فشارسنج عقربه ای و دیجیتالی دستگاهی است که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود. این اندازه گیری به عنوان بخشی از یک معاینه معمول، تحت نظر گرفتن بیمار مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری قلبی عروقی انجام می شود.
سوکت بر اساس چندین استاندارد ساخته شده است که امکان اندازه گیری دقیق ارقام ولتاژ را تضمین می کند. چندین نوع فشارسنج وجود دارد و برای اندازه گیری فشار خون در هر نوع بیمار کاملا مناسب است.
ویژگی و کاربرد فشارسنج عقربه ای
فشارسنج عقربه ای تاریخچه نسبتا قدیمی دارد، اما اولین مدل ‌هایی که در مقیاس بزرگ استفاده شدند، مربوط به اوایل قرن بیستم است. حتی اگر موقعیت خود را در برابر فشارسنج دیجیتالی از دست بدهد، فشارسنج عقربه ای، با گوشی پزشکی، نماد پزشک عمومی است در ذهن اکثر مردم باقی می ماند.
این فشارسنج اندازه گیری فشارخون را بر اساس روش سمعی و تشخیص صداهای کوروتکوف امکان پذیر می کند. این اندازه گیری نیاز به استفاده از گوشی پزشکی و همچنین آموزش کاربران دارد تا بتوانند این نویزها را به درستی شناسایی کنند. فشار سیستولیک و دیاستولیک به طور مستقیم بر روی مانومتر دستگاه، در هنگام تخلیه کاف خوانده می شود.
به دلیل دشواری بیشتر استفاده از آن، فشارسنج عقربه ای برای پرسنل پزشکی در نظر گرفته شده است. اگرچه ممکن است نسبت به یک مدل دیجیتالی برای اندازه‌گیری فشار خون یک بیمار کلاسیک کارایی کمتری داشته باشد، اما برای اندازه‌گیری فشارخون بیماران مبتلا به آسیب ‌شناسی خاص همچنان ضروری است، زیرا الگوریتم‌ های مورد استفاده توسط دستگاه‌ های دیجیتالی برای کنترل خاص طراحی نشده ‌اند.

موارد فشارسنج های دستی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:
1. مانوکف تانسیومتر
2. فشارسنج مانوپاری

فشارسنج عقربه ای مانوپاری
این دستگاه بیشترین استفاده را توسط پرسنل پزشکی دارد. در حال حاضر پرکاربردترین نوع فشارسنج عقربه ای است. این شامل یک جعبه است که مکانیسم اندازه گیری (مانومتر آنروید)، لامپ باد و یک سیستم رفع فشار دارد. این جعبه توسط یک لوله انعطاف پذیر مجهز به سیستم بست سریع به یک کاف (بسته شده با نوار چسب یا تسمه) که روی بازوی بیمار قرار می گیرد وصل می شود.
در مقایسه با مدل مانوکاف، مزیت ارائه راحتی بیشتر در خواندن مقادیر تنش، اما مهم تر از همه تطبیق پذیری بیشتر در رابطه با انواع مختلف مورفولوژی بیمار (بزرگسالان، کودکان، نوزادان، چاق و غیره) را دارد.
 برای تطبیق مانیتور فشارخون با مورفولوژی بیمار، کافی است بدون تغییر قاب، کاف را عوض کنید. بنابراین، یک دستگاه فشارخون عقربه ای معمولا از نقطه نظر اقتصادی انتخاب خوبی برای یک پزشک با پایگاه بیماران ناهمگن است.
لازم به ذکر است که اکثر تولید کنندگان در حال حاضر فشارسنج عقربه ای را در نسخه چند کاف که شامل یک قاب و کاف با اندازه های مختلف است ارائه می دهند.

فشارسنج مانوکاف

این فشارسنج از یک بازوبند (که توسط نوار چسب یا تسمه بسته می شود) تشکیل شده است که روی بازوی بیمار قرار می گیرد و مکانیسم اندازه گیری (مانومتر آنروئید) را در خود جای داده است. این کاف توسط یک لوله انعطاف پذیر به یک لامپ باد مجهز به سیستم رفع فشار متصل می شود. در مقایسه با مدل مانوپاری مزیت سهولت بیشتری در قرار دادن آن بر روی بیمار دارد. در واقع حساس ترین قسمت فشارسنج (مکانیسم اندازه گیری) که در کاف ادغام شده است، متخصص مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد لامپ آزادانه آویزان شود؛ بدون اینکه در صورت ضربه به مکانیسم مهم آسیبی وارد گردد.

ویژگی ها و کاربرد فشارسنج دیجیتالی

این دستگاه برای اندازه گیری در خانه برای بیمارانی که نظارت بر آن ها نیاز به اندازه گیری منظم فشار خون دارد، بسیار مناسب است.

این دستگاه‌ها کاملا جدید هستند (اولین مدل طراحی شده توسط شرکت پاناسونیک مربوط به سال 1993 است)، اما در عرض چند سال، چه برای متخصصان بهداشت و چه برای افراد، ضروری شده‌اند، زیرا مزایای بسیاری را با هم ترکیب می ‌کنند:

  • سادگی
  • قابلیت اطمینان
  • کاربردی بودن

فشارسنج دیجیتالی معمولا فشارخون را بر اساس روش اسیلومتری اندازه گیری می کند. بر خلاف روش سمعی، بر اساس تشخیص صداهای Korotkov (یا Korotkoff) با استفاده از گوشی پزشکی در حین تخلیه کاف، این روش از تجزیه و تحلیل نوسانات دیواره شریان استفاده می کند.

از داده‌ های جمع‌ آوری ‌شده، یک فشارسنج دیجیتالی به طور خودکار فشار سیستولیک، فشار دیاستولیک و مقادیر نبض را در چند ثانیه تعیین می‌کند. سپس این نتایج را به وضوح بر روی صفحه نمایش خود نمایش می دهد. برخی از مدل ها عملکردهای اضافی مانند ذخیره تعداد متغیر اندازه گیری، محاسبه میانگین ها، تشخیص آریتمی ها، انتقال داده ها به رایانه و غیره را ارائه می دهند.

یک تانسیومتر الکترونیکی امکان جلوگیری از استفاده از گوشی پزشکی و غیره را فراهم می کند. همچنین خطاهای مربوط به اختلال شنوایی یا خواندن در مانومتر را از بین می برد.

بدون نیاز به دانش پزشکی برای استفاده (تورم، کاهش تورم و اندازه‌گیری خودکار هستند)، این دستگاه پزشکی برای پایش منظم فشارخون در خانه، در زمینه مبارزه با فشارخون و بیماری‌ های قلبی عروقی کاملا مناسب است.
فشارسنج های دیجیتالی قابل اعتماد هستند. روش اندازه گیری نوسان سنجی چندین دهه است که اثبات و تایید شده است. با این حال، چند آسیب شناسی یا چند مورد (ناقلان ضربان ساز، زنان باردار، دیابتی ها، افراد مبتلا به عدم تقارن فشار خون، انقباضات عروقی یا بیماری کبدی) وجود دارد که باید با پزشک خود مشورت کنید تا بررسی کنید که دستگاه اندازه گیری فشار خون مناسب با آن است یا خیر.
فشارسنج های دیجیتالی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:
1. فشارسنج دیجیتالی بازویی
2. فشارسنج دیجیتالی مچی

فشار سنج دیجیتال بازویی
از یک جعبه با اندازه متغیر تشکیل شده است که شامل کل مکانیسم باد و اندازه گیری و همچنین صفحه نمایش است. روی بازوی کاربر قرار می گیرد. در مقایسه با یک مدل روی مچ، این مزیت داشتن صفحه نمایش بزرگتر است، بنابراین خوانایی بیشتری دارد (که برای کاربران مسن تر مهم است). همچنین نسبت به خطاهای مربوط به موقعیت نادرست بازو در حین اندازه گیری حساسیت کمتری دارد.
فشارسنج دیجیتالی مچی
شامل یک جعبه کوچک است که مکانیسم باد و اندازه‌گیری و همچنین صفحه نمایش دارد. این به طور مستقیم به یک کاف کوچک با بسته شدن Velcro متصل می شود که روی مچ دست کاربر قرار می گیرد. در مقایسه با یک مدل با بازو، این مزیت کوچک تر و سبک تر است، بنابراین می توان آن را به راحتی حمل کرد (عملی برای نظارت بر فشار خون شما، حتی در حال حرکت). همچنین پوشیدن آن راحت تر است (مخصوصا در زمستان)؛ زیرا فقط باید یک آستین بالا بزنید و نیازی به درآوردن پیراهن و غیره نیست.
از نظر قابلیت اطمینان؛ جدای از آسیب شناسی های خاص (چاقی، بیماری کبد، به ویژه نبض ضعیف)، دو نوع مانیتور الکترونیکی فشار خون (بازو و مچ دست) دقت قابل مقایسه ای را ارائه می دهند.
 اگر در زمینه انتخاب آن شک دارید، از مشورت با پزشک خود دریغ نکنید.

منبع: ژارکا