دارد که همانند ساعت های مچی بوده و بر روی دست شما قرار گرفته می شود.
شما با هر ضربان قلب خود از طریق عضله قلب خود، سیگنال الکتریکی را به دستگاه انتقال می دهید تا زمانی که عضله قلب منقبض شود. نحوه این فعالیت الکتریکی از طریق پوست شما نیز قابل مشاهده خواهد بود. سپس اطلاعات وارد شده از فرستنده به گیرنده ارسال شده، و اطلاعات موردنظر از طریق گیرنده نمایش داده می شود.
نیاز است که بدانید در هنگامی که به این سوال که دستگاه ضربان شمار قلب چیست فکر می کنیم، ممکن است جواب های متفاوتی در ذهن ما ایجاد گردد. علت آن نیز وجود انواع مختلفی از دستگاه های تعیین کننده ضربان قلب می باشد. چرا که این دستگاه ها در نوع ساده خود ممکن است در یک زمان مشخص و تعیین شده به ارائه ضربان شما بپردازند. اما در دستگاه های پیشرفته بیمارستانی، میزان ضربان قلب افراد به طور دقیق تر و در بازه زمانی بسیار کمتری ارائه می شود. از این رو اطلاعات ارائه شده از سوی این دستگاه ها برای تشخیص بیماری ها دقیق تر می باشد.

خرید دستگاه های ضربان سنج قلب
در حال حاضر با وجود بیماری های حاد قلبی در مردم کشورمان کشور، یکی از محصولاتی که می تواند به چنین افرادی کمک کند، ضربان سنج قلب می باشد. بسیاری از متخصصان قلب با استفاده از داده های این محصولات به بررسی کلی بدن شما نیز می توانند بپردازند.
بدین جهت نیز امروزه مراکز و فروشگاه های زیادی با هدف تکمیل نیاز مردم و بیمارستان ها نسبت به دستگاه ضربان سنج قلب، به ارائه این محصول می پردازند. از این رو شما نیز می توانید برای تهیه این دستگاه به همین وب سایت مراجعه کرده و نسبت به خرید آن در کمترین زمان اقدام کنید. شما می توانید قبل از خرید این محصول از طریق اطلاعات این وب سایت به بررسی دستگاه ها نیز بپردازید.

منبع: ژارکا